رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۳ خرداد ۱۴۰۱

آشنایی با حمل حیوانات با هواپیما به همراه شرایط و مدارک لازم

لینک این مطلب کپی شد!

حمل حیوانات تنها به شرکت های تجاری و پرورش دهندگان اسب و یا سگ محدود نمی شود. این شرکت ها از وسایل نقلیه مختلف مانند خودرو، قطار و یا هواپیما جهت جابجایی آن ها استفاده می کند. علاوه بر آن افراد زیادی دارای حیوانات خانگی بوده که نمی توانند در طول سفر آن ها را در خانه تنها بگذارند. این افراد می توانند در طول مسافرت حیوان خانگی خود را به مسافرت ببرند.

-حیوانات آشنایی با حمل حیوانات با هواپیما به همراه شرایط و مدارک لازم

برخی از مسافران با مسافرت به شهرهای دیگر، حیوانات مختلف مانند سگ و یا برخی پرندگان را به عنوان سوغات خریداری می کنند. بطور مثال وجود پرندگان خاص در جزیره های جنوبی مانند کیش و قشم یکی از این موارد است و کسانی که بلیط کیش تهران را رزرو می کنند از این موضوع آگاه نیستند که می توانند حیوان خود را با هواپیما حمل کنند.
همچنین برخی افراد که در زمینه خرید و فروش پرنده فعالیت دارند، به دلیل قیمت پایین تر پرنده ها در شهرهای جنوبی به قشم و یا کیش سفر می کنند اما به دلیل عدم آگاهی از شرایط حمل حیوانات در بلیط کیش به تهران یا سایر شهرها با مشکل روبه رو شده اند. مسافران نمی توانند با خرید بلیط هواپیما حیوان خانگی را در کابین مسافران قرار دهند و باید به قسمت بار تحویل داده و یا به روش باربری آن را منتقل کنند. در ادامه شرایط حمل حیوانات در ایرلاین های مختلف بررسی شده است.

شرایط حمل حیوانات با هواپیما

حمل حیوان با استفاده از هواپیما نیازمند پیش نیازهایی است که لازم است مسافران از قبل نسبت به آن اطلاعات کافی را به دست آورند. شرایط ایرلاین ها و فرودگاه ها ممکن است برای حمل حیوانات تغییر کند. بطور کلی به منظور تحویل حیوان خود به ایرلاین باید حدود ۲ الی ۳ ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید. برای حیواناتی که به تازگی به دنیا آمده اند باید ۱۰ هفته از تولد آن ها گذشته باشد. علاوه بر این در حمل تعداد مسافران نیز محدودیت وجود دارد و طبق قوانین سازمان دامپزشکی مسافران می توانند حداکثر ۲ قلاده گربه یا سگ و یا ۱۰ قطعه پرنده همراه داشته باشند.

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات

در حقیقت امکان تهیه بلیط هواپیما برای حیوانات وجود ندارد و مسافران باید حیوان خود را به عنوان بار همراه جابجا کنند. مسافران می توانند حیوان خانگی را به روش کارگو نیز حمل کنند. هنگامی که بلیط خود را رزرو می کنید با گزینه ای با عنوان کد AVIH به معنی حمل حیوانات زنده روبه رو می شوید که باید آن را انتخاب کنید.

-حیوانات-1 آشنایی با حمل حیوانات با هواپیما به همراه شرایط و مدارک لازم

حمل حیوان از طریق پایانه مسافربری

در این روش، حیوان خانگی به همراه مسافر و در یک هواپیما پرواز می کنند. البته امکان ورود حیوان به داخل کابین وجود ندارد و مسافر باید آن را به عنوان بار همراه به ایرلاین تحویل دهد. پس از تحویل حیوان در فرودگاه، به قسمت ویژه نگهداری حیوانات انتقال داده شده و در فرودگاه مقصد تحویل داده می شود. در این شرایط وزن حیوان به همراه سگ باید کمتر از ۵ کیلوگرم باشد. البته در برخی ایرلاین ها امکان ورود حیوان به داخل کابین وجود دارد که لوفتهانزا و ترکیش ایرویز شامل این موارد است.
حمل حیوان به صورت کارگو یا بار غیر همراه
همانطور که گفته شد تنها برخی ایرلاین های داخلی حمل حیوانات را تقبل می کنند. در صورتی که ایرلاین شما از پذیرش حیوان خودداری کرده و یا اگر وزن قفس بیشتر از ۵ کیلوگرم باشد باید از خدمات بار کارگو یا فریت استفاده کنید. در این روش حیوانات به صورت با همراه و بدون همراه انتقال داده می شوند. شما می توانید حیوان خود را به این شرکت ها تحویل داده تا در فرودگاه مقصد توسط شخصی دیگر دریافت شود.

