جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

آیا آب بطری ها سالم هستند؟

تاریخ بروزرسانی :
۱ شهریور ۱۴۰۲

تصور كنید كه رزرو هتل انجام داده اید و در جزیره سانتورینی واقع در كشور یونان در حال قدم زدن هستید، یا از دیدن اماكن مخروبه آنگكور به وجد آمده اید، هوا هم گرم است، بنابراین از یك فروشگاه محلی، یك بطری آب تهیه می كنید. آب بطری سالم ترین آب است،‌ و خوردن آن عاقلانه ترین كار، شما هم موافق هستید، اینطور نیست؟ بطری دربسته و پلمپ بوده و برچسب روی بطری حاوی این متن است “آب خالص”، اما شاید آنچه در درون آن است، خیلی هم طبیعی نباشد. آیا در صورتی كه به شما گفته شود كه بیش از ۹۰ درصد آب های بطری در سراسر جهان حاوی موادی به نام میكروپلاستیك هستند، باز هم آز آنها خواهید نوشید؟

آب بطری4 آیا آب بطری ها سالم هستند؟

این مسئله ماحصل و نتیجه تحقیقات و مطالعات انجام گرفته در اوایل سال جاری است، تحقیقی كه ۲۵۹ بطری را از میان ۱۱ برند مختلف فروخته شده در نه كشور جهان مورد بررسی قرار داد و مشخص شد كه به طور میانگین به ازای هر لیتر آب، ۳۲۵ ذره پلاستیكی در این آب ها وجود دارند. این مواد میكروپلاستیك شامل نایلون، پلی پروپیلن و پلی اتیلن ترفسالات كه عموماً با علامت اختصاری PET از آن یاد شده و به طور وسیعی در تولید لباس، غذا و ظروف مایع مورد استفاده قرار می گیرد، می باشند. به ازای هر دقیقه حدود یك میلیون بطری آب نه تنها توسط گردشگران تشنه، بلكه توسط حدود ۱/۲ میلیارد نفر كه از آب آشامیدنی سالم در سراسر جهان بی بهره هستند، خریداری می گردد. مطالعه مزبور توسط دانشگاه ایالتی نیویورك از طرف رسانه اُرب مدیا كه یك سازمان مطبوعاتی در شهر واشنگتن امریكاست، انجام پذیرفت. بسیاری از تولیدكنندگان آب بطری مانند نستل و كوكاكولا كه با این مدارك و شواهد روبه رو شدند، مطالعات خود را با همان روش مذكور انجام دادند و مشاهده كردند كه آب های تولیدی حاوی این ذرات میكروپلاستیك هستند، اما به میزانی بسیار كمتر از آنچه در مطالعه اُرب عنوان شده بود.

آب بطری3 آیا آب بطری ها سالم هستند؟
صرفنظر از این تحقیقات، سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر یك مطالعه مروری را در رابطه با خطرات بالقوه و تهدید كننده سلامتی انسان كه ناشی از آشامیدن آبِ بطری های پلاستیكی است را انجام می دهد.

آب بطری، آبی كه به آن اعتماد داریم

آب بطری با فروش سالانه به میزان تقریبی ۱۵۷ میلیارد دلار امریكا (۲۱۴ میلیارد دلار استرالیا) و مصرف سالانه ۳۰۰ میلیارد لیتر، سریعترین رشد را در بازار تولیدات انواع نوشیدنی در جهان به خود اختصاص داده است. این میزان مصرف تقریباً برابر با میزان آب در جریان در آبشارهای امریكا و آبشارهای برایدل ویل در نیاگارا به مدت ۶ روز است.
از پایتخت كشور اتیوپی یعنی شهر آدیس بابا گرفته تا مجمع الجزایر زنگبار در شرق افریقا، این آب های بطری فراگیر شده اند. به ازای هر دقیقه حدود یك میلیون بطری آب نه تنها توسط گردشگران تشنه، بلكه توسط حدود ۱/۲ میلیارد نفر در سراسر جهان كه از آب آشامیدنی سالم بی بهره هستند، خریداری می گردد. طبق آمار سازمان ملل،‌ روزانه حدود ۴۰۰۰ كودك به دلیل ابتلا به بیماری های ناشی از آب آلوده به كام مرگ كشیده می شوند،‌ مسئله ای كه از آن می توان با دسترسی كودكان به آب آشامیدنی پاك و سالم ممانعت به عمل آورد.

آب بطری2 آیا آب بطری ها سالم هستند؟
هیچگونه معمای واقعی درباره اینكه این ذرات میكروپلاستیك چگونه وارد آب ما می شوند،‌ وجود ندارد، چه آب های داخل بطری و چه آب های لوله كشی. این ذرات در همه جا حضور دارند. شستن تنها یك لباس از جنس مصنوعات، می تواند به آسانی هزاران ذره میكروفیبر را وارد محیط نماید.
میكروبیدها (ذرات پلاستیكی بسیار ریز) زیرمجموعه میكروپلاستیك ها هستند كه به طور وسیعی در تولید ژل های استحمام، صابون های مخصوص شستن صورت، عطر و ادكلن ها و خمیردندان ها نسبت به دیگر محصولات مورد استفاده قرار می گیرند.
طبق اعلام انجمن بازرسی محیط زیست بریتانیا مربوط به مجلس عوام انگلیس، حدود ۱۰۰.۰۰۰ ذره میكروفلز می توانند طی تنها یك دوش تخلیه می شوند و بسیار سبك هستند. آن قدر سبك كه به آسانی می توانند از طریق هوا جابجا گردند. آنها در هوایی هستند كه تنفس می كنیم.
موسسه اُرب علاوه بر مطالعه آب های بطری، مطالعه ای دیگر را در رابطه با آب لوله كشی نیز انجام داد و نتایج بیش از ۸ درصد از نمونه های جمع آوری شده در پنج قاره جهان از نظر وجود ذرات فیبر پلاستیكی مثبت بودند. با اینحال،‌ به طور متوسط در سراسر جهان آب لوله كشی حاوی ذرات میكروفیبر كمتری نسبت به آب بطری می باشد.

آب بطری1 آیا آب بطری ها سالم هستند؟

پیامد این موارد برای سلامتی ما چیست؟ بر اساس گزارشی در سال ۲۰۱۶ كه توسط اداره سلامت مواد غذایی در اروپا در رابطه با وجود ذرات نانوپلاستیك در آنها انجام گرفت، حدود ۹۰ درصد از ذرات میكروپلاستیكی كه وارد سیستم گوارش بدن می شوند،‌ بدون حادثه ای خاص از مسیر روده عبور می كنند. از مابقی ذرات، بعضی از ذرات كوچكتر می توانند وارد سیستم لنفاوی شده و یا از طریق جریان گردش خون وارد كلیه ها یا كبد گردند.
اگر همه ما ذرات میكروپلاستیك وارد بافت های بدنمان شوند، چه پیامدهایی متوجه بدن ما می گردند؟ آیا روده ها، شریان های خونی و یا كبد های ما توسط توده های پلاستیكی مسدود خواهند شد؟ در این مورد، هنوز جواب قطعی داده نشده است. همان مطالعه موسوم به EFSA بیان كرده است كه “اطلاعات و دانش پیرامون تأثیرات داخلی ذرات میكروپلاستیك در دستگاه گوارش و روده از جمله ریزجانداران ناچیز است. داده های سم شناسی در ارتباط با تأثیرات ذرات میكرو پلاستیك برای ارزیابی خطرات انسانی ناشی از آنها به شكلی اساسی كم است”.

آب بطری آیا آب بطری ها سالم هستند؟

در ماه اكتبر سفری به كشور هند خواهم داشت، در آنجا باید چه آبی بنوشم؟ آب بطری حاوی ذرات میكروپلاستیك را بنوشم و یا شانس خود را با نوشیدن آب لوله كشی امتحان كنم؟ حتی اگر به مدت كافی هم جوشانده شده باشد و در نتیجه آسیبی به بدن من نرساند، هیچ تضمینی وجود ندارد كه خود منبعی كه آب از آنجا می آید، فاقد ذرات میكروپلاستیك باشد. اما اگر میكروپلاستیك ها را نادیده بگیریم، ‌آب بطری خواهم نوشید. سوال اینجاست كه وجود این ذرات را در سایر نوشیدنی ها چگونه باید بررسی نمود؟
منبع : ایران هتل

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *