بلیط هواپیما تور خارجی

آب درمانی

تاریخ انتشار : ۱۰ مهر, ۱۳۹۷

استفاده از آب چشمه های معدنی به عنوان درمان سابقه ای چند هزار ساله دارد ولی طی قرن اخیر بر اثر پژوهش ها و بررسی های علمی انجام شده روی آب های معدنی استفاده ی درمانی آنها به طور جدی روز به روز گسترش یافته است . آب های معدنی بر حسب نوع و املاح معدنی موجود در آنها دارای کاربرهای گوناگون هستند ولی علاوه بر خواص فیزیکی و شیمیایی آب باید به عواملی مانند آب و هوای منطقه , ارتفاع از سطح دریا روش درمان و وضعیت سلامت افراد توجه کرد چرا که عکس العمل افراد در دوره های مختلف درمان با هم متفاوت می باشد .
به طور مثال ممکن است فردی در یک دوره عکس العمل مناسب و در دوره ی دیگر واکنش نامناسب نشان می دهد . علاوه بر این عکس العمل افراد مختلف ممکن است نسبت به یک روش خاص متفاوت باشد و بستگی به شرایط بیمار دارد . عده ای از افراد پس از استفاده از آب های معدنی دچار برخی عوارض می شوند که به بحران آب معدنی معروف است که از جمله ی آنها می توان به عوارضی همچون خستگی , تغرق زیاد , بالا رفتن فشار خون و دمای بدن , تنگی نفس , کوفتگی , بدخوابی یا بی خوابی , اضطراب , تعرق زیاد , بالارفتن فشار خون و دمای بدن , تنگی نفس , کوفتگی , بدخوابی یا بی خوابی , اضطراب , افزایش ضربان قلب , بی اشتهایی و بی حوصلگی اشاره کرد.

آب درمانی

دسته بندی آبهای معدنی

پربازدیدترین ها:

آبهای گوگردی ( سولفوره )

این آب ها را میتوان به طریق تنفسی , به صورت بخور و نوشیدن به کار برد و اکثرا در مورد بیماری های تنفسی , جلدی و رماتیسمی به کار می روند . از جمله چشمه های معدنی گوگردی ایران می توان به چشمه سادات محله ی سخت سر در تنکابن اشاده کرد .

آبهای سولفاته

آبهای سولفاته کاتیون های سدیم و منیزیم دارند , ملین و صفرا اورند و برای دفع مواد زاید بدن مانند اوره کاربرد دارند . این آب ها چنانچه با آبهای کلرید دار همراه باشند به آب های کلروسولفاته موسومند که خاصیت تسکین دهندگی , ضد خارش و ملین دارند . از آب های سولفاته ایران می توان چشمه ی آب گرم سراب را نام برد .

آب های بیکربناته

آب های بیکربناته هم به صورت نوشیدن و هم جهت تن شستن به کار می روند و به علت گازدار بودن کاربد خارجی آنها سبب ازدیاد ادرار , کند شدن نبض و باز شدن عروق می گردد . نوشیدن آنها نیز سبب ازدیاد ترشحات معدی , ازدیاد صفرا , بهبود فعالیت کلیه , دفع اسید اوریک و بهبود متابولیسم پروتییدها , گلو سید ها و کلسترول می شوند . چشمه های خرقان قزوین از نوع کربنات و سرعین اردبیل از نوع بیکربنات از بهترین نمونه چشمه های معدنی بیکربنات به شمار می روند .

آب های کلروره

این آب ها نیز به صورت درون بدنی و بیرون بدنی جهت درمان بیماری های رماتیسم , راشیتیسم و یا تورم موضعی به کار می روند . استحمام با ابهای کلروره سبب باز شدن عروق محیطی می گرددو بیشتر بصورت غرغره و شست و شوی بینی جهت بیماری های دستگاه تنفسی به کار می روند . این آبها همچنین محرک و تسکین دهنده اند و سبب تحریک دستگاه گوارش می شوند . از چشمه های معدنی کلروره می توان به چشمه ی قلعه عسکر کرمان اشاره کرد .

آب های آهن دار

این آب ها حاوی ترکیبات مختلف آهن هستند و سبب ازدیاد گلبولهای قرمز و هموگلوبین می شوند و جهت درمان بیماری های کم خونی و نیز بهبود گوارش و رشد بدن به کار می روند .چشمه های آهن آبعلی و آبگرم لاریجان از جمله چشمه های معدنی حاوی آب آهن دار هستند .

آبهای رادیو اکتیویته ( پرتوزا )

ابهای رادیو اکتیو از نظر درمانی جزو مهمترین آبهای معدنی هستند . این آب ها حاوی گازهای رادیو اکتیو به ویژه گاز رادون هستندو کاربرد آنها سبب فزونی فعالیت بافت ها می شود و اکثرا برای دردهای رماتیسمی , مفصلی و عصبی به کار می روند . این آب ها همچنین در مورد بیماری های جلدی مانند اگزمای پرخارش و نیز بیماری های زنانگی موثرند . نوشیدن آنها سبب دفع اسید اوریک موجود در ادرار می شود و در نتیجه تسکین دردهای مفصلی می شود . چشمه ی آب سیاه رامسر و نیز بیشتر آبهای گرم اردبیل از جمله این چشمه های هستند . مهمترین چشمه های رادیو اکتیو جهان در کرالای هند , برزیل , افریقای جنوبی , استرالیا , مالزی و ایالات متحده امریکا است .
در ایران نیز چشمه های معدنی رامسر یکی از چند منطقه در جهان است که رادیو اکتیویته ی بالایی دارد .

PDFPrint

سوئیت تبریز تور
 

نظر کاربران :

 • کامران فاضلي

  برای مشکلات کمردرد، دیسک و ستون فقرات یکی از بهترین پیشنهادات پزشکان، آب درمانی است که در برخی استخرهای تهران مثل استخر یاس(پاسداران) استخر روباز بعثت و … امکانش فراهم شده

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۶:۴۴:۲۵ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  درد هر درمانی ابه اب گوگردی که برای بیماری های پوستی خوب یکی برای شکستن سنگ کلیه که هر کدام خواص خودشون دارن

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۰۲:۵۰:۵۶ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *