رزرو هتل ایران بوم گردی

کلیسای ارامنه قزوین

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ بهمن ۱۳۹۹

کلیسای ارامنه قزوین یا کلیسای هریپسیمه مقدس (به ارمنی: Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցի) نام کلیسایی تاریخی در شهر قزوین و متعلق به کلیسای حواری ارمنی می‌باشد.ساختمان کلیسای فعلی ارمنی‌ها که هریپسیمه مقدس خوانده می‌شود در پی گسترش حضور آنان در قزوین و کوچک بودن کلیسای قبلی در سال ۱۳۱۵ شمسی با همت همت کشیش «هاروتیون دِرمسروپیان» در زمین موقوفه‌ای توسط «هوانس بارسقیان» ساخته شده و دارای عبادتگاه، سالن اجتماعات و یک مدرسه است. این کلیسا در خیابان طالقانی و در دیگری نیز از خیابان خیام به آن باز می‌شود.

کلیسای ارامنه قزوین

ساختمان کلیسا بنایی آجری است که طرحی مبتنی بر محورهای چلیپایی دارد و فضای اصلی آن مستطیلی است که چهار ستون رفیع در داخل آن برآورده‌اند و با ناقوس‌های نیزه وار به هم پیوسته‌اند. محل استقرار کشیش کلیسا در ضلع شرقی آن قرار گرفته و برج ناقوس در جانب غربی واقع شده‌است.

علاوه بر مراسم عمومی مربوط به ارامنه، اين كليسا همه ساله ميزبان آيين مخصوص” ارتحال و معراج حضرت مريم ” است كه همزمان با ” عيد تبرك انگور ” در ماه آگوست – مرداد ماه – برگزار می شود و انجمن های فرهنگی ارمنی به زيارت اين كليسا می آيند . در اين روز ابتدا مراسم ” باداراك ” يا آيين رسمی كليسايی به مناسبت جشن ” تحول حضرت مريم ” انجام می پذيرد . سپس آياتی از انجيل تلاوت مي گردد و سرودهای خاص درباره اعطای مواهب الهی به بشر خوانده مي شود و پس از آن انگور تبرك شده را در ميان مردم توزيع می نمايند.

کلیسای ارامنه قزوین

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین