رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۹ دی ۱۴۰۲

امامزاده بی بی رقیه نطنز

اشتراک گذاری

امامزاده بی بی رقیه نطنز، با گنبد نقره ای بر فراز تپه ای بلند در مرکز شهر زیارتگاه مردم نطنز است. به اعتقاد اهالی و بزرگان نسب این امامزاده به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد. فضای این امامزاده نیز بسیار زیبا و مصفا بوده که علاوه بر مکان زیارتی مسافرین و گردشگران از آن برای تفریح استفاده می کنند.

امامزاده بی بی رقیه نطنز

معماری بنا

بنای قبلی حرم با قدمت حدود هفتصد سال، از جنس خشت و گل با پوشش داخلی گچ و نمای سنگی و آجری، نشان از میراث با ارزش گذشته داشته و اکنون جای خود را به بنایی با پلان معماری مربع شکل و متقارن و گنبدی مدور و دوپوش با پوششی نقره ای رنگ داده است. فضای داخلی آن با معماری زیبا و دلنشین خود، شامل آینه کاری و کاشیکاری های رنگارنگی است که محیط روح نوازی را برای زیارت، نیایش و آرامش زائران پدید آورده است.

ضریح فلزی این بقعه نیز با لوح زیبایی از زیارت نامه حضرت رقیه خاتون، اثر هنرمند محبوب نطنزی، عباس دهقانیان مزین گردیده است. مساحت صحن زیارتگاه حدود ۱۰/۰۰۰ متر مربع می باشد و مساحت زیربنای حرم ۵۰۰ متر مربع است. ارتفاع گنبد دوپوش زیارتگاه از کف ۲۲ متر است. در داخل بقعه و حرم ضریحی فلزی در ابعاد ۲/۵×۳/۵ روی سنگ امامزاده قرار گرفته است. در اطراف ضریح ۸ ستون کاشیکاری شده قرار دارد که در انتهای ستونها تا سقف به صورت هنرمندانه ای آینه کاری گردیده است. ساختمان امامزاده تا سال ۱۳۵۱ بنایی با مصالح خشت و گل بوده که به همت هئیت امناء، خیرین بنای قدیم تخریب و بنای جدید جایگزین بنای قبل آن گشته است.

امامزاده بی بی رقیه نطنز

جاهای دیدنی اطراف امامزاده بی بی رقیه نطنز

محوطه بیرونی امامزاده با توجه به وجود باغات اطراف آن علاوه بر فضای معنوی و زیارتی از محیط گردشگری نیز برخوردار است. همچنین بهترین مکان برای تماشای مناظر شهر محسوب می گردد و طبیعت کوهستانی باغشهر تاریخی نطنز را به رخ بازدید کنندگان می ‌كشاند. دامنه كوههای امامزاده رقیه خاتون از صبح تا غروب پذیرای خورشید است. نسیم فرح بخش صبحگاهی و شامگاهی با وزش دلنواز خود، جان زائران و گردشگران را تازه می كند. مجاورت شهر نطنز با آزاد راه تهران-اصفهان و محیط سرسبز و کوهستانی امامزاده از عوامل جذب گردشگر است.

امامزاده بی بی رقیه نطنز

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *