بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزاده شاهزاده زينب خاتون آهنگران

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۱۱ اسفند ۱۳۹۸

امامزاده شاهزاده زينب خاتون آهنگران (علیها السلام) از نوادگان امام کاظم(علیه السلام) است.این امامزاده کنار روستای آهنگران و در ۳۵ كيلومتری شمال اراك قرار دارد. بر روی كاشی كوچك محرابی شكل كه بر ديوار سمت چپ در دو لنگه شرقی گنبدخانه نصب شده، تاريخ اتمام گنبد را ذيقعده سال ۱۰۶۲ هـ.ق قيد و معمار آن را حاجي بابامير عنوان شده است.

امامزاده شاهزاده زينب خاتون آهنگران

كتيبه فوق دليل بر تجديد بنای مزبور نيست؛ زيرا هشت ضلعی بقعه نسبت به گنبد بسيار قديمي‌تر از دوره صفويه مي‌نمايد. به همين منظور مي‌توان گفت بنای مزبور در دوره ساخته شده است. دوره اول در غرب از اوايل دوره اسلامي دوره صفويه دوره دوم بعد از دوره صفويه تا قاجار. نمای خارجي بنای غربی امامزاده در قسمت شمالي و غربي دارای تاق‌نما با قوسهاي جناقی است و در قسمت جنوبي دارای ايوانی الحاقی مي‌باشد.

معماری بنا

بنای غربي در قسمت شرقی با مقداری زاويه متصل به ديواره و فضای غربی و ساختار اصلی الحاقی دوره دوم است. پان اصلی گنبدخانه از ساير بناهای چهارتاقی پيروی مي‌كند و ساختار اصلي آن از بيرون نسبت به درون با يكديگر متفاوت است، زيرا ساختار بيرونی گنبدخانه به صورت مربع است و طرح داخلی اين اثر هشت ضلعی دو به دو منظم و دارای صفحه‌های محرابی شكل عمق‌دار مي‌باشد.

امامزاده شاهزاده زينب خاتون آهنگران

مصالح ساختماني آن خشت و ملات و گل بوده و جرزها از آجر مي‌باشد. در ورودی اصلي اتاق آرامگاه از ايوان الحاقی جنوبی بوده و در شرقی به احتمال قوی در دوره صفويه باز شده است. از نظر طرح اوليه بنا اين امامزاده داراي گنبدی  دوپوشه و گسسته بوده، گنبد كم‌خيز داخلي و گنبد هرمي بيروني كه به ارتفاع ۹ متر از كف پشت بام بوده و داراي ۱۲ ترك آجري مي‌باشد.

در اين قرن گنبدسازي به پيروي از شرايط اقليمي منطقه و به الهام از كوهستانهاي مشرق بر اين ناحيه مي‌باشد. در بخش شرقي دوره دوم در نماي شلع شمالي داراي طاق‌نما و درست شرق كه رو به حياط صحن امامزاده باز مي‌وشد نيز دو تاق نماي ديگر با عمقهاي متفاوت در طرفين درب ورودي شرقي طراحي شده است. مصالح كلي تشكيل دهنده نماهاي شرقی و غربی عبارتند از خشت، آجر، كاشي، گچ، تيرچوبی، سنگ و ملات گل. اين بقعه دارای تزئينات متنوعي است كه عبارتند از: ضريح چوبي روی قبر امامزاده با گره بندي هشت و چهار ضلعي.

امامزاده شاهزاده زينب خاتون آهنگران

در بدنه اضلاع صاقه گنبد نيز تزئيناتی به شكل يك گره ساده به نام هشتی و صابونك مي‌باشد كه هشتی ها از آجر و صابونك‌ها از كاشيهايی با رنگهاي لاجوردي، قهوه‌ای، سفيد، فيروزه‌ای، آبی، مشكی و زرد مي‌باشد. همچنين رسم بندی با رنگ آميزی منظمی در ايوان جنوبی نمای غربی وجود دارد كه در دوره صفويه انجام شده است. در بنای شرقی نيز در زير گنبد مركزی شاهد رسم‌بنديهاي منظم زيبايی هستيم كه در دوره قاجاريه انجام گرفته است. اين بنا در تاريخ ۱۳۷۸/۱۱/۲۷ به شماره ۲۵۸۴ در فهرست آثار ملی ايران به ثبت رسيده است.

امامزاده شاهزاده زينب خاتون آهنگران
امامزاده شاهزاده زينب خاتون آهنگران

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *