بلیط هواپیما تور خارجی

500 متر از عرصه تاریخی چشمه علی آزادسازی شد

تاریخ انتشار خبر :شنبه 3 آذر 1397
2018-11-24

امیر مصیب رحیم زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میراث فرهنگی با هدف آزادسازی فضای عرصه تاریخی چشمه علی اقدام به تخریب املاک خریداری شده کرد که با این اقدام 500 متر از عرصه این اثر تاریخی آزاد شد.
وی افزود: میراث فرهنگی در صورت همکاری شهرداری منطقه 20 (شهرری)، اقدام به زیباسازی و توسعه فضای سبز در این منطقه خواهد کرد چرا که این کار در رفاه اجتماعی و ایجاد نشاط مردم منطقه نقش مهم و موثری دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ری عنوان کرد: با توجه به وجود آثار تاریخی ارزشمند در منطقه ری، ایجاد توسعه فضای گردشگری در این بخش از اهداف و برنامه های میراث فرهنگی به شمار می رود.
وی ادامه داد: معرفی جاذبه های تاریخی به گردشگران علاوه بر توسعه و ترویج صنعت توریست منطقه، زمینه اشتغالزایی برای ساکنین در این بخش را نیز فراهم می کند.
به گزارش ایرنا، «چشمه‌علی» یکی از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهرری به شمار می‌رود که در جنوب پایتخت و شمال شهرری، منطقه 20 شهرداری تهران قرار دارد، این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده است.
این چشمه‌ از میان صخره‌ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است.
نام باستانی این چشمه سورینی بوده است که احتمالاً منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشکانیان و ساسانیان است.
بعدها به نام امام اول شیعیان علی به چشمه علی معروف شد، قدمت چشمه‌علی به حدود 8 هزار سال پیش بر می‌گردد، زمانی که نخستین اجتماع در کنار چشمه‌ای دایمی واقع بربالای تپه‌ای گرد آمدند.
در گذشته فرش فروش‌ها و مردم تهران، قالیها و قالیچه های خود را با این عقیده که در آب این چشمه خاصیتی است که فرش را خوب تمیز و رنگ روشن‌تر و پر جلاتر می‌سازد، در آب چشمه‌علی می‌شستند.

500 متر از عرصه تاریخی چشمه علی آزادسازی شد

PDFPrint

پربازدیدترین ها:
جاجیگا تور رزرو هتل نظردهی
 

نظر کاربران :

  • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)