رزرو هتل فضاگشت
۱۴ خرداد ۱۴۰۲

آتشکده شیان

اشتراک گذاری

آتشکده شیان در ۳ کیلومتری روستای قلعه شیان از توابع دهستان شیان ، بخش حمیل , شهرستان اسلام آباد غرب واقع شده است . این آتشکده در سال ۱۳۸۴ توسط هیأتی از سوی سازمان میراث فرهنگی با هدف نجات بخشی از آثار تاریخی محدوده سد مخزنی شیان مورد کاوش قرار گرفت. جالب است بدانید که این سازه‌ی تاریخی، نخستین آتشکده‌ای است که در استان کرمانشاه کشف شده و لقب بزرگ‌ترین آتشکده‌های ساسانی را به خود اختصاص داده است. گچبری‌های نفیس از دوران ساسانیان و تعدادی آتشدان از تزئینات و آثار موجود در آتشکده است.

آتشکده شیان

معماری آتشکده شیان

آتشکده مورد بحث به ابعاد ۵/۱۴ × ۵ / ۱۴ متر است که با استفاده از مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است. این چهارتاقی همانند سایر چهارتاقی های هم عصر خود از چهار پایه مکعب مستطیل جدا از هم تشکیل شده است. در زمان خود تاقهایی از دو سو آنها را به یکدیگر مرتبط کرده است. گنبدی مدور اجزاء این مجموعه را به هم پیوند می داده است. محل تلاقی اجزاء داخلی این پایه ها ، گوشه هایی به طول و عرض متوسط ۷۰ سانتیمتر ایجاد شده است. در سطوح بالاتر ، در داخل آنها گوشواره پایه گنبد قرار می گرفته است.

داخل فضای چهارتاقی ، سکویی به ابعاد ۱۵/ ۳ × ۱۵/۳ متر ، تعدادی پایه گچی با تزئینات قاشقی و صندوقچه های گچی وجود دارد. حد فاصل پایه ها ، ورودی هایی در چهار جهت اصلی قرار دارد. همانند بسیاری از چهارتاقی های دوره ساسانی به راهرو طواف پشت جرزها مرتبط می شوند. در ضلع شمالی این چهارتاقی ، اتاقی به ابعاد ۵/۱۴ × ۷۵/۳ قرار دارد. به عقیده کاوشگر این آتشکده طی چهار مرحله ساخته شده که مرحله اول تا سوم متعلق به دوره ساسانی و مرحله چهارم مربوط به اوایل دوره اسلامی است.

آتشکده شیان

نحوه دسترسی

آدرس:کرمانشاه، ۳ کیلومتری روستای قلعه شیان، بخش حمیل شهرستان اسلام‌آباد غرب.

آتشکده شیان

           
 

نظر کاربران :

  • ثیفاطمه

    خوشحال می شم به وب منم سر بزنید

    ۱۹ دی, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *