رزرو هتل فضاگشت
۲ آذر ۱۳۹۵

آبشار بار

اشتراک گذاری

آبشار بار نیشابور در موقعیت جغرافیایی E584609 N363053 در استان خراسان رضوی واقع است. شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است. رودخانه بار نیز در کنار این روستا واقع شده است. شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است که به‌عنوان جاذبه‌های بار می‌توان نام برد. از میوه‌های اصلی و وافر آن می‌توان به سیب، هلو، گردو، گلابی، زردآلو و آلو اشاره کرد. آواز محلی آن‌ها به زبان کردی بوده و همچنین رقص محلی کردی دارند. مردم بار به چهار طایفه تقسیم می‌شوند: عرب، غضنفری، قاضی، عام و به سه دسته سید حسینی، سید رضوی و عام(باری) تقسیم می‌شوند. زنان در بار با رنگ شالهایشان شناخته می‌شوند، بدینصورت که کسانیکه شال سبز سر می‌کنند سید و شال سفید، آبی، و قهوه‌ای نشانه عام بودن آنهاست.
روستای بار از سطح دریا ۱۶۷۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، معتدل و کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. ارتفاعات بینالود در این قسمت تبدیل به آهکهای کارستی میشود که همچون یک اسفنج آب را به درون خود میکشند و به آرامی آن را پس میدهند اما در این بخش از میانه ستیغ کوه آب بیرون میزند و آبشاری با طول بالغ بر ۳۰۰متر را می آفریند که در دامان کوه رها و یک واحه جنگلی پدید میاورد.
سرچشمه اصلی این رود بار، کوه و چشمه پرآبی است که آبشار زیبای بار را تشکیل داده و به دلیل شرایط مناسب ارتفاع و آفتابگیر نبودن، تا اواخر بهار دارای برف بوده که ذوب تدریجی برف ،آب این رودخانه را تامین می کند. البته در مسیر چند چشمه دیگر به این رود می پیوندند. این رودخانه تا حدود ۲۰ کیلومتری سرچشمه در داخل کوهستان بوده و حالت دایمی دارد که در این مسیر از شهر بار و روستاهای اریه، دامنجان، چهارباغ و خانلق عبور می کند. در سه کیلومتری جنوب روستای خانلق رود، وارد منطقه هموار و دشت شهرستان تحت جلگه می شود و حالت فصلی به خود می گیرد. مسافتی حدود ۳۵ کیلومتر این گونه بوده و در نزدیکی روستای رهن کاریز از توابع بخش مرکزی شهرستان تحت جلگه به رود فصلی کالشور نیشابور می پیوندد. در این قسمت به دلیل فراهم شدن خاک های آبرفتی و حاصلخیز در طول زمان های گذشته، روستاها و اراضی کشاورزی زیادی به وجود آمده است. سیلاب (حالت فصلی) رودخانه بار به کالشور می رسد.
چشمه : مظهر رودخانه ذکر شده چشمه ای است که برای گردشگران قابل رویت است و از دبی بالای ۳۰۰ لیتر بر ثانیه برخوردار است. این موضوع بر جذابیت منطقه می افزاید ، آب زلال این چشمه که از بخش زیرین دیواره ای صخره ای و مرتفع فوران می کند برای گردشگران خاطره ای ماندگار به جای می گذارد .

آبشار بار یکی از زیباترین آبشار های منطقه نیشابور است . وجود پوشش گیاهی متنوع غنای بصری آن را بیشتر کرده است. لازم به ذکر است که آبشار بار پلکانی بوده و ارتفاع آن یک جا قابل دیدن نیست. دره باز و وجود باغات گسترده: با وجود ارتفاعات بسیاری که در این منطقه قرار گرفته دره بار فضای بسیار باز و گسترده ای دارد و چشم انداز های بسیار زیبایی را به باز دیدکنندگان هدیه می دهد،همچنین باعث به وجود آمدن باغات گسترده در این منطقه شده است. وجود باغات به سرسبزی منطقه و آب و هوای آن کمک شایانی کرده است.

اجاره خودرو

بار 1 آبشار بار

بار آبشار بار

بار2 آبشار بار

بار3 آبشار بار

بار4 آبشار بار

بار5 آبشار بار

بار6 آبشار بار

بار8 آبشار بار
منبع : کویرها و بیابان های ایران

           
 

نظر کاربران :

 • سیدعلی اکبر عرب

  نظیر نداره آبشار بار منتظرتون هستیم

  ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سیدحسین حسینی

  شهربارتنهایک ابشارنداره بلکه دوابشارداره یکی دربالاترازابکوزه هست کوچکتر ولی راه ترددبرای کوهنوردان خوبه

  ۲۷ فروردین, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • فاطمه

  ابشار بار در استان خراسان رضوی قرار داره نه در استان خراسان شمالی

  ۲۸ شهریور, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما دوست عزیز متن اصلاح شد .

   ۲ آذر, ۱۳۹۵
  • نسرین

   سلام
   آیا مسیر پیاده روی این آبشار برای کودکان ۸؛۹ساله مناسب هست
   و با توجه محدودیت های موجود ویروس کرونا جمعه ها خیلی شلوغ میشه؟ یا خیر؟آیا امکانش هست بتونیم با خیال راحت رفت و امد داشته باشیم

   ۲۲ مرداد, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *