رزرو هتل فضاگشت
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

آبشار ماهین قزوین

اشتراک گذاری

آبشار ماهین در شمال روستای ماهین از توابع بخش طارم سفلی قرار گرفته و معروف به آبشار دربند است که یکی از این شگفتی های منطقه طارم سفلی در استان قزوین است.دسترسی به این آبشار از طریق جاده ارتباطی لوشان به سیردان و سپس جاده خاکی ارتباطی روستایی به شولومه، چوبه، دیزجین، مقانک و سپس ماهین امکانپذیر است.

با توجه به شواهد تاریخی، منطقه طارم یکی از حوزه‌های تمدنی سرزمین کهن قزوین است که با توجه به اتفاقات تاریخی و آثاری که با قدمت دیرینه در آن وجود دارد، بسیار حایز اهمیت و توجه است.
منطقه طارم سفلی یکی از حوزه‌های تمدنی سرزمین کهن قزوین به شمار می‌آید که در پیش از اسلام محل استقرار دیلمیان بوده و از سده‌ دوم هجری نیز به عنوان تختگاه “جستانیان” و “کنگریان” (آل مسافر) در رویارویی با خلفای عباسی شناخته شده است.

ارتفاع آبشار در حدود ۳۰ متر است و از میان صخره های عظیم به پایین میریزد.

باغ‌های در هم تنیده زیتون، چشمه‌های معدنی فراوان، غار و آبشار ماهین، قلعه‌های شمیران، فردوس، امرا، و قلاع اوغلان قزقلعه، نارین قلعه، کلیسای آلتین کش، چنارها و سروهای کهن، جنگل زیبای شامدشت از دیگر جاذبه های گردشگری بخش طارم سفلی به شمار می‌رود. این بخش در ۹۰ کیلومتری شمال غرب قزوین واقع شده است.

طارم سفلی جزو مناطق مستعد با پتانسیل‌های بالقوه در بخش کشاورزی و دامداری است که شرایط متفاوت پوشش گیاهی و درختان کهنسال، جنگل‌های منحصر به فرد با تاریخی کهن، این منطقه را به یکی از مناطق نمونه گردشگری استان قزوین تبدیل کرده است.

آدرس : قزوین- روستای ماهین

آبشار ماهین قزوین
آبشار ماهین (دربند)، طارم سفلی آبشار ماهین قزوین

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *