بلیط هواپیما

آب درمانی

۱۰ مهر ۱۳۹۷

استفاده از آب چشمه های معدنی به عنوان درمان سابقه ای چند هزار ساله دارد ولی طی قرن اخیر بر اثر پژوهش ها و بررسی های علمی انجام شده روی آب های معدنی استفاده ی درمانی آنها به طور جدی روز به روز گسترش یافته است . آب های معدنی بر حسب نوع و املاح معدنی موجود در آنها دارای کاربرهای گوناگون هستند ولی علاوه بر خواص فیزیکی و شیمیایی آب باید به عواملی مانند آب و هوای منطقه , ارتفاع از سطح دریا روش درمان و وضعیت سلامت افراد توجه کرد چرا که عکس العمل افراد در دوره های مختلف درمان با هم متفاوت می باشد .
به طور مثال ممکن است فردی در یک دوره عکس العمل مناسب و در دوره ی دیگر واکنش نامناسب نشان می دهد . علاوه بر این عکس العمل افراد مختلف ممکن است نسبت به یک روش خاص متفاوت باشد و بستگی به شرایط بیمار دارد . عده ای از افراد پس از استفاده از آب های معدنی دچار برخی عوارض می شوند که به بحران آب معدنی معروف است که از جمله ی آنها می توان به عوارضی همچون خستگی , تغرق زیاد , بالا رفتن فشار خون و دمای بدن , تنگی نفس , کوفتگی , بدخوابی یا بی خوابی , اضطراب , تعرق زیاد , بالارفتن فشار خون و دمای بدن , تنگی نفس , کوفتگی , بدخوابی یا بی خوابی , اضطراب , افزایش ضربان قلب , بی اشتهایی و بی حوصلگی اشاره کرد.

آب درمانی

دسته بندی آبهای معدنی

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

آبهای گوگردی ( سولفوره )

این آب ها را میتوان به طریق تنفسی , به صورت بخور و نوشیدن به کار برد و اکثرا در مورد بیماری های تنفسی , جلدی و رماتیسمی به کار می روند . از جمله چشمه های معدنی گوگردی ایران می توان به چشمه سادات محله ی سخت سر در تنکابن اشاده کرد .

آبهای سولفاته

آبهای سولفاته کاتیون های سدیم و منیزیم دارند , ملین و صفرا اورند و برای دفع مواد زاید بدن مانند اوره کاربرد دارند . این آب ها چنانچه با آبهای کلرید دار همراه باشند به آب های کلروسولفاته موسومند که خاصیت تسکین دهندگی , ضد خارش و ملین دارند . از آب های سولفاته ایران می توان چشمه ی آب گرم سراب را نام برد .

آب های بیکربناته

آب های بیکربناته هم به صورت نوشیدن و هم جهت تن شستن به کار می روند و به علت گازدار بودن کاربد خارجی آنها سبب ازدیاد ادرار , کند شدن نبض و باز شدن عروق می گردد . نوشیدن آنها نیز سبب ازدیاد ترشحات معدی , ازدیاد صفرا , بهبود فعالیت کلیه , دفع اسید اوریک و بهبود متابولیسم پروتییدها , گلو سید ها و کلسترول می شوند . چشمه های خرقان قزوین از نوع کربنات و سرعین اردبیل از نوع بیکربنات از بهترین نمونه چشمه های معدنی بیکربنات به شمار می روند .

آب های کلروره

این آب ها نیز به صورت درون بدنی و بیرون بدنی جهت درمان بیماری های رماتیسم , راشیتیسم و یا تورم موضعی به کار می روند . استحمام با ابهای کلروره سبب باز شدن عروق محیطی می گرددو بیشتر بصورت غرغره و شست و شوی بینی جهت بیماری های دستگاه تنفسی به کار می روند . این آبها همچنین محرک و تسکین دهنده اند و سبب تحریک دستگاه گوارش می شوند . از چشمه های معدنی کلروره می توان به چشمه ی قلعه عسکر کرمان اشاره کرد .

آب های آهن دار

این آب ها حاوی ترکیبات مختلف آهن هستند و سبب ازدیاد گلبولهای قرمز و هموگلوبین می شوند و جهت درمان بیماری های کم خونی و نیز بهبود گوارش و رشد بدن به کار می روند .چشمه های آهن آبعلی و آبگرم لاریجان از جمله چشمه های معدنی حاوی آب آهن دار هستند .

آبهای رادیو اکتیویته ( پرتوزا )

ابهای رادیو اکتیو از نظر درمانی جزو مهمترین آبهای معدنی هستند . این آب ها حاوی گازهای رادیو اکتیو به ویژه گاز رادون هستندو کاربرد آنها سبب فزونی فعالیت بافت ها می شود و اکثرا برای دردهای رماتیسمی , مفصلی و عصبی به کار می روند . این آب ها همچنین در مورد بیماری های جلدی مانند اگزمای پرخارش و نیز بیماری های زنانگی موثرند . نوشیدن آنها سبب دفع اسید اوریک موجود در ادرار می شود و در نتیجه تسکین دردهای مفصلی می شود . چشمه ی آب سیاه رامسر و نیز بیشتر آبهای گرم اردبیل از جمله این چشمه های هستند . مهمترین چشمه های رادیو اکتیو جهان در کرالای هند , برزیل , افریقای جنوبی , استرالیا , مالزی و ایالات متحده امریکا است .
در ایران نیز چشمه های معدنی رامسر یکی از چند منطقه در جهان است که رادیو اکتیویته ی بالایی دارد .

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • کامران فاضلي

  برای مشکلات کمردرد، دیسک و ستون فقرات یکی از بهترین پیشنهادات پزشکان، آب درمانی است که در برخی استخرهاي تهران مثل استخر یاس(پاسداران) استخر روباز بعثت و … امکانش فراهم شده

  ۱۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  درد هر درماني ابه اب گوگردي كه براي بيماري هاي پوستي خوب يكي براي شكستن سنگ كليه كه هر كدام خواص خودشون دارن

  ۲۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *