جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

استان گلستان

تاریخ بروزرسانی :
۱۶ تیر ۱۳۹۲

استان گلستان، همان ایالت تاریخی هیرکان یا گرگان است که تا سال ‎ ۱۳۱۶خورشیدی ایالت «گرگان و اِستراباد» خوانده می‎شد. در سال ۱۳۱۶ با تلفیق با مازندران، استان مازندران را تشکیل داد. در سال ۱۳۷۶ خورشیدی ایالت گرگان با انتزاع از مازندران دوباره استقلال خود را تحت عنوان «استان گلستان» بازیافت.

 
rasagrp 2 استان گلستان
استان گلستان کنونی دارای ۱۴ شهرستان شامل شهرستان های بندرگز، کردکوی، گرگان، ترکمن، گمیشان، آق قلا، علی آباد، رامیان، گنبد، آزادشهر، مینودشت، کلاله، گالیکش و مراوه تپه است. جمعیت استان گلستان در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بیش از یک میلیون و ششصدهزار نفر بوده است.

ایالت تاریخی گرگان خاستگاه بزرگانی از علم و ادب ایران زمین است. بزرگانی مانند میرداماد، میرفندرسکی، فخرالدین اسعد گرگانی، لامعی، میرسیدشریف گرگانی، حکیم اسماعیل جرجانی.

 
گرگان 1 استان گلستان

 

این ایالت به دلیل حاصلخیزی زمین و موقعیت استراتژیک در شمال ایران یکی از مناطق تامین غلات در کشور بوده و حفظ آن اهمیت زیادی برای حکومت های مرکزی داشته است. ار این رو، دیوار دفاعی گرگان به طول حدود دویست کیلومتر از دریا تا کوه های شرق ایالت ساخته شده تا این اثر شگفت آور معماری ایران کهن با قدمت ۱۷۰۰ سال، سومین دیوار طولانی دنیا و طولانی ترین دیوار خشتی دنیا لقب گیرد.
گرگان 2 استان گلستان

عکس هوایی از بخشی از دیوار دفاعی گرگان در دشت گرگان. به جز معدود کاوش های انجام شده، بقیه این دیوار زیر خاک مدفون است.

مرکز استان گلستان شهر تاریخی استارباد (گرگان کنونی) است که پس از تخریب شهر گرگان در حمله مغولان، رونق بیشتری گرفته و مرکزیت ایالتی داشته است. استارباد در سال ۱۳۱۶ به یاد ایالت تاریخی گرگان به «گرگان» تغییر نام یافت. وجود تپه های تاریخی مانند تپه قلعه خندان (در مرکز شهر گرگان فعلی)، نرگس تپه و سایر تپه های تاریخی اطراف شهر، نشان از قدمت چند هزارساله تمدن در این منطقه دارد. بافت تاریخی استراباد تنها بافت تاریخی شمال کشور است که در سال ۱۳۱۰ خورشیدی به ثبت آثار ملی رسیده است. این بافت دارای آثار شاخص معماری از دوره سلجوقیان، صفویان، قاجاریه و پهلوی اول است. متاسفانه در سال های اخیر بخش های زیادی از این بافت تخریب شده است.
شهر گرگان در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بیش از ۳۳۰ هزار نفر جمعیت داشته است.
سرچشمه استان گلستان

نمایی از بافت تاریخی گرگان، محله سرچشمه

خانه تقوی استان گلستان

خانه تقوی در محله سرچشمه، معماری دوران قاجار

خانه لطیفی استان گلستان

خانه(موزه) امیرلطیفی در محله نعلبندان

مناره مسجد جامع استان گلستان
مناره مسجد جامع گرگان، معماری دوران سلجوقی

 

شهر گرگان با داشتن دو پارک جنگلی ناهارخوران و النگدره و یک پارک طبیعی تپه سوگله یکی از مناطق گردشگری استان است که گردشگران زیادی را در فصول مختلف پذیراست.
النگدره استان گلستان
پارک جنگلی النگدره

ناهارخوران استان گلستان
پارک جنگلی ناهارخوران

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 1]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد