رزرو هتل ایران بوم گردی

آبشار ورا پاوه

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۳ دی ۱۳۹۸

آبشار ورا پاوه کرمانشاه، یکی از نقاط طبیعت گردی استان است که در یکی از روستاهای پاوه و در میان طبیعتی بکر و جادویی، جاری است.در نزدیکی پاوه و در فاصله ۱۰ کیلومتری این شهر روستای زیبایی در میان انارستانهای سرسبز رخ نموده و قد برافراشته است و در کنار سیروان همیشه خروشان به آسمان نزدیک و به کوه تکیه داده است.در پایین دست این روستا و در کنار رودخانه سیروان آبشار زیبایی در میان صخره های اهکی به سمت سیروان سرازیر است آب این آبشار از چشمه روستا تامین می شود.

آبشار ورا پاوه  آبشار ورا پاوه

جاذبه های گردشگری روستای ورا

ورا، نام روستای سرسبز و زیبایی است که در ۲۰ کیلومتری شهرستان پاوه و در قسمت شمال غربی این شهرستان قرار گرفته است. این روستا در میان کوه های استوار شاهو قرار گرفته و نزدیک به ۴۰۰ نفر در آن سکونت می کنند.
لغت “ورا” به گویش هورامی که یکی از گویش های زیبای کردی است، به معنای ریزش کوه می باشد. دلیل نام گذاری این روستا آن است که روستای قدیمی ورا، به دلیل زلزله و ریزش کوه در زیر آوار مدفون شد و روستای جدید، اندکی آنسوتر شکل گرفت.
به دلیل کوهستانی بودن این منطقه، در گذشته کشاورزی در آن انجام نمی شد و اهالی روستا، گندم خود را از روستاهای مجاور تهیه می کردند و در آسیاب تبدیل به آرد می کردند.
تعدادی نقاشی بر روی صخره ای در نزدیکی ورا وجود دارد که مورخان قدمت آن را به نزدیک چهار هزار سال پیش نسبت می دهند. این نشان از قدمت بالای روستای کهن دارد که متأسفانه زیرا سنگ های حاصل از ریزش کوه مدفون شده است.
این روستا با باغ های زیبای انار احاطه شده است. قرار گرفتن این روستا در دامنه کوه شاهو، باعث خلق مناظر طبیعی و زیبای زیادی در اطراف این روستا گردیده است.

تور اروپا

آبشار ورا پاوه  آبشار ورا پاوه

 

تکیه ای قدیمی در این روستا وجود دارد که متعلق به خلیفه سید عنایت، یکی از شخصیت های بزرگ مذهبی اورامانات است و این تکیه در حال حاضر محل تجمع مریدان این شخصیت بزرگ است که به ویژه در روزهای پنج شنبه در این تکیه گرد هم می آیند و به ذکر و نیایش می پردازند.
در نزدیکی روستای ورا، آبشاری است که اکوتوریست ها را به سمت خود می کشاند. آبشاری زیبا که آب زلال آن، از دل صخره های آهکی، به سمت پایین فرو می ریزد و به سمت رودخانه سیروان جریان پیدا می کند. سرمنشأ این آبشار، چشمه ای است که آب اهالی روستا نیز از همین چشمه تأمین می شود.

به ویژه در فصول گرم سال، بازدید از این آبشار و آب بازی در پای آن، بسیار لذت بخش است.
می توان در طبیعت اطراف آبشار چادری برپا کرد و بساط یک چای آتشی و یا جوجه کباب را فراهم کرد. طبیعت این منطقه برای پیک نیک خانوادگی بسیار مناسب است. البته باید در نظر داشته باشید که به دلیل بکر بودن منطقه، امکانات گردشگری در اینجا وجود ندارد.
بر روی رودخانه سیروان و در مسیر جاده پاوه به نودشه، پلی قرار دارد که بسیار دیدنی است. ایستادن بر روی پل و تماشای رودخانه سیروان حس و حال خوبی به انسان می دهد. عکس های زیبایی می توان بر روی این پل ثبت کرد. این پل، مکان مناسبی برای ماهیگیری نیز هست.
دشت های اطراف روستا، از چشم انداز بینظیری برخوردار هستند. البته این دشت ها در حال حاضر محلی برای اسکان شرکت های سد سازی هستند و از زیبایی و جذابیت زیادی برخوردارند.
رشکاو یکی دیگر از مناطق دیدنی این روستا است که در قسمت جنوبی روستا و در جاده پاوه قرار گرفته است. این مکان به عنوان محلی برای استراحت و تفریح مردم محلی و گردشگران به شمار می رود. به ویژه در ایام تعطیلات و فصول پرمسافر جمعیت زیادی را در این محل مشاهده می کنید.

آبشار ورا پاوه  آبشار ورا پاوه

دسترسی به روستای ورا

راه دسترسی به روستای ورا، جاده ای آسفالته است. برای رسیدن به آن باید در مسیر پاوه به نودشه حرکت کنید. نرسیده به نودشه خروجی روستای ورا را مشاهده می نمایید.

آبشار ورا پاوه  آبشار ورا پاوه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین