رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۹ بهمن ۱۳۹۹

ارگ نهچیر مبارکه

لینک این مطلب کپی شد!

ارگ نهچیر مبارکه یکی از بناهای تاریخی شهرستان مبارکه با قدمتی پیش از صفویه که در دوران قاجار مرمت و گسترش یافته است. ساخت این قلعه بصورت مربعی شکل بوده که چهار برج کبوتر در چهارگوشه آن قرار داشت و در قدیم از این قلعه به عنوان راهدارخانه برای تامین امنیت مسیر سمیرم و شهرضا به لنجان و همچنین مرکزی جهت خرید و فروش اهالی منطقه با انبار هایی از برنج و گندم بوده است.از مجموعه آثار معماری ایرانی که در این بنا به کار رفته است می توان به؛ بادگیر، حیاط، اندرونی، انواع تالار، حوض، هشتی، دالان، اتاق های سه دری و پنج دری، ایوان، حمام عمومی تاریخی، مسجد، قنات و… اشاره کرد.

-نهچیر-مبارکه ارگ نهچیر مبارکه

طی سالهای اخیر با توجه به فرسایش و تخریب شدید و در شرف نابودی قرار گرفتن این بنا، شهرداری مبارکه با خرید بخشی از این قلعه اقدام به مرمت و بازسازی علمی و زیر بنایی آن با اعتباری حدود ۴ میلیارد تومان نموده است و تا کنون این قلعه تا ۸۰ درصد مرمت و بازسازی شده و آماده بهره برداری جهت مرکز تفرحی اقامتی جهت میزبانی از گردشگران می باشد.
ارگ تاریخی نهچیر با توجه به معماری کم نظیر و چشم نواز خود یکی از زیباترین و بزرگ ترین ارگ های تاریخی کشور می باشد که با توجه به مرمت اصولی و استفاده از برترین اساتید مرمت آثار تاریخی کشور، امروزه می توان به عنوان گنجی در راستای جذب گردشگران از سراسر ایران و جهان نام گذاری کرد.

-نهچیر-مبارکه1 ارگ نهچیر مبارکه
ارگ تاریخی نهچیر در آینده ای نزدیک با تکمیل بخش های موزه و کتابخانه می تواند شهرستان مبارکه را که به عنوان قطب صنعت و کشاورزی شهرت جهانی دارد ، از دریچه تاریخ و فرهنگ غنی این دیار به ایران و جهان معرفی نماید.ارگ تاریخی نهچیر در محله ای به این نام در شهر مبارکه قرار دارد و سال۷۶ به شماره ۱۸۹۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.مبارکه در ۴۵کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.

-نهچیر-مبارکه-5 ارگ نهچیر مبارکه

-نهچیر-مبارکه2 ارگ نهچیر مبارکه

-نهچیر-مبارکه3 ارگ نهچیر مبارکه

-نهچیر-مبارکه4 ارگ نهچیر مبارکه

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *