بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر آستارا

۲۵ دی ۱۳۹۸شهر آستارا گیلان آستارا

شهرستان آستارا در شمال غربی استان گيلان واقع شده است ، از شمال به رودخانه «آستارا چای» در مرز ايران و جمهوری آذربايجان، از شرق به دريای خزر، از جنوب به شهرستان تالش و از غرب به استان اردبيل محدود می شود. اين شهرستان در بين كوههای پوشيده از جنگل تالش و ساحل نيلگون دريای خزراست.

جاده كرانه دريای خزر از آستارا شروع وبه بندر امام خمينی ختم مي شود وبخشی از اين جاده كه از شهرستان آستارا می گذرد به لحاظ چشم اندازهای طبيعی بسيارزيبا و بی نظير است. آستارا كلمه اي تالشي است كه تالشيان آنرا «هسته رو»يا «آسته رو»تلفظ مي كنند. اطلاق اين نام به اين شهر به اين دليل بوده كه سالها پيش در اين ناحيه تپه هاي شني، بركه ها، مردابها و نيزارهايی وجود داشته كه راه رفتن در آنها مستلزم احتياط بوده و از اين لحاظ آهسته رو يا آسته رو ناميده شده و به مرور زمان پس از آنكه عده ای از اطراف اردبيل و نواحی ديگر به اين شهر مهاجرت نمودند و در آنجا مسكن گزيدند، آن را آستارا تلفظ نمودند.

آستارا3

چنانكه از كتب تاريخی بر مي آيد منطقه آستارا تا زمان صفويه و به خصوص پيش از اسلام، از موقعيت خاصي برخوردار نبوده است و از آن به بعد است كه به سبب بسط تجارت و موقعيت نظامي، اهميت پيدا مي كند و در آن قلاع متعددی می سازند. از زمان صفويه تا زمان قاجاريه نام آستارا صرفاً به منطقه ای بين انزلي و ارس كه قسمتی از آن در حال حاضر جزو جمهوری آذربايجان است اطلاق می شده است. در محل فعلی آستارا، دهی به نام دهنه كنار وجود داشت كه از زمان قاجاريه به بعد به سبب صدور كالا و آمد و شد نظاميان و ارتباط ميان آذربايجان و گيلان توسعه يافته است.

آمد و شد بازرگانان و خارجيان و مسافرت تجار و ساكنين اين شهر به نقاط مختلف روسيه و ديگر ممالك اروپايی سبب گرديد تا تمدن جديد اروپا زودتر به اين شهرستان رواج پيدا كند؛ به طوری كه همزمان با تأسيس دارالفنون در تهران، در آستارا نيز مدرسه ملي صادقيه افتتاح گرديد و در سال ۱۳۰۰ نيز يك مدرسه دخترانه و همچنين يك كتابخانه و قرائتخانه داير گرديد. آستارا كه از آباديهای قديم گيلان بوده و به زبان تركی آذری تكلم مي كنند،بعد از آذری زبانها ،اقوام گيلك و تالش بيشترين جمعيت شهرستان را تشكيل می دهند گفتني است يكی از ويژگيهای معماری شهر آستارا بامهای سفالين وزيبايش است كه چهره ای متفاوت بدان بخشيده و به همين دليل آن را شهر بامهای سفالی نيز ناميده اند.

شهر آستارا

اماکن تفریحی آستارا

منطقه نمونه گردشگری حیران: حیران یک منطقه بسیار وسیع در جنوب غرب گیلان است که مرز بسیار نزدیکی با اردبیل دارد. این منطقه بسیار زیبا به خاطر پتانسیل بالا در جذب گردشگر به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری در ایران انتخاب شده است. دهکده گردشگری حیران اولین بار در سال ۱۳۹۰ کار خود را آغاز و به سرعت توسعه پیدا کرد تا میزبان مسافرانی باشد که از جاده اردبیل به آستارا گذر می کنند.

از تفریحات جذابی که در این منطقه گردشگری وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد.
سورتمه حیران
کارتینگ حیران
تله کابین حیران
و در آخر می توان گفت یکی از جذاب ترین تجربه ها رانندگی در گردنه زیبای حیران است که زیبایی آن به جد بی حد و حصر است.

بازار گردی در آستارا: همانطور که گفتیم آستارا یکی از مهم ترین شهرهای مرزی ایران و بزرگ ترین گمرک زمینی در شمال کشور محسوب می شود. به همین خاطر بازارهای موجود در شهر پر است از اجناس گوناگون با قیمت های مناسب که گردشگران زیادی را تنها با هدف خرید به سمت خود می کشاند. از مهم ترین بازارهای آستارا می توان به بازار بزرگ ساحلی، مجموعه بازارهای نور و انواع پاساژها اشاره کرد.

جاهای دیدنی آستارا

آبشار لاتون: آبشار لاتون با ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر یکی از بلندترین آبشارهای ایران است و مسیر رسیدن به آن از روستای کوته کومه لوندویل در آستارا آغاز می شود.

تالاب استیل: این تالاب در مسیر جاده رشت به آستارا قرار گرفته و اولین مکان آبی در ایران است که پرندگان مهاجر در آن توقف می کنند. تالاب استیل یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان است.

ساحل صدف:ساحل صدف یکی از زیباترین سواحل این منطقه است و هر ساله با شروع شدن فصل گرم گرشگران زیادی را به خود جذب می کند. خوب است بدانید که این ساحل از طرح سالم سازی نیز برخوردار است.

پارک جنگلی بی بی یانلو: این پارک جنگلی در غرب شهر آستارا واقع شده و بخشی از جنگل های هیرکانی شمال ایران را شامل می شود.

باغ چای عباس آباد: این باغ چای در روستای عباس آباد شهر آستارا قرار دارد و گفته می شود که قدمت آن به دوره قاجار برمی گردد. این باغ زیبا تنها مرکز کشت و تولید چای در آستار محسوب می شود.
قلعه شیندان (سندان): این قلعه بر فراز کوه شیندان در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد. از قدمت دقیق قلعه اطلاعات مشخصی در دست نیست؛ اما به احتمال زیاد به پیش از ورود اسلام به ایران برمی گردد.

آداب و رسوم آستارا

قره بایرام: قره بایرام در فارسی به معنی عید سیاه است و همزمان با آغاز بهار و عید نوروز در این شهر جشن گرفته می شود. در این روز مردم شهر به دیدار کسانی می روند که عزیزان خود را از دست داده اند و سال جدید را بدون آن ها نو می کنند.

مراسم بارات گونی: این مراسم همزمان با تولد امام دوازدهم شیعیان برگزار می شود. در روز نیمه شعبان مردم شهر در امامزاده ابراهیم و امامزاده قاسم شهر جمع می شوند و برای برآورده شدن آرزوهای خود دعا می کنند.

مراسم شمع پایلاماخ: شمع پایلاماخ یکی از رسوم مذهبی- سنتی مردم آستاراست. مردم شهر در عصر تاسوعای حسینی بین افراد شمع های نذری را توزیع می کنند و هر فرد برای رفع حاجت خود در مکان های مشخص به ویژه مساجد و داخل طشت های پر از آب، ۱۲ عدد شمع روشن می کند.

مراسم سنتی آستارا

آیین طشت گذاری: مراسم طشت گذاری یک آیین سوگواری مشترک بین مردم ترک زبانِ ایران است که گفته می شود برای اولین بار در دوره صفویه در اردبیل برگزار شد. این مراسم به نوعی ادای احترام به کار جوانمردانه امام حسین (ع) در دشت نینواست. وی و یارانش پیش از رسیدن به دشت نینوا توسط سربازان حر متوقف می شوند و در آن لحظه امام حسین دستور می دهد تا آب موجود در مشک ها را به سربازان حر نیز بدهند. از آن جایی که این حادثه در ۲۷ ذی الحجه اتفاق افتاد، مردم شهر های مختلف نیز این مراسم را در روز ۲۷ ام این ماه برگزار می کنند.

آب و هوای آستارا در فصول مختلف

بهار: در فصل بهار به خصوص ماه فروردین هوای آستارا بسیار خنک و گاهی اوقات سرد است.

تابستان: در فصل تابستان هوای آستارا شرجی می شود؛ اما در بخش های کوهستانی شهر می توانید هوای خنک را تجربه کنید.

پاییز: اوایل پاییز آب و هوای آستارا بسیار متعادل است و با نزدیک شدن به اواخر ماه مهر بارندگی در شهر افرزایش می یابد و هوا شروع به سرد شدن می کند.

زمستان: در این فصل هوای شهر بسیار سرد می شود چرا که آستارا در منطقه تقریبا کوهستانی قرار دارد.

استارا

استارا4

آستارا1

آستارا2

 

آستارا5

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  آستارا یکی از شهرهای ایرانه که خیلی از افراد رو میبینیم که برای خرید اجناس مثه لوازم برقی یا لباس و … به آستارا سفر سفر می کنند البته بگم قیمتای خیلی خوبی دارن اجناس

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  جاده فوق العاده سرسبز آستاره رویایی هست ،بازار خیلی خوبی داره ک اجناسش عمدتا مرغوب و لوکس هستن که کمتر جایی میتونید چنین اجناسی رو تهیه کنید

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  مسير گردشگري انزلي، آستارا، اردبيل و سرعين رو امتحان كنيد اين مسير زيبا با ديدنيهاي طبيعي و تاريخي لذت سفري بي نظير را براي شما به يادگار خواهد گذاشت

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  برای رسیدن به آستارا باید کلی مناظر و جاده های قشنگ رو طی کنید تا به آستارا برسید.شهری ساحلی و با کلاس که خیلی جای خوبی برای سفر هست.ما تو آستارا به یک تالاب رفتیم به نام تالاب استیل که خیلی جای قشنگی بود.

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *