جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

یزد الگویی برای ثبت دیگر شهرها در میراث جهانی است

تاریخ بروزرسانی :
۱ شهریور ۱۴۰۲

مدیرکل امور پایگاه‌های وزارت میراث‌ فرهنگی گفت: شهر میراث جهانی یزد و مسیری که برای ثبت این شهر انجام شد بعنوان الگویی برای دیگر نقاط کشور مورد استفاده قرار گرفته است. “رضا سامه” روز سه شنبه در مراسم معارفه مدیر پایگاه میراث جهانی شهر یزد افزود: ثبت جهانی این شهر از بین ۳۰ هزار اثر در کشور ، نشان می دهد که چه ظرفیت بی بدیلی در این شهر وجود دارد .

وی ادامه داد: انتظار داریم بقیه شهرهای کشور نیز از این تجربه استفاده کرده و سالها کار کارشناسی انجام شده را بکار گیرند.

 جهانی e1692768152541 یزد الگویی برای ثبت دیگر شهرها در میراث جهانی است

برای آشنایی بیشتر با شهر یزد پیشنهاد می کنیم مطلب سیری در یزد را مطالعه بفرمایید.

 

مدیرکل امور پایگاه‌های وزارت میراث‌ فرهنگی گفت: امیدوارم بتوانیم برخی از بافت های تاریخی کشور را نیز با تجربه ثبت بافت یزد در مسیر احیا و زنده شدن دوباره قرار دهیم.

سامه افزود: از تعهدات ما در قبال میراث جهانی علاوه بر تعهدات ملی باید پایبندی به معاهدات بین المللی باشد و در زمان ثبت ملی شدن یزد ، قولهایی داده و ضمانت هایی را امضا کردیم و باید زیرساخت هایی را فراهم کرده و تمام جریانات شهری نیز مبتنی بر این محور باشد .

وی ادامه داد: متعهد شدیم که حیات مجدد را به این بافت برگردانیم و سبک زندگی که این بافت آن را انعکاس می داده و آیینه تمام نمای این فرهنگ است ، احیاء کنیم و مسئولیت ما فقط احیای ساختار کالبدی نیست.

مدیرکل امور پایگاه‌های وزارت میراث‌فرهنگی گفت: سند یزد نوین که در این استان و با ابتکار استاندار یزد اجرا می شود خوشبختانه توجه ویژه ای به این هدف و مسئولیت شده و اگر امروز در مورد یزد نوین صحبت می کنیم یعنی یزد در طول تاریخ همیشه نوین بود و فرآیندهای نوینی را در مدیریت شهری داشته است.

میراث جهانی1 یزد الگویی برای ثبت دیگر شهرها در میراث جهانی است

محمد جواد ابوالحسینی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد نیز در این نشست گفت: اگر شهر یزد به ثبت ملی رسید فقط بخاطر بافت تاریخی نبود بلکه میراث معنوی و قابلیت های مردمی این شهر نیز در این مسیر بسیار اثر گذار بوده است .

احمد آخوندی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز دراین نشست گفت: در راستای حفظ میراث فرهنگی یزد اقدامات بسیار زیادی انجام شده و امیدواریم یزد به مرکز بین المللی مرمت دنیا تبدیل شود و این تازه آغاز راه است .

در این مراسم از زحمات محسن عباسی قدردانی و مجید علومی بعنوان سرپرست پایگاه میراث جهانی شهر یزد معرفی شد.

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.