بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آبشار

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۵ آبان ۱۳۹۷

آبشارها یکی از اشکال مهم ژدو مورفولوزی هستند که بر هم زننده ی نیمرخ تعادل در امتداد دره ها و رودهای ایران می باشند . آبشار یکی از پدیده های زمین شناسی بسیار زیبا در بستر نهرها و رودخانه هاست که طی آن آب یک رودخانه از ارتفاع زیاد به طور قائم با سرعت زیاد به پایین دره یا کوه ریزش می کند . مرتفع ترین آبشار جهان به نام آنجل در ونزوئلا می باشد که از رود کاراوو از ارتفاع ۹۷۹ متری از روی فلاتی مرتفع که از سنگ های سخت ساخته شده به پایین می ریزد . البته آبشار نیاگارا با ارتفاع ۵۹ متر در کشور کانادا از نظر میزان حجم آب یکی از مهمترین آبشارهای دنیا محسوب می شود. آبشارها از نظر منشا تشکیل دارای تنوع بسیار زیادی هستند . علت ایجاد چنین عارضه ای عبارتست از :

– وجود صخره های سنگی مقاوم و سست در کنار یکدیگر در قسمت بستر عرضی رودخانه
– ورود یک رودخانه از یک فلات به اراضی کم ارتفاع حاشیه ی آن و عبور از یک دیواره ی طبیعی
– وجود یک گسل در قسمت عرضی بستر رودخانه
– واقع شدن یک دره ی عمیق یخچالی در مسیر رودخانه
– عبور یک رودخانه از یک صخره ساحلی

نحوه ی تشکیل آبشار بدین شکل است که سنگ های بستر رود به آرامی بر اثر عبور سنگ های ریز و درشتی که همراه آب می غلتند فرسایش می یابد . به عبارت دیگر رودهای بزرگ از روی سنگ های مختلفی می گذرند که بعضی از سنگ ها سخت تر از سنگ های دیگرند و به آسانی فرسایش نمی یابند و بعضی دیگر به راحتی فرسایش می یابند .هنگامی که رود از بستری متشکل از سنگ های سخت وارد جایی شود که که سنگ ها نرم ترند احتمال دارد در محل برخورد این دو نوع سنگ آبشار تشکیل شود چرا که آب نمی تواند سنگ های سخت را حفر کند اما سنگ های نرم را که در زیر قرار دارند از بین می برد و به اصطلاح زیر سنگ های سخت را خالی می کند . رودهایی که در مناطق کوهستانی جاری هستند آبشارهای متعددی دارند زیرا آبی که در امتداد دامنه جاریست از روی قطعه سنگ ها و لبه های سنگی زیادی می گذرد و در نتیجه آبشارهای بسیاری تشکیل می شود .
در ایران حدود ۳۵۰ آبشار وجود دارد که در سایت سیری در ایران به تک تک آنها اشاره شده است که تعدادی از آنها بلند و پر آب و تعدادی نیز کوتاه و کم آب هستند . سلسله جبال البرز به دلیل شیب تند سرچشمه ی رودهای فراوانی است بیشترین تعداد آبشارهای ایران در ارتفاعات شمالی ایران به خصوص البرز مرکزی واقع شده اند و از آنجاییکه دارای اقلیمی مساعد و هوایی دلپذیر به ویژه در فصول بهار و تابستان بوده هر کدام از آنها می توانند به عنوان یک جاذبه ی طبیعی فوق العاده و بی نظیر عامل جذب توریست های طبیعت گرد باشند .
آبشار شلماش , آبشار مارگون ,آبشار شوی , آبشار کبودوال , آبشار لوه , آبشار لاتون , آبشار نیاسر , آبشار پارک ملی گلستان از مهمترین آبشارهای ایران هستند که دارای جلوی ای بی نظزر و منحصر به فرد با ارتفاع زیاد و آبی فراوان می باشند .

آبشار  آبشار

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • کامران فاضلي

    شوی آبشاری با ارتفاع ۸۵ متر و عرض ۷۰ متر در شهرستان دزفول از توابع استان خوزستان يکي از زيباترين آبشارهاي کشور هست

    ۱۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *