رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۵ دی ۱۳۹۸

شهر آستارا

اشتراک گذاری

شهرستان آستارا در شمال غربی استان گیلان واقع شده است ، از شمال به رودخانه «آستارا چای» در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، از شرق به دریای خزر، از جنوب به شهرستان تالش و از غرب به استان اردبیل محدود می شود. این شهرستان در بین کوههای پوشیده از جنگل تالش و ساحل نیلگون دریای خزراست.

جاده کرانه دریای خزر از آستارا شروع وبه بندر امام خمینی ختم می شود وبخشی از این جاده که از شهرستان آستارا می گذرد به لحاظ چشم اندازهای طبیعی بسیارزیبا و بی نظیر است. آستارا کلمه ای تالشی است که تالشیان آنرا «هسته رو»یا «آسته رو»تلفظ می کنند. اطلاق این نام به این شهر به این دلیل بوده که سالها پیش در این ناحیه تپه های شنی، برکه ها، مردابها و نیزارهایی وجود داشته که راه رفتن در آنها مستلزم احتیاط بوده و از این لحاظ آهسته رو یا آسته رو نامیده شده و به مرور زمان پس از آنکه عده ای از اطراف اردبیل و نواحی دیگر به این شهر مهاجرت نمودند و در آنجا مسکن گزیدند، آن را آستارا تلفظ نمودند.

آستارا3 شهر آستارا

چنانکه از کتب تاریخی بر می آید منطقه آستارا تا زمان صفویه و به خصوص پیش از اسلام، از موقعیت خاصی برخوردار نبوده است و از آن به بعد است که به سبب بسط تجارت و موقعیت نظامی، اهمیت پیدا می کند و در آن قلاع متعددی می سازند. از زمان صفویه تا زمان قاجاریه نام آستارا صرفاً به منطقه ای بین انزلی و ارس که قسمتی از آن در حال حاضر جزو جمهوری آذربایجان است اطلاق می شده است. در محل فعلی آستارا، دهی به نام دهنه کنار وجود داشت که از زمان قاجاریه به بعد به سبب صدور کالا و آمد و شد نظامیان و ارتباط میان آذربایجان و گیلان توسعه یافته است.

آمد و شد بازرگانان و خارجیان و مسافرت تجار و ساکنین این شهر به نقاط مختلف روسیه و دیگر ممالک اروپایی سبب گردید تا تمدن جدید اروپا زودتر به این شهرستان رواج پیدا کند؛ به طوری که همزمان با تأسیس دارالفنون در تهران، در آستارا نیز مدرسه ملی صادقیه افتتاح گردید و در سال ۱۳۰۰ نیز یک مدرسه دخترانه و همچنین یک کتابخانه و قرائتخانه دایر گردید. آستارا که از آبادیهای قدیم گیلان بوده و به زبان ترکی آذری تکلم می کنند،بعد از آذری زبانها ،اقوام گیلک و تالش بیشترین جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند گفتنی است یکی از ویژگیهای معماری شهر آستارا بامهای سفالین وزیبایش است که چهره ای متفاوت بدان بخشیده و به همین دلیل آن را شهر بامهای سفالی نیز نامیده اند.

شهر آستارا شهر آستارا

اماکن تفریحی آستارا

منطقه نمونه گردشگری حیران: حیران یک منطقه بسیار وسیع در جنوب غرب گیلان است که مرز بسیار نزدیکی با اردبیل دارد. این منطقه بسیار زیبا به خاطر پتانسیل بالا در جذب گردشگر به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری در ایران انتخاب شده است. دهکده گردشگری حیران اولین بار در سال ۱۳۹۰ کار خود را آغاز و به سرعت توسعه پیدا کرد تا میزبان مسافرانی باشد که از جاده اردبیل به آستارا گذر می کنند.

از تفریحات جذابی که در این منطقه گردشگری وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد.
سورتمه حیران
کارتینگ حیران
تله کابین حیران
و در آخر می توان گفت یکی از جذاب ترین تجربه ها رانندگی در گردنه زیبای حیران است که زیبایی آن به جد بی حد و حصر است.

 شهر آستارا

بازار گردی در آستارا: همانطور که گفتیم آستارا یکی از مهم ترین شهرهای مرزی ایران و بزرگ ترین گمرک زمینی در شمال کشور محسوب می شود. به همین خاطر بازارهای موجود در شهر پر است از اجناس گوناگون با قیمت های مناسب که گردشگران زیادی را تنها با هدف خرید به سمت خود می کشاند. از مهم ترین بازارهای آستارا می توان به بازار بزرگ ساحلی، مجموعه بازارهای نور و انواع پاساژها اشاره کرد.

جاهای دیدنی آستارا

آبشار لاتون: آبشار لاتون با ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر یکی از بلندترین آبشارهای ایران است و مسیر رسیدن به آن از روستای کوته کومه لوندویل در آستارا آغاز می شود.

 شهر آستارا

تالاب استیل: این تالاب در مسیر جاده رشت به آستارا قرار گرفته و اولین مکان آبی در ایران است که پرندگان مهاجر در آن توقف می کنند. تالاب استیل یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان است.

ساحل صدف:ساحل صدف یکی از زیباترین سواحل این منطقه است و هر ساله با شروع شدن فصل گرم گرشگران زیادی را به خود جذب می کند. خوب است بدانید که این ساحل از طرح سالم سازی نیز برخوردار است.

پارک جنگلی بی بی یانلو: این پارک جنگلی در غرب شهر آستارا واقع شده و بخشی از جنگل های هیرکانی شمال ایران را شامل می شود.

باغ چای عباس آباد: این باغ چای در روستای عباس آباد شهر آستارا قرار دارد و گفته می شود که قدمت آن به دوره قاجار برمی گردد. این باغ زیبا تنها مرکز کشت و تولید چای در آستار محسوب می شود.
قلعه شیندان (سندان): این قلعه بر فراز کوه شیندان در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد. از قدمت دقیق قلعه اطلاعات مشخصی در دست نیست؛ اما به احتمال زیاد به پیش از ورود اسلام به ایران برمی گردد.

آداب و رسوم آستارا

قره بایرام: قره بایرام در فارسی به معنی عید سیاه است و همزمان با آغاز بهار و عید نوروز در این شهر جشن گرفته می شود. در این روز مردم شهر به دیدار کسانی می روند که عزیزان خود را از دست داده اند و سال جدید را بدون آن ها نو می کنند.

مراسم بارات گونی: این مراسم همزمان با تولد امام دوازدهم شیعیان برگزار می شود. در روز نیمه شعبان مردم شهر در امامزاده ابراهیم و امامزاده قاسم شهر جمع می شوند و برای برآورده شدن آرزوهای خود دعا می کنند.

مراسم شمع پایلاماخ: شمع پایلاماخ یکی از رسوم مذهبی- سنتی مردم آستاراست. مردم شهر در عصر تاسوعای حسینی بین افراد شمع های نذری را توزیع می کنند و هر فرد برای رفع حاجت خود در مکان های مشخص به ویژه مساجد و داخل طشت های پر از آب، ۱۲ عدد شمع روشن می کند.

مراسم سنتی آستارا شهر آستارا

آیین طشت گذاری: مراسم طشت گذاری یک آیین سوگواری مشترک بین مردم ترک زبانِ ایران است که گفته می شود برای اولین بار در دوره صفویه در اردبیل برگزار شد. این مراسم به نوعی ادای احترام به کار جوانمردانه امام حسین (ع) در دشت نینواست. وی و یارانش پیش از رسیدن به دشت نینوا توسط سربازان حر متوقف می شوند و در آن لحظه امام حسین دستور می دهد تا آب موجود در مشک ها را به سربازان حر نیز بدهند. از آن جایی که این حادثه در ۲۷ ذی الحجه اتفاق افتاد، مردم شهر های مختلف نیز این مراسم را در روز ۲۷ ام این ماه برگزار می کنند.

آب و هوای آستارا در فصول مختلف

بهار: در فصل بهار به خصوص ماه فروردین هوای آستارا بسیار خنک و گاهی اوقات سرد است.

تابستان: در فصل تابستان هوای آستارا شرجی می شود؛ اما در بخش های کوهستانی شهر می توانید هوای خنک را تجربه کنید.

پاییز: اوایل پاییز آب و هوای آستارا بسیار متعادل است و با نزدیک شدن به اواخر ماه مهر بارندگی در شهر افرزایش می یابد و هوا شروع به سرد شدن می کند.

زمستان: در این فصل هوای شهر بسیار سرد می شود چرا که آستارا در منطقه تقریبا کوهستانی قرار دارد.

استارا شهر آستارا

استارا4 شهر آستارا

آستارا1 شهر آستارا

آستارا2 شهر آستارا

 

آستارا5 شهر آستارا

           
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  آستارا یکی از شهرهای ایرانه که خیلی از افراد رو میبینیم که برای خرید اجناس مثه لوازم برقی یا لباس و … به آستارا سفر سفر می کنند البته بگم قیمتای خیلی خوبی دارن اجناس

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  جاده فوق العاده سرسبز آستاره رویایی هست ،بازار خیلی خوبی داره ک اجناسش عمدتا مرغوب و لوکس هستن که کمتر جایی میتونید چنین اجناسی رو تهیه کنید

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  مسير گردشگري انزلي، آستارا، اردبيل و سرعين رو امتحان كنيد اين مسير زيبا با ديدنيهاي طبيعي و تاريخي لذت سفري بي نظير را براي شما به يادگار خواهد گذاشت

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  برای رسیدن به آستارا باید کلی مناظر و جاده های قشنگ رو طی کنید تا به آستارا برسید.شهری ساحلی و با کلاس که خیلی جای خوبی برای سفر هست.ما تو آستارا به یک تالاب رفتیم به نام تالاب استیل که خیلی جای قشنگی بود.

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *