رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۳ خرداد ۱۴۰۲

آبشار تسوج

اشتراک گذاری

آبشار تسوج یا طسوج بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منطقه گردشگری تسوج در قسمت جنوب شرقی شهرستان کهگیلویه واقع گردیده است. این منطقه کوهستانی و زیبا دارای منابع آب فراوان، چشم انداز زیبا، طبیعتی بکر و بسیار منحصر به فرد می باشد. منطقه تسوج دارای آب و هوای بسیار مطبوع در بهار و تابستان و همچنین دارای آبی گوارا و شفاف بوده و در تمام طول سال پذیرای گردشگران بسیار زیادی می باشد. که به عنوان یکی از قطب های مهم گردشگری در شهرستان و حتی استان محسوب می گردد. یکی از مناطق مهم گردشگری استان از لحاظ طبیعت و اکوتوریسم است.

همچنین گستردگی دره تسوج و تنوع اکولوژیکی آن بر میزان جاذبه های زیست محیطی و اکوتوریستی منطقه افزوده است. رودخانه تسوج و آبراهه های متعدد آن و رویش لاله های واژگون در کناره های دره تسوج و جنگل های پوشیده از بلوط در سطح منطقه و تنوع چشم اندازهای طبیعی و ناهمواری های موجود، منطقه را به عنوان یک مکان زیبا و جذاب جهت گسترش گردشگری اکوتوریسم فراهم نموده است. آبشار فصلی تسوج نیز یکی دیگر از آبشارهای زیبای منطقه به حساب می آید. آبشار و غار تسوج در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غرب یاسوج و در میان قلل بلند زاگرس مکانی بس دیدنی و قابل توجه است. مسیری ناهموار، از پنجاه کیلومتری جاده یاسوج به نورآباد، جدا شده و پس از گذشتن از روستاهای چهار طاق، دشت و امیر ایوب به تسوج علیا می رسد.

آبشار تسوج

پوشش گیاهی منطقه

اگر بخواهیم نظری به پوشش گیاهی و درختان موجود در طبیعت آبشار تسوج بیندازیم، باید گفت پوشش گیاهی اطراف آبشار تسوج را درختان زیبای بلوط تشکیل می‌دهند. درختان چنار نیز در کناره سکوهای نشیمن و در اطراف آبشار قرار گرفته‌اند. این درختان زیبای سر به فلک کشیده و طبیعت سرسبز، که چشم هر طبیعت‌گردی را به سمت خود خیره می کنند، سایه‌ساری برای استراحت رهگذران و گذران اوقات گردشگران و طبیعت‌گردان محسوب می‌شوند.

وجود درختان بلندقامت، طبیعت سرسبز و موج‌های بلند آبشارتسوج و صدای گوش‌نواز آب آبشار و موسیقی ملایم آن و تلفیق آن با صدای پرندگان و وزش بادهای خنک و روان شدن آب خروشان، سمفونی است که هر طبیعت‌گرد و علاقه‌مند به گذران وقت در کنار آب و سرسبزی را به وجد می‌آورد. گستردگی دره «تسوج» و تنوع اکولوژیکی آن بر میزان جاذبه‌های زیست‌محیطی و اکوتوریستی منطقه افزوده است. رودخانه «تسوج» و آبراهه‌های متعدد آن و رویش لاله‌های واژگون در کناره‌های دره «تسوج» و جنگل‌های پوشیده از بلوط در سطح منطقه و ناهمواری‌های موجود، منطقه را به‌عنوان یک مکان زیبا و جذاب جهت بازدید گردشگران نوروزی قرار داده است.

آبشار تسوج

منطقه گردشگری تسوج

عمده‌ترین قابلیت‌های گردشگری آبشار تسوج را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

جلوه‌های ویژه مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی مثل چشم‌اندازهای کوهستانی مزارع و باغات و پوشش گیاهی.
چشم‌اندازهای فرهنگی-طبیعی مثل چشم‌انداز کوچ عشایری و روستایی.
برخورداری از منابع آب فراوان و در دسترس.
وجود جاذبه‌های زیبای آبی، آبشار،کوهستان، رودخانه.
وجود جاذبه‌های زیبا، با اهمیت تاریخی همچون سنگ نوشته دوران قاجاریه.
قابلیت گردشگری اکوتوریسم.
بکر بودن منطقه.

آبشار تسوج

طبیعی است که فضای اطراف آبشار تسوج نیازمند توجه و توسعه است. این منطقه با وجود جذب گردشگر بسیار، از استانداردهای یک منطقه گردشگری برخوردار نیست. جاده منتهی به این مسیر، خاکی بودن آن و عدم امکان عبور وسایل نقلیه از این جاده به آبشار تسوج و نداشتن اقامتگاه و محل سکونت برای گردشگران مهم‌ترین کمبودهای این مکان گردشگری هستند. فقدان بسترهای لازم جهت ورود و اسکان گردشگر در منطقه و مشکلات ارتباطی و عدم دسترسی. سبب شده است که این منطقه در یک انزوا و بن‌بست قرار گیرد.

آبشار تسوج و منطقه زیبا و گردشگری اطراف آن، با توجه به وجود جاذبه‌های فراوان طبیعی، تاریخی و فرهنگی در صورت سرمایه‌گذاری، می‌تواند به‌عنوان یک طرح ملی گردشگری مطرح شده است. به پیشرفت و محرومیت زدایی منطقه کمک کند. از آنجا که اولین ضرورت در بخش گردشگری هر منطقه، وجود فضاهایی جهت اسکان، پذیرایی، استراحت و تفریح است، لذا نیاز به وجود تاسیسات مختلف اقامتی، پذیرایی، خدماتی و رفاهی در سطح منطقه ضروری است. بنابراین طبیعی است که توسعه منطقه ابشار تسوج به جذب گردشگر بیشتر انجامیده و بر توسعه منطقه تاثیر مستقیم خواهد داشت. بنابراین با سرمایه‌گذاری و مدیریت صحیح می‌توان آبشار تسوج را مجهز کرده . به راحتی زمینه ورود گردشگر بیشتر به منطقه و بازدید از تمامی جاذبه‌های ان را فراهم کرد.

بهترین زمان بازدید از آبشار تسوج

اگر خواستید از آبشار تسوج دیدن کنید، اگرچه در تمامی فصول سال دیدنی است. اما بهتر است بدانید که این آبشار در بهار و تابستان رونقی وصف‌ناشدنی داشته و از منظره و چشم‌انداز طبیعی بی‌نظیری برخوردار است.

آبشار تسوج

245 آبشار تسوج

246 آبشار تسوج

247 آبشار تسوج

248 آبشار تسوج

249 آبشار تسوج

250 آبشار تسوج

251 آبشار تسوج

253 آبشار تسوج

254 آبشار تسوج

255 آبشار تسوج

 

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *