رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۸ آذر ۱۴۰۰

گردشگاه باباامان بجنورد

لینک این مطلب کپی شد!

گردشگاه باباامان بجنورد در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر بجنورد و کنار جاده بجنورد- مشهد قرار دارد. این مکان برای مسافرانی که از مسیر جاده آسیایی در خراسان شمالی گذشته‌ و به زیارت امام رضا (ع) رفته‌اند، مکانی آشنا و خاطره‌انگیز است. وجود ۴۰۰ هزار اصله درخت از جمله درختان اقاقیا، چنار، زالزالک، زردآلو، زبان گنجشک. بوته‌های تمشک وحشی و … جلوه‌ای زیبا به این مکان بخشیده که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این پارک دارای پوشش گیاهی و درختان قطور چنار ۴۰۰ ساله و نیز چشمه‌هایی است که در مرکز و اطراف این پارک جوشیده‌ و بر زیبایی‌های خدادادی این مکان افزوده‌اند.

چشمه اصلی بابا امان از چهار نقطه درون تپه می‌جوشد و آب آن به درون استخرهایی می‌ریزد. که با اختلاف سطح نسبت به هم ساخته شده‌اند تا آبشارهای مصنوعی ایجاد کنند. مصرف آب این چشمه‌ها، صفراآور، ملیِّن و تسهیل‌کننده اعمال گوارشی و دفع‌کننده سموم است.

-امان2 گردشگاه باباامان بجنورد

قوری سماور

در دامن تپه‌ها و درختان بی‌شمار، امکاناتی برای رفاه مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده است. از جمله امکانات موجود در گردشگاه بابا امان می‌توان به امکاناتی مثل رستوران، هتل، پارک، نانوایی و نمایشگاه‌های فصلی و نانوایی اشاره کرد. در گردشگاه بابا امان، روی تپه‌ای از این پارک، محلی به نام قوری و سماور نیز در نظر گرفته شده است .که برای استراحت کوتاه مدت و نوشیدن چای توسط مسافران و گردشگرانی که به این مکان سفر می‌کنند، ساخته شده است. علت نام‌گذاری این مکان، وجود ماکت و نمادی بزرگ از قوری و سماوری به ارتفاع بیش از ۴ متر در آن محل است.

وجود شاخه‌ای از رودخانه اترک در گردشگاه بابا امان و عبور آب از آن منطقه، سبب شده است تا علاقه‌مندان به ماهی‌گیری ساعاتی از وقت خود را به این امر اختصاص دهند. چند استخر پرورش ماهی قزل‌آلا در قسمتی از پارک است که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

-امان گردشگاه باباامان بجنورد

 

گونه های جانوری

در گردشگاه بابا امان، حیات وحشی نیز وجود دارد که در غرب پارک ساخته شده است. این حیات وحش زیبا دارای حیوانات متنوعی است که در آن، نوعی از گوزن زرد، قوچ، میش، قوچ اوریال و آهو از گونه‌های نادر و شاخص، دیده می‌شود .که برای تکثیر و آشنایی علاقه‌مندان در این پارک، رها شده‌اند و چشم‌انداز بی‌نظیری برای علاقه‌مندان به حیوانات در این پارک ایجاد کرده‌اند.

-امان4 گردشگاه باباامان بجنورد

 

امامزاده باباامان

در کنار تفرجگاه بابا امان، بقعه‌ای ساخته شده که منسوب به شاهزاده اسماعیل فرزند امام موسی کاظم(ع) بوده و به امامزاده بابا امان شهرت پیدا کرده است.وجود این امامزاده در این مکان زیبا سبب شده است که علاوه بر گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت، پارک و حیات وحش، زائران و علاقه‌مندان به امامزاده نیز از این مکان برای زیارت دیدن کنند. تفرجگاه دل‌فریب و دیدنی بابا امان به دلیل قرار داشتن در کنار جاده اصلی در فصول مسافرتی یکی از محل‌های اصلی اتراق مسافران و زائران است.

به گفته اداره میراث فرهنگی، این منطقه گردشگری، سالانه بیش از ۱۵میلیون نفر از مسافران و زائران آستان قدس رضوی که برای زیارت هشتمین امام شیعیان جهان، امام رضا (ع) از این مسیر عبور می‌کنند، از گردشگاه بابا امان دیدن کرده یا در آن اتراق می‌کنند.

-بابا-امان-بجنورد4 گردشگاه باباامان بجنورد
طبیعی است که شب طبیعت بسیار دیدنی‌تر از روز است. بنابراین شب‌های گردشگاه بابا امان نیز شب‌های دلنشین و زیبایی دارد که می‌توانید آن را تجربه کنید. امروزه گردشگاه بابا امان به دلیل موقعیت خاص خود مورد توجه بسیاری است. شما نیز اگر به استان خراسان سفری زیارتی داشتید. می‌توانید از این محل برای اتراق و استراحت خود استفاده کرده و از دیدنی‌های کم‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

-بابا-امان گردشگاه باباامان بجنورد

-بابا-امان2 گردشگاه باباامان بجنورد

-بابا-امان3 گردشگاه باباامان بجنورد

-امان3 گردشگاه باباامان بجنورد

-امان5 گردشگاه باباامان بجنورد

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *