بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آغاز مرمت خانه تاریخی خطیبی در سمنان

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۵ آبان ۱۳۹۵

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان از آغاز عملیات مرمت خانه تاریخی خطیبی در سمنان خبر داد و گفت: خانه تاریخی خطیبی سمنان مرکز اقامتی می‌شود.

‌به گزارش ایسنا، سعید حسینی با اعلام این خبر اظهار کرد: خانه خطیبی که از خانه‌های باارزش و تاریخی شهر سمنان و در مجاورت مسجد امام خمینی‌(ره) است، در سنوات قبل توسط این سازمان و به منظور گسترش و توسعه صنعت گردشگری تملک شده است.

وی اظهار داشت: گزینش پیمانکار و انعقاد قرارداد به منظور مرمت بنا شامل پاکسازی، سبک سازی سقف‌ها ، احداث سقف‌ها و ابنیه تخریب شده و نهایتا نازک کاری و محوطه‌سازی صورت گرفته است.

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان ضمن تاکید بر تسریع در روند مرمت این بنا، ابراز امیدواری کرد تا پایان سال‌جاری شاهد اتمام مرمت خانه تاریخی خطیبی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کاربری این بنای ارزشمند، اقامتی پذیرایی در نظر گرفته شده است‌، سرمایه‌گذاران در حوزه گردشگری که تمایل به همکاری و بهره‌برداری از این خانه تاریخی را دارند، می‌توانند به سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان مراجعه کنند.

حسینی با بیان اینکه قدمت خانه خطیبی مربوط به دوره قاجاریه است گفت:‌ مساحت اعیان این بنای تاریخی ۶۸۰ متر مربع، عرصه آن ۸۶۰ متر مربع است و هم‌اکنون در مالکیت سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان است.

وی با بیان اینکه ساخت مایه ‌خانه خشت، آجر، سنگ، چوب، خاک رس و گچ است اظهار کرد: مسیر حرکت در خانه خطیبی از جنوب به شمال است و پس از عبور از ورودی، در هشتی دو دالان به دو میان‌سرا در غرب و شرق باز شده است.

همچنین فضاهای شاه نشین، اتاق‌های سه دری با ایوانچه‌، اسطبل، آب انبار(خوت)، سرداب، مطبخ، ایوان و مهتابی در اطراف آنها و در دو اشکوب جای گرفته‌اند.

1354 آغاز مرمت خانه تاریخی خطیبی در سمنان

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *