رزرو هتل تفریحات کیش

کوه قیه ماکو، بزرگترین کلاهک سنگی جهان

۴ دی ۱۳۹۸

کلاهک سنگی قیه ماکو با شیب منفی ۴۰ درجه در بافت قدیم شهر ماکو واقع است و با ۲۰۰ متر ارتفاع، ۲۵ متر شعاع خمیدگی و ۲۵۰ متر طول پس از کلاهک های سنگی برزیل و فرانسه سومین کلاهک خمیده سنگی جهان به شمار می رود. کلاهک سنگی شهرستان ماکو به همت شهرداری این شهر مجهز به زیباترین و بهترین تجهیزات نور افشانی شده است. گردشگران با مشاهده این صحنه شوق بیشتری برای دیدار و گردش در این شهر پیدا می کنند. کلاهک سنگی ماکو یکی از کم نظیرترین مناطق مستعد برای رشته صخره نوردی است.

کلاهک سنگی ماکو کوه قیه ماکو، بزرگترین کلاهک سنگی جهان

این مکان تاریخی سکونتگاه اولیه مردم ماکو بوده و از قدمتی طولانی برخوردار است. اولین بار فقط کوهنوردان ماکویی موفق به فتح آن شدند. شهر ماکو بهشت زیبایی های تاریخی و تمدن اصیل ایرانی است؛ این شهر علاوه بر آن که از نظر ساختار فیزیکی و ژئوپلیتیکی شهر جالب توجهی است، دارای آثار متعدد باستانی و تاریخی نیز است.

تور اروپا

بزرگترین کلاهک سنگی دنیا کوه قیه ماکو، بزرگترین کلاهک سنگی جهان
این شهر در طول وسعت پیدا کرده زیرا در جنوب و شمال آن دو رشته کوه به نام “قیه” و “سبد” قرار دارد و شهر را چون حصاری در بر گرفته‌اند. دیواره‌های سنگی، خانه‌های کاه گلی، برجک‌هایی بر فراز سنگ‌ها و قلعه‌ها که دیگر فقط چوب و خشت و سنگی از آن باقی است می‌تواند شما را از نزدیک با زندگی قدیم ماکویی‌ها آشنا کند.

کوه قیه کوه قیه ماکو، بزرگترین کلاهک سنگی جهان
شهر ماکو اولین شهری است که گردشگران اروپایی بعد از ورود به ایران وارد آن می‌شوند و در شمال آذربایجان غربی واقع است، لذا این مساله این اهمیت را تقویت می‌کند که میزبانی این شهر از توریست‌ها باید منحصر به فرد و به یادماندنی باشد و آن هم جز با تقویت جبهه میراث فرهنگی تحقق نخواهد یافت.

فیلم کوه قیه ماکو

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *