رزرو هتل ایران بوم گردی

افزایش همکاری‌های ایران و آذربایجان در حوزه گردشگری

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ آبان ۱۳۹۳

تاریخ خبر :۱۳۹۳/۰۸/۱۸-در دیدار محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان با ابوالفضل قرایوف وزیر فرهنگ و گردشگری کشور آذربایجان در باکو، دو طرف بر افزایش همکاری ها در زمینه گردشگری و توسعه روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان تاکید کردند.

محمود واعظی رئیس ایرانی کمیسیون مشترک ایران – آذربایجان در ادامه سفر خود به باکو به منظور فراهم کردن مقدمات سفر دکتر روحانی رئیس جمهور ایران به آذربایجان در ملاقات با ابوالفضل قرایوف وزیر فرهنگ و گردشگری این کشور، به دیدارهای روسای جمهور دو کشور در یک سال اخیر و سفر موثر رئیس جمهور آذربایجان به تهران اشاره کرد و گفت: مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف روند رو به رشدی داشته و با سفر پر اهمیت رئیس جمهوری ایران به جمهوری آذربایجان فصل جدیدی در روابط بین دو کشور ایجاد می شود.

محمود واعظی توسعه روابط فرهنگی میان ایران و آذربایجان را از اولویت های سفر رئیس جمهور به باکو و لازمه توسعه روابط در زمینه های اقتصادی و سیاسی برشمرد.

وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به ظرفیتها و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه گردشگری، آمادگی ایران برای همکاری در این زمینه را اعلام کرد و از ایجاد تسهیلات برای گردشگران آذری خبر داد.

وی با ابراز خرسندی از برقراری خط پرواز مستقیم باکو – مشهد مقدس و بالعکس، نقش این امکانات را در گسترش مناسبات فرهنگی بین دو کشور مهم و موثر خواند و ابراز امیدواری کرد با توجه به ظرفیت های موجود در جمهوری اسلامی ایران، خط پروازهای مستقیم به سایر شهرهای ایران اسلامی نیز برقرار شود.

برگزاری هفته فرهنگی دو کشور در تهران و باکو و سایر شهرهای دو کشور، از دیگر موضوعات مورد مذاکره دو طرف بود که در اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی عملیاتی خواهد شد.

واعظی با قدردانی از ایجاد تسهیلات صدور روادید برای اتباع ایرانی جهت سفر به جمهوری خودمختار نخجوان بعد از توافقات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران- آذربایجان در سال جاری، خواستار گسترش آن به سایر مبادی ورودی زمینی و هوایی دو کشور موجود شد که با استقبال طرف آذری از این پیشنهاد، مقرر شد این مساله به صورت گام به گام پیگیری و در آینده نزدیک ویزای توریستی برای اتباع ایرانی صادر شود.

همچنین در این دیدار وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان به پیوندهای ناگسستنی مردم دو کشور و روابط خوب فی مابین اشاره کرد و گفت: اشتراکات فرهنگی پشتوانه محکمی برای توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی است.

ابوالفضل قرایف با اشاره به اهمیت سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به باکو، گفت: این سفر تاثیر بسیار خوبی در گسترش روابط دو کشور خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان به ضرورت ارتباط محکم نمایندگان دو کشور در نهادهای بین المللی برای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی مشترک بین دو ملت اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می کنیم دو کشور نسبت به ثبت پل تاریخی فرهنگی خداآفرین که نماد پیوند دو ملت در طول تاریخ بوده است در سازمان فرهنگی یونسکو اقدام لازم را انجام دهند.

قرایف از لغو یکطرفه روادید از طرف جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد و گفت: تلاش می کنیم ما نیز تسهیلات بیشتری برای شهروندان ایرانی در سفر به جمهوری آذربایجان فراهم کنیم.

وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان به برگزاری موفقیت آمیز هفته فرهنگی کشورمان در جمهوری آذربایجان نیز اشاره و از برگزاری هفته فرهنگی کشورش در سه شهر ایران در آینده نزدیک خبر داد.

قرایف از برقرای خط پرواز مستقیم باکو– مشهد ابراز خرسندی کرد و آنرا گامی مهم در توسعه مناسبات فرهنگی دو کشورخواند.

منبع : سازمان میراث فرهنگی

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین