بلیط هواپیما سوئیت تبریز

گردشگری ساوه؛ غفلت از گنجینه ای هفت هزار ساله

۱۳ بهمن ۱۳۹۳

تاریخ خبر :۱۳۹۳/۱۱/۱۳-گردشگری به عنوان صنعت بدون دود، یکی از کانون های مهم و موتورهای توسعه کشورها است که علاوه بر نفش مهمی که در تولید ثروت و افزایش زمینه کسب و کار دارد، در خصوص معرفی و اشاعه هویت قومی و فرهنگی ملل نیز تعیین کننده است.

یکی از مباحث مطرح امروز کشور، تکیه بر ظرفیت های بالقوه و فاصله گیری از اقتصاد تک محصولی و متکی به نفت است و از این منظر صنعت گردشگری ساوه توان بالایی را داراست و همت عالی، برنامه ریزی و ایده های هدفمند و جذاب را در باروری استعدادهای آن می طلبد.

ایران در حال حاضر جزو ۱۰ کشور اول جهان در زمینه جاذبه های گردشگری است اما از نظر درآمد در این حوزه در جایگاه ۵۵ جهان قرار دارد و این در حالیست که اغلب مناطق کشور از جمله ساوه مجموعه های ارزشمند و غنی برای توسعه صنعت گردشگری دارند.

ساوه با موقعیت کم نظیر جغرافیایی و نزدیکی به پایتخت می تواند با باروی استعدادهای گردشگری با رویکرد جذاب و علمی، دامنه تحرک وسیع در توسعه استانی ایجاد کند و علاوه بر تبدیل شدن به قطب پذیرای گردشگر، چرخش موثر در رونق اقتصاد شهری و ایجاد حلقه های واسط و کانون های کسب و کار جدید را سبب شود که این مهم جانمایه اهداف اقتصاد مقاومتی است.

گردشگری کارآمد و موفق، حاصل کار گروهی و درک عمیق و وسیع در این حوزه است و برای رونق این بخش نیاز است که همگرایی فکری و همراهی آگاهانه در تبدیل ایده ها به عمل و برجسته سازی مفاهیم و داشته های گردشگری با مشارکت مدیریت شهری، تصمیم سازان اجرایی در حوزه خدمات، اقتصاد و فرهنگ و نقشه راهی که تسهیل گر این مهم باشد، مهیا شود.

صنعت گردشگری راهبردی کلان و توسعه محور است که با شعار و نگاه بخشی حاصل نمی شود و برای تحقق اصولی آن در ساوه نیاز است تا بازتعریف از ماموریت دستگاه های اجرایی با محوریت باروری استعداهای گردشگری صورت بگیرد و علاوه بر تقویت زیرساخت های لازم، پیکره بندی کاربری مکان ها و برنامه ها با اهداف گردشگری همراه شود.

صنعت گردشگری شامل بخش های طبیعی، زیارتی، سیاحتی، ورزشی، فرهنگی، سلامت و تاریخی است که هر یک باید با نقشه راه دقیق هدفگذاری شده و هرچند آهسته ولی با گام های مطمئن جای پای خود را در سهم گذاری توسعه منطقه ساوه بیابد.

ساوه با وجود ظرفیت های بالای تاریخی مانند قدیمی ترین مسجد جامع در استان مرکزی، بقاع متبرک متعدد، قطب تولید انار کشور، قلعه های تاریخی و مستندات تاریخی سکونتگاهی و تمدنی، واقع شدن در مسیر اصلی کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور در حوزه گردشگری حرفه ای، محلی از اعراب ندارد و به صورت محدود پذیرای گردشگران عبوری است که شتابزده و مقطعی بخشی از اوقات فراغتشان را با چند اثر تاریخی محدود پر می کنند.

ساوه سرزمین زیبایی های بکر طبیعی است که کمتر از آن سخنی می رود ، روستاهای تاریخی و نیز زندگی عشایری با جاذبه های زیستی و فرهنگی از موضوعاتی است که گردشگران داخلی و خارجی در مراجعه به ساوه از آنها بی بهره اند و شاید علت این امر را بتوان در ضعف معرفی داشته های گردشگری و سنگینی وزن تبلیغات این شهر بر ظرفیت های صنعتی و کشاورزی جستجو کرد.

اگرچه ساوه با برخورداری از بزرگترین شهرک صنعتی کشور (کاوه) یکی از کانون های مهم تامین نیاز کشور است اما همین ظرفیت نیز با نگاه گردشگری و نقشه اثرگذار و هدفمند جذب گردشگر صنعتی دیده نشده است.

این شهرستان در تولید محصول انار و طالبی شهرت ملی دارد اما کمتر کسی عقبه فرهنگی، مشاغل وابسته و اعتقادات و باور مردم این دیار در حوزه کشاورزی را با رویکرد گردشگری می داند.

گنج غنی گردشگری ساوه با وجود ضرورت پردازش محتوایی و برنامه ای باید از نگاه شعاری تصمیم سازان فاصله بگیرد و جایگاه آن به صورت جدی و علمی در سبد توسعه استان تقویت شود.

ساوه شهری کم آب اما تاثیرگذار در تولید، صنعت و کشاورزی است که در دهه های قبل آسیب های زیستی را تجربه کرده و اکنون زمان آن است که با نگاه صحیح به صنعت گردشگری T فرصتی ایجاد شود تا مسوولان قدم های جدی در ترمیم و اصلاح برنامه ها داشته و همزمان با استقرار مدیریت کم آب ، شکوفایی گردشگری نیز حاصل شود.

سیاست های هدفمند باروری ظرفیت های گردشگری چالش های ناشی از تهدید خشکسالی و پیامدهای آن را در این شهرستان می تواند التیام دهد.

سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ساوه بر این باور است که با رونق گردشگری می توان تحول بنیادی در جایگاه و شرایط ساوه ایجاد کرد.

«محسن نبوی» با بیان این که قرار نیست که همه شهرها قطب گردشگری شوند، افزود: با توجه به واقع شدن ساوه در محورهای مواصلاتی کشور هم اکنون مسافرانی که به شهرهایی مانند اصفهان، همدان، قم، کرمانشاه و غرب و جنوب کشور سفر می کنند در این مسیر خدمات خود را بدون آنکه آشکار باشد از این شهر دریافت می کنند.

وی ادامه داد: اگر ساوه بخواهد به یک قطب گردشگری در کشور تبدیل شود لازم است که تاسیسات و زیرساخت های لازم در آن ایجاد شود، که تحقق این امر نیازمند ایجاد بستر مناسب برای ارئه تسهیلات و استفاده از سرمایه گذاران بخش خصوصی در زمینه گردشگری است.

نبوی گفت: امروز ما به عنوان قطب خدمات در گردشگری کشور نقش خود را ایفا می کنیم اما ظرفیت های ساوه آنگونه که باید با برنامه کارآمد در مسیر جذب گردشگر و توسعه هدفمند این حوزه برای آینده دیده نشده است.

وی افزود: اجرایی کردن طرح بزرگ محور «مسجد تا مسجد» با زوایای کارشناسی توسعه گردشگری در ساوه می تواند این شهر را در فهرست جهانی و بین المللی مطرح کند.

شهردار ساوه نیز با اشاره به آغاز فعالیت دفتر جذب سرمایه گذاری در شهرداری ساوه گفت: با توجه به توانمندی های موجود ساوه در زمینه گردشگری، یکی از وظایف اصلی این دفتر جذب سرمایه گذاری و هدایت آن به حوزه گردشگری است.

«کامران جوادی» اضافه کرد:ساوه با داشتن بناهای تاریخی ارزشمند همچون مسجد جامع با قدمت یکهزار سال، بازار چهارسوق، موزه مردم شناسی و مسجد سرخ، کاروانسرای باغ شیخ، یکی از قطب های مهم تاریخی استان مرکزی است.

وی خاطرنشان کذد: این شهر همواره به دلیل برخورداری از ظرفیت های بالقوه گردشگری که خاص خود این شهر است مورد توجه سرمایه گذاران بوده اما تاکنون از این ظرفیت استفاده موثر نشده است.

به گفته وی، ایجاد بستر های لازم برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در شهر ساوه، برنامه ای است که به طور جدی از سوی مدیریت شهری دنبال می شود و امید است که با فراهم شدن بسترهای لازم برای حضور بخش خصوصی در شهر ساوه و ترسیم دورنمای روشن در این شهر، بتوان شکوفایی استعدادهای گردشگری را شاهد بود.

شهردار ساوه افزود: اجرای طرح محور «مسجد تا مسجد» یکی از برنامه های مهم شورای اسلامی و شهرداری ساوه با هدف ساماندهی حریم استقرار بناهای تاریخی این شهر و ایجاد نیازهای زیرساختی گردشگری در آن است که با اجرای آن یک محوطه فرهنگی، تاریخی میان مسجد سرخ و مسجد جامع ساوه به طول یک کیلومتر انجام می شود.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح، مرکز شهر ساوه به فضایی مناسب برای گردشگری تبدیل شده و زمینه جذب گردشگر در این شهر تاریخی فراهم می شود، اما برای اجرای این طرح، مساعدت سازمان میراث فرهنگی گردشگری و استانداری مرکزی برای تامین اعتبارات نیاز است.

شهردار ساوه ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح علاوه بر حفظ پیشینه تاریخی ساوه، حرکتی پویا برای جذب گردشگر به این شهر انجام شود.

رییس کمیسیون نظارت و بازرسی شورای اسلامی شهر ساوه نیز با ابراز گله مندی از کم توجهی اداره میراث فرهنگی و گردشگری در این شهر گفت: هم اکنون بناهای تاریخی شهر ساوه در آستانه نابودی است و باید برای آن چاره اندیشی شود.

«محمود نجفی» ادامه داد: نزدیکی ساوه به پایتخت و جذابیت گردشگری یک موقعیت منحصر به فرد است که تصمیم سازان اجرایی و فرهنگی استان و شهرستان باید بر آن واقف بوده و به موقع از آن بهره برداری کنند.

وی افزود: اعضای شورای اسلامی شهر ساوه، بازدید هایی از شهرهای موفق در رونق گردشگری داشته اند و الگوی احیای ظرفیت های گردشگری ساوه نیز در شورا طرح ریزی شده است.

نجفی گفت: مدیریت شهری ساوه خواهان تدارک امکانات گردشگری و اقامتی مناسب و جاذبه های گردشگری و در این راه دست سرمایه گذاران را می فشارد و از مسوولان استانی استمداد می طلبد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به روزهای پایانی سال و افزایش شمار مسافرت ها، ارائه برنامه مشخص و مدون از سوی دستگاه های متولی و خدمات رسان بیش از گذشته احساس می شود و انجام فعالیت هایی برای ارتقای وضعیت این جاذبه ها ضروری به نظر می رسد.

وی خواستار تلاش تمامی مدیران شهری در راستای معرفی هرچه بهتر ظرفیت های گردشگری ساوه و احیای صنعت گردشگری در این شهر شد تا جاذبه های گردشگری مغفول مانده آن معرفی شوند.

مدیر دفتر سرمایه گذاری و جذب مشارکت های مردمی شهرداری ساوه نیز گفت: ساوه یکی از شهرهای باستانی ایران است که تنوع جاذبه های آن خاص است.

«علی اصغر آرمیده» بیان کرد: وجود آتشکده ها قبل از اسلام، قلعه ها و بناهای خاص، محوطه تاریخی آوه، مقبره اشمءویل پیامبر و تعدد جاذبه های طبیعی سرمایه ای است که باید دیده شود و با راهبری آن تولید ثروت و التیام کاستی های اجتماعی و فرهنگی این شهر فراهم شود.

وی افزود: این شهر به لحاظ وسعت نخستین و به لحاظ جمعیت دومین شهر استان مرکزی است و داشته های گردشگری آن بایستی متناسب با شان و جایگاهش متحول شود.

وی گفت: مسجد جامع ساوه یکی از آثار تاریخی منحصر به فرد از دوره سجلوقیان است که به لحاظ معماری دارای عناصری قوی است.

آرمیده گفت:مسجد جامع ساوه تمامی عناصر معماری سلجوقی از جمله گنبد ،مناره، قوس های گچبری، آجر فرش، مقرنس و کاشیکاری را یک جا در خود دارد و ظرافت منحصر به فرد هنری آن برای هر گردشگری چشم نواز است.

وی عنوان کرد:رونق گردشگری در هر منطقه فرایند محور و مبتنی بر برنامه ریزی هدفمند است و نمی توان با تبلیغات مقطعی بدون پشتوانه های زیرساختی و اقدامات توسعه محور انتظار داشت این حوزه به عنوان یک صنعت درآمدزا و اشتغال آفرین رشد کند.

وی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال همین مسجد جامع ساوه یک منبع گردشگری بوده که برای تبدیل آن به جاذبه گردشگری می بایست در دو بخش کالبدی و فرهنگی اقداماتی انجام شود و در بخش کالبدی،محوطه سازی پیرامونی مسجد، ایجاد فضای سبز، احداث مراکز اقامتی اعم از موقت و دایمی، احداث مراکز تهیه خوراک و خرید انجام شود.

آرمیده اضافه کرد: در بخش فرهنگی نیز به مواردی مانند ایجاد سایت اینترنتی برای معرفی مسجد جامع، به کار گیری کارشناسان گردشگری به عنوان راهنما ، انعقاد قرارداد با تورهای گردشگری، برگزاری تورهای یک روزه برای بازدید از مسجد، چاپ بروشور و تهیه های سی دی های حاوی اطلاعات بنای مسجد جامع برای ارائه به گردشگران نیاز است.

وی ادامه داد: آموزش به اقشار مختلف در همراهی با گردشگران و تقویت سهم مشارکت مردمی در برنامه های توسعه ای این حوزه نیز طیفی از کار است.

کارشناسان بر این باورند که به ازای حضور هر گردشگر، هشت فرصت شغلی ایجاد می شود وافزایش فرصت های شغلی در هر جامعه رونق اقتصادی را به همراه دارد، مساله ای که با برای تحقق اقتصاد مقاومتی، نباید از آن غافل شد.

مسجد جامع، مناره مسجد جامع، قلعه آردمین، بنای مسجد انقلاب (قرمز)، کاروانسرای باغ شیخ، پل تاریخی سرخده، امامزاده سید اسحاق، سد ساوه (الغدیر)، غار کوه ساوه (شاپسند)، مناره مسجد سرخ، مسجد بازار ساوه، آب انبار مسجد جامع، امامزاده پنج تن در مجموعه تپه باستانی آوه و مقبره پیغمبراشموئیل نبی برخی از بناهای گردشگری ساوه است.

شهرستان ساوه از توابع استان مرکز ی با وسعت چهار هزار ۷۴۸ کیلومتر مربع در ۱۱۲ کیلومتری پایتخت واقع شده و تا کنون حدود۴۰۰ اثر تاریخی در آن شناسایی شده که از این تعداد ۷۰ اثر به ثبت آثار تاریخی رسیده است.

گردشگری ساوه؛ غفلت از گنجینه ای هفت هزار ساله

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *