رزرو هتل ایران بوم گردی

کاخ آپادانای شوش

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۵ شهریور ۱۳۹۳

کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده‌است. این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد. دیوارهای کاخ از خشت و ستون‌های آن از جنس سنگ است.

کاخ داریوش واحدهای مختلفی از جمله تالار بار عام، حرم‌سرا، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی دارد. دیوارهای داخلی کاخ با آجر لعابدار منقوش با طرح‌های سپاه جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی مزین بوده‌اند که بقایای به‌جای‌ماندهٔ آنها در موزه‌های خارجی و داخلی نگهداری می‌شوند.

مساحت تالار یا کاخ آپادانا ۱۰۴۳۴ متر است. این کاخ که بارگاه یا آپادانه نامیده شده توسط اردشیر دوم تجدید بنا شده است. طرح کاخ بنایی کوشک مانند با ۳ ایوان ستوندار در جبهه شمالی ، شرقی و غربی آن است. تالار مرکزی با ابعاد ۵۸ در ۵۸ متر است و دارای ۳۶ ستون می باشد. ارتفاع ستونها حدودا ۲۰ متر است و با ستون های کله گاوی شکل ساخته شده است. ایوان ها هر کدام دارای دو ردیف ستون ۶ تایی می باشند.

از کلیه مجموعه کاخ ۱۱۰ اتاق و تالار مکشوف گردیده است. شش حیاط که سه تای آنها بسیار بزرگ دور یک محور شرقی و غربی قرار گرفته اند، در داخل مجموعه کاخ ها وجود داشته اند که به وسیله یک راهروی بزرگ به بخش شمالی مربوط می گردیده است. سه حیاط کوچکتر در بخش شمالی مجموعه کاخ قرار داشته اند. اتاق ها و ساختمان های مختلف کاخ به وسیله این حیاط ها روشنایی گرفته و تهویه می شدند.

در سال ۱۸۸۰ میلادی، یک گروه از باستان شناسان فرانسوی این کاخ را از دل خاک بیرون کشیدند و ستون‌ها و سرستون‌های کاخ را با اره بریدند و به فرانسه منتقل کردند و امروزه در شوش، فقط چند زیرستون وجود دارد و کاخ به شکل سابقش وجود ندارد. بیش‌تر اشیا خارج شده، اکنون در موزه لوور نگهداری می‌شوند.

ژان دیولافوا در کتاب خاطراتش می‌گوید:

دیروز گاو سنگی بزرگی را که در روزهای اخیر پیدا شده‌است با تاسف تماشا می‌کردم، در حدود دوازده هزار کیلو وزن دارد! تکان دادن چنین تودهٔ عظیمی غیر ممکن است. بالاخره نتوانستم به خشم خود مسلط شوم، پتکی بدست گرفتم و بجان حیوان سنگی افتادم. ضرباتی وحشیانه به‌او زدم. سر ستون در نتیجه ضربات پتک مثل میوهٔ رسیده از هم شکافت..

آپادانا 1 کاخ آپادانای شوش

آپادانا 2 کاخ آپادانای شوش

آپادانا 3 کاخ آپادانای شوش

آپادانا 5 کاخ آپادانای شوش

آپادانا کاخ آپادانای شوش

آپادانا4 کاخ آپادانای شوش

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • کامران فاضلي

  ارتفاع ستونها حدودا ۲۰ متر است و با ستون های کله گاوی شکل ساخته شده

  ۶ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  كاخي باعظمت ديدني و حجاري هاي هنر و زيبا و كاخي جذاب كه هر بيننده را جذب و حيران خود مي كند

  ۱ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  جایی مملو از آثار تمدن هوشمند و بارز ایرانی که حس غرور و عشق به وطن رو زنده میکنه و ایرانی با دیدن اینجا احسا افتخار میکنه
  این همه هنر و زوق رو در کاخ های سنگی رومی میشه دید. جایی که هنرمند و حرفه سنگ تراشی ارزش و جایگاه درستی داشته
  حتما اینجا رو ببینید.

  ۳۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • احسان خانی

  کاخ بسیار زیبا و تاریخی هست . توصیه میکنم دوستان حتما برن

  ۱۹ شهریور, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین