بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آب انبار زنانه بازار قزوین

۷ آذر ۱۳۹۸آب انبار زنانه بازار قزوین استان قزوین قزوین

آب انبار زنانه بازار قزوین توسط مرحوم حاج ملا عبدالوهاب در کنار مسجد سلطانی بنا شده است و درب ورودی آن از مسگر بازار می باشد . مرحوم حاج ملا عبدالوهاب از علمای بنام دوره قاجار قزوين ، رئیس مجتهدین قزوین و معاصر فتحعلی شاه قاجار است . راه شير ۴۳ پله ای آن پوششی از طاق آهنگ دارد و فاقد تزيينات است . مخزن كه گنجايش ۲۳۵۰متر مكعب آب را داراست به شكل مستطيل بوده و در وسط آن چهار ستون معظم كار نگهداری سقف را كه از ده گنبد كوتاه تشكيل شده انجام می دهند . پنج بادگير مرتفع و پلكانی باريك در مخزن برای لايروبی كه به شبستان شمال غربی مسجد راه دارد از ويژگی هاي اين آب انبار محسوب می شوند .

آب انبار زنانه قزوین

در گوشه ای از آب انبار ، پله هایی باریک و بدون حفاظ برای رفت و آمد میرآب ، تعبیه شده است . این آب انبار ، توسّط حاج ملّاعبدالوهّاب دارالشّفائی در سال ۱۲۶۰ هجری قمری ، بنا نهاده شده است . در گذشته ها ، بازاریان از آب این آب انبار در تابستان های گرم ، بهره ی بسیار میبرده اند ؛ چرا که آب بسیار خنکی داشته است .
آب انبار زنانه بازار واقع در ضلع غربی مسجد النبی ، بزرگترین آب انبار بازار شهر قزوین است. سر در اصلی این آب انبار از بین رفته و از روی شواهد سر در آن در اندازه کوچک و ساده ، بازسازی شده است. این آب انبار پنج بادگیر دارد که همگی در پشت دیوارهای بازار و مسجد پنهان گشته اند .

آب انبار زنانه قزوین

آب انبار زنانه قزوین

آب انبار زنانه قزوین

آب انبار زنانه قزوین

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *