بلیط هواپیما تور خارجی

آبشار

2018-11-07

آبشارها یکی از اشکال مهم ژدو مورفولوزی هستند که بر هم زننده ی نیمرخ تعادل در امتداد دره ها و رودهای ایران می باشند . آبشار یکی از پدیده های زمین شناسی بسیار زیبا در بستر نهرها و رودخانه هاست که طی آن آب یک رودخانه از ارتفاع زیاد به طور قائم با سرعت زیاد به پایین دره یا کوه ریزش می کند . مرتفع ترین آبشار جهان به نام آنجل در ونزوئلا می باشد که از رود کاراوو از ارتفاع 979 متری از روی فلاتی مرتفع که از سنگ های سخت ساخته شده به پایین می ریزد . البته آبشار نیاگارا با ارتفاع 59 متر در کشور کانادا از نظر میزان حجم آب یکی از مهمترین آبشارهای دنیا محسوب می شود. آبشارها از نظر منشا تشکیل دارای تنوع بسیار زیادی هستند . علت ایجاد چنین عارضه ای عبارتست از :

– وجود صخره های سنگی مقاوم و سست در کنار یکدیگر در قسمت بستر عرضی رودخانه
– ورود یک رودخانه از یک فلات به اراضی کم ارتفاع حاشیه ی آن و عبور از یک دیواره ی طبیعی
– وجود یک گسل در قسمت عرضی بستر رودخانه
– واقع شدن یک دره ی عمیق یخچالی در مسیر رودخانه
– عبور یک رودخانه از یک صخره ساحلی

نحوه ی تشکیل آبشار بدین شکل است که سنگ های بستر رود به آرامی بر اثر عبور سنگ های ریز و درشتی که همراه آب می غلتند فرسایش می یابد . به عبارت دیگر رودهای بزرگ از روی سنگ های مختلفی می گذرند که بعضی از سنگ ها سخت تر از سنگ های دیگرند و به آسانی فرسایش نمی یابند و بعضی دیگر به راحتی فرسایش می یابند .هنگامی که رود از بستری متشکل از سنگ های سخت وارد جایی شود که که سنگ ها نرم ترند احتمال دارد در محل برخورد این دو نوع سنگ آبشار تشکیل شود چرا که آب نمی تواند سنگ های سخت را حفر کند اما سنگ های نرم را که در زیر قرار دارند از بین می برد و به اصطلاح زیر سنگ های سخت را خالی می کند . رودهایی که در مناطق کوهستانی جاری هستند آبشارهای متعددی دارند زیرا آبی که در امتداد دامنه جاریست از روی قطعه سنگ ها و لبه های سنگی زیادی می گذرد و در نتیجه آبشارهای بسیاری تشکیل می شود .
در ایران حدود 350 آبشار وجود دارد که در سایت سیری در ایران به تک تک آنها اشاره شده است که تعدادی از آنها بلند و پر آب و تعدادی نیز کوتاه و کم آب هستند . سلسله جبال البرز به دلیل شیب تند سرچشمه ی رودهای فراوانی است بیشترین تعداد آبشارهای ایران در ارتفاعات شمالی ایران به خصوص البرز مرکزی واقع شده اند و از آنجاییکه دارای اقلیمی مساعد و هوایی دلپذیر به ویژه در فصول بهار و تابستان بوده هر کدام از آنها می توانند به عنوان یک جاذبه ی طبیعی فوق العاده و بی نظیر عامل جذب توریست های طبیعت گرد باشند .
آبشار شلماش , آبشار مارگون ,آبشار شوی , آبشار کبودوال , آبشار لوه , آبشار لاتون , آبشار نیاسر , آبشار پارک ملی گلستان از مهمترین آبشارهای ایران هستند که دارای جلوی ای بی نظزر و منحصر به فرد با ارتفاع زیاد و آبی فراوان می باشند .

پربازدیدترین ها:

آبشار

PDFPrint

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاجیگا تور