-حیوانات-2 آشنایی با حمل حیوانات با هواپیما به همراه شرایط و مدارک لازم

ایرلاین هایی که خدمات حمل حیوان دارند

تنها تعداد انگشت شماری از ایرلاین های داخلی خدمات حمل حیوان را ارائه می دهند، بطور مثال ایرلاین کاسپین از پذیرش حیوانات خودداری می کند. حمل حیوان با هواپیمایی ماهان امکان پذیر بوده و به صورت پایانه های باربری یا غیرهمراه و یا از طریق شرکت های حمل بار انجام می شود. در هواپیمایی تابان یا وارش نیز می توان از خدمات حمل حیوان خانگی استفاده کرد که به صورت غیرهمراه است. لیست تمامی ایرلاین ها به همراه بلیط ها را می توانید در صفحه belityar.com مشاهده کنید.
حمل پرنده با هواپیما ایران ایر یا سایر حیوانات خانگی نیز از طریق پایانه های باربری و یا شرکت های حمل بار انجام می شود. شرکت هواپیمایی آسمان نیز جزء ایرلاین هایی است که حیوانات خانگی مختلف را جهت ارسال می پذیرد. در این ایرلاین، حیوانات از طریق پایانه های باربری و یا کارگو انجام می شود.

هزینه حمل حیوانات با هواپیما

حمل پرنده با هواپیما داخلی شامل هزینه هایی است که به نوع شرکت هواپیمایی، نوع حیوان و ابعاد قفس آن بستگی دارد. در این شرکت ها حیوانات به عنوان بار همراه شناخته می شود. برای حمل پرندگان، وزن کامل پرنده و قفس در عدد ۴ ضرب شده و حاصل آن به عنوان اضافه بار محاسبه می گردد. به منظور حمل حیوانات خانگی دیگر وزن آن ها به همراه قفس در ۲ ضرب شده و اضافه بار آن مشخص می شود. البته توجه داشته باشید که این بار با بار مجاز مسافران متفاوت بوده و مسافران در صورتی که با همراه نیز نداشته باشند باید هزینه آن را تحت عنوان کرایه حمل AVIH پرداخت کنند.

-حیوانات-3 آشنایی با حمل حیوانات با هواپیما به همراه شرایط و مدارک لازم

مدارک مورد نیاز برای حمل حیوانات با هواپیما

مدارک لازم برای حمل حیوانات در مسیرهای داخلی شامل شناسنامه یا گذرنامه حیوان، مدرک معتبر برای واکسیناسیون، برگه پرداخت کرایه حمل و همچنین تکمیل فرم درخواست انجام امور موجود زنده است.
این مدارک در سفرهای خارجی شامل شناسنامه یا کارت میکروچیپ حیوان، مدرک واکسیناسیون، مدرک تیتر هاری، مدرک انگل تراپی از دامپزشک، اصل گواهی بهداشتی بین المللی توسط دامپزشکی دولت کشور مبدا و نهایتا تکمیل فرم حمل حیوان زنده است.

شرایط قفس نگهدارنده حیوان

یکی از مواردی که باید هنگام حمل حیوان در نظر داشته باشید، کیفیت و اندازه قفس است. قفس حیوان باید طوری باشد که حیوان بتواند در آن راحت باشد و منافذی برای تهویه هوا داشته باشد. برخی از ایرلاین های قفس های مخصوصی را برای نگهداری کرایه می دهند که توصیه می کنیم از آن ها استفاده نکنید. همچنین قفس ها باید به اندازه کافی محکم باشد تا در هنگام جابجایی اسیب نبیند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر قفس نهایتا باید سه حیوان زیر ۴ کیلو و همسن داشته باشد، در غیر این صورت باید حیوان ها را در قفس های جداگانه قرار داد.

حمل حیوانات در پروازهای خارجی

شرایط حمل حیوانات در پروازهای خارجی نیز به نوع ایرلاین و کشور مقصد بستگی دارد. در بیشتر ایرلاین های خارجی امکان به همراه داشتن حیوان خانگی در کابین وجود دارد. معمولا ایرلاین های ترکیش ایرویز، لوفتهانزا، فلای امیریتیز و قطر ایرویز جزء شرکت هایی است که اجازه به همراه داشتن حیوان در کابین را می دهند.
شرکت قطر ایرویز اجازه ورود سگ های خدمت رسان را به داخل کابین می دهند. این سگ ها کاملا آموزش دیده هستند و حداقل ۴ ماه سن دارند. حتی در برخی مسیرهای خاص می توان آن ها را به صورت رایگان وارد کابین هواپیما کرد.

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *