جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کنگاور

تاریخ بروزرسانی :
۱۴ دی ۱۳۹۲

کنگاور یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد. بعد از شکست ایران، عرب‌ها نام آن را قصرالصوص نامیدند. کنگاور به دلیل همجواری با معبد باستانی آناهیتا، اهمیت ویژه‌ای داشته است. این شهر تا زمان ساسانیان آباد بود، ولی پس از غلبه عرب‌ها ویران شده است. در حال حاضر آثار قلعه خرابه سنگی معبد آناهیتا در محله گچ کن آن باقی مانده است.

در این شهر، خسرو پرویز بر روی صفحه‌ای، بنای ستون داری از گچ و آجر ساخته بود. یاقوت حموی در قرن هفتم هجری قمری نوشته است که ساختمان‌های ساسانیان بیست ذرع از سطح زمین بلند تر است. شهر کنگاور به دلیل بقایای کاخ یا معبد آناهیتا شهرت ملی و جهانی دارد.

مراکز دیدنی و تاریخی

معبد آناهیتا
پل آجری کوچه
حمام حاج اصغر خان
حمام حسن خان
حمام بزرگ
قلعه ساری اصلان
چشمه عبدل
چشمه هندی آباد
چشمه صیفور
امامزاده سید جمال‌الدین
امامزاده باقر
مسجد جامع
مسجد امامزاده کنگاور

صنایع و معادن

صنایع کارخانه‌ای مانند تولید ادوات کشاورزی، سنگ‌بری، ‌نمک‌کوبی، بتن و تیرچه بلوک سازی و موزاییک سازی و غیره دایر و فعال است. معادن سنگ ساختمانی واقع در باختر و خاور کنگاور مورد بهره برداری قرار دارد.

کشاورزی و دام داری

در شهرستان کنگاور به علت منابع آبی فراوان و خاک حاصل‌خیز کشت و زرع از رونق ویژه ای برخوردار بوده و کشاورزی به شیوه سنتی بازدهی خوبی دارد. منابع آب کشاورزی در سطح شهرستان بسیار متنوع بوده و علاوه بر رودخانه، ۱۹ رشته کاریز، ۳۸ دهنه چشمه و تعداد زیادی چاه ژرف و نیمه ژرف مورد استفاده قرار می گیرد. محصولات کشاورزی کنگاور عبارتند از گندم، جو، ذرت، چغندرقند، تره بار، بنشن، گیاهان علوفه ای، انگور، سیب، گردو، زردآلو،‌ گلابی. دام داری در شهرستان کنگاور به دو شیوه صنعتی، شامل پرورش بیش از ۳۰۰ گاو و بیش از ۱۰۰۰ راس گوسفند و سنتی که توسط روستاییان و عشایر انجام می شود رواج یافته و از بازده نسبتا خوبی برخوردارشده است. به گونه ای که فرآورده های دامی و دام از جمله اقلام صادراتی کنگاور به شمار می رود. پرورش طیور نیز بسیار رایج است و علاوه بر آن‌چه در روستاها تولید می شود در حوالی شهر کنگاور هم تعداد زیادی واحد صنعتی فعال وجود دارد. زنبورداری شامل بالغ بر ۷۰۰۰ کندوی مدرن، و ۲۰۰ کندوی بومی است که میانگین تولید عسل سالیانه هر کندو به حدود ۱۰ کیلو می رسد.

مشخصات جغرافیایی

کنگاور مرکز شهرستان کنگاور در ۸۷ کیلومتری شمال خاوری کرمانشاه و در مسیر کرمانشاه – همدان واقع شده است. کنگاور در ۵۷ درجه و ۴۷ دقیقه درازای جغرافیایی و ۳۰ درجه و ۳۴ دقیقه پهنای جغرافیایی، در بلندی ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. کنگاور اولین بخش خاوری استان کرمانشاه است و از شمال به شهرستان اسدآباد، از خاور به شهرستان تویسرکان، از جنوب به شهرستان نهاوند و از باختر به شهرستان صحنه محدود است. خرم رود و رود سراب کنگاور از مهم ترین رودخانه های این شهرستان بوده که رود سراب کنگاور با گذشتن از قسمت های باختری شهر، در کرمانشاه به رود گاماسیاب می پیوندد. آب و هوایاین منطقه نسبتا سرد و نیمه خشک بوده و کوه های پر آفتاب (در ۵ کیلومتری شمال باختری)، سه سنگه (در حدود ۶ کیلومتری شمال باختری) و کوه سرتخت (در حدود ۲ کیلومتری شمال) این شهر را در بر گرفته اند. مطابق سرشماری سال ۱۳۷۵ شهر کنگاور ۵۰۲۶۹ نفر جمعیت داشته است.
کنگاور2 کنگاور

کنگاور11 کنگاور

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 2 میانگین: 1]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

  • الهام حاجی زاده

    شهرستان کنگاور یکی از شهرستانهای زیبای استان کرمانشاه است و معبد آناهیتا هم از جاذبه های تاریخی و زیبای این شهر می باشد

    ۷ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد