رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۳ آبان ۱۳۹۲

چطور با نوزادتان سفر کنید ؟

اشتراک گذاری

اگر هوای مقصد گرم و آفتابی است، بیش از یک ساعت فرزندتان را در معرض نور آفتاب قرار ندهید. پوست کودکان تحمل گرما و آفتاب شدید را ندارد و خیلی سریع می‌سوزد.

معمولا اولین سفر با کوچولوها جالب و در عین حال نگران‌کننده است. والدین جوان معمولا تجربه سفر با یک نوزاد، شیرخوار یا کودک را نداشته‌اند و در مورد نحوه آغاز سفر، مکان سفر و چگونگی مراقبت از فرزندشان سوالاتی دارند. اگر شما هم امسال اولین سالی است که سه نفری می‌خواهید به مسافرت بروید، این مطلب را بخوانید.

نوزاد چطور با نوزادتان سفر کنید ؟

لباس مناسب بردارید

به اندازه کافی برای فرزندتان لباس بردارید، زیرا کوچولوها زیاد لباس کثیف می‌کنند و اگر به اندازه لباس برندارید مرتبا مجبورید طی سفر لباس‌های او را بشویید و خشک کنید. ترجیحا لباس‌هایی که برمی‌دارید نخی باشند که راحت شسته شوند، لک نگیرند و نیازی به اتو نداشته باشند.

لباس گرم را فراموش نکنید، چون ممکن است شب‌هنگام هوا سرد شود.

اگر هوا گرم است، دنبال تی‌شرت‌های آستین کوتاه یا بندی نباشید، زیرا آفتاب می‌تواند دست‌ها و سرشانه‌های کودک را بسوزاند. لباس‌های خنک ولی آستین‌دار بردارید و برای اینکه عکس‌های زیبایی داشته باشید، لباس‌هایی را انتخاب کنید که با هر لباس دیگری بیاید.

داخل چمدان فرزندتان یک پتو و بالش کوچک و تمام داروهای مورد نیازش را هم بگذارید. کلاه لبه‌دار اگر تابستان است و کلاه پشمی اگر هنوز هوا خنک است، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، پوشک، کرم سوختگی، کرم مرطوب‌کننده و کفش‌های او را هم از قلم نیندازید.

راحتی او را مهیا کنید

اگر برای چند هفته به مسافرت می‌روید و فرزند شما هنوز اهل زیاد خوابیدن است، حتما آغوشی یا کالسکه او را بردارید. شیرخواران در حالت دراز کشیده راحت‌تر هستند و در ضمن، بودن در کالسکه آنها را در برابر آفتاب و باد و باران حفاظت می‌کند. حتی می‌توانید از کالسکه به جای تخت او در شب استفاده کنید، به شرطی که کالسکه او قابلیت حالت خوابیده را داشته باشد.
در ساک دستی کودک خود حتما پوشک، شیشه شیر، شیرخشک، دستمال مرطوب (برای تمیز کردن کودک)، آب جوشیده یا آب معدنی، یک دست لباس تمیز، یک دست لباس راحتی و کیسه نایلونی برای پوشک کثیف بردارید

اگر با هواپیما سفر می‌کنید

نوزاد2 چطور با نوزادتان سفر کنید ؟

از یک ماهگی مگر در شرایط خاص که پزشک صلاح ببیند، فرزند شما می‌تواند سوار هواپیما شود.

هر چند وقت یکبار به فرزندتان شیر یا آب بدهید تا به دلیل خشکی هوای داخل هواپیما، آب بدنش کم نشود.

فراموش نکنید در ارتفاعات، فرزندتان دچار گرفتگی گوش می‌شود که دردناک است. برای از بین بردن این حالت، به وی مقداری شیر یا آب بدهید.

اگر فرزندتان کمتر از دو سال سن دارد، او را در بغل نگه دارید و کمربند ایمنی مخصوص را ببندید.

اگر با قطار سفر می‌کنید ‍

قطار در مقایسه با اتومبیل وسیله راحت‌تری است. اگر کودک شما کمتر از سه ماه سن دارد، حتما در روز سفر کنید، اما اگر بزرگ‌تر است، شب را برای سفر انتخاب کنید.

فرزندتان را روی صندلی طرف راهرو بنشانید و از نشاندن او کنار پنجره خودداری کنید. اگر هوا سرد است، خوب او را بپوشانید و از لباس‌هایی استفاده کنید که زیپ یا دکمه‌دارند و راحت قابل باز و بسته‌شدن هستند. جوراب و کفش هم حتما پای او کنید، اما اگر هوا گرم است، می‌توانید برایش از لباس راحتی استفاده کنید.
مسافرت با کودک

اگر با اتومبیل سفر می‌کنید

ترجیحا روز و ساعاتی را برای سفر انتخاب کنید که خیابان‌ها ترافیک نباشد. اگر در تابستان می‌خواهید به سفر بروید، ۴ صبح بهترین زمان برای حرکت است. اگر ظهر حرکت کنید گرما ناراحت‌کننده می‌شود.

تهویه اتومبیل را همیشه روی درجه کم تنظیم کنید تا هوای داخل اتاق خشک نشود. از آنجا که بدن نوزادان نمی‌تواند دما را تنظیم کند، در دمای خیلی شدید مخصوصا در تابستان دچار کم‌آبی می‌شوند. هر نیم ساعت به آنها شیر بدهید و لباس سبک و خشکی به تنشان کنید.

اگر هوا خیلی گرم بود، می‌توانید درجه کولر ماشین را تنظیم کنید، اما اگر کولر ندارید، می‌توانید دستمالی را نم‌دار کنید و به صورت و دست و پای او بمالید.

اما اگر هوا خنک است، به اندازه کافی لباس به تنش بپوشانید و مخصوصا شب هنگام، پتو را فراموش نکنید، جوراب‌ها را هم از پای فرزندتان درنیاورید، چون پاها خیلی سریع سرد می‌شوند و باعث می‌شود کودکتان سرما بخورد.
نکته بسیار مهم اینکه اگر هوا آفتابی و گرم است، هرگز کودکتان را در اتومبیل با شیشه‌های بسته تنها نگذارید

اگر به خارج از کشور سفر می‌کنید!

نوزاد 1 چطور با نوزادتان سفر کنید ؟

اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید، فراموش نکنید نام فرزندتان را در پاسپورت خود اضافه کنید. پیش از حرکت، هتل را رزرو کنید تا بچه به بغل مجبور نباشید دنبال مکان استقرار بگردید.

حتما اعلام کنید که کودکی همراه شماست تا هر آنچه لازم است مانند تخت اضافه، صندلی غذا و… آماده باشد. پیش از عزیمت نیز به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا در صورت لزوم، واکسن مربوطه تجویز شود و پزشک به شما بگوید لازم است چه داروهایی همراه داشته باشید.

اگر به خارج از کشور سفر می‌کنید، تغییر ساعت‌ها می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. تا حد ممکن فرزند خود را در معرض نور طبیعی قرار دهید تا ساعات داخلی بدنش سریع‌تر تنظیم شود. بعد از چند روز، فرزندتان کاملا به وضعیت جدید عادت می‌کند.
مسافرت با کودک

وقتی به محل رسیدید

وقتی به محل رسیدید می‌توانید از اقامت خود لذت ببرید، اما به این نکات توجه کنید:

– اگر هوای مقصد سرد است، مراقب باشید کودکتان سرما نخورد. موقع بیرون بردن او، لباس گرم و کلاه و شال را فراموش نکنید.

– اگر هوای مقصد گرم و آفتابی است، بیش از یک ساعت فرزندتان را در معرض نور آفتاب قرار ندهید. پوست کودکان تحمل گرما و آفتاب شدید را ندارد و خیلی سریع می‌سوزد. حتما سر او کلاه لبه‌دار بگذارید یا چتر همراهتان باشد. ساعاتی را برای گردش انتخاب کنید که هوا خیلی گرم نیست، مثلا قبل از ۱۱ صبح و بعد از ۵ بعدازظهر به گردش بروید. کرم ضدآفتاب را هم فراموش نکنید.

– شنا کردن یا بردن در آب دریا برای کودکان زیر یک سال ممنوع است. باد، گرما، سروصدا و… می‌تواند سبب ترس آنها شود.

– اگر به روستا یا جنگل می‌روید، مراقب حیوانات گزنده که داخل علف‌ها هستند، باشید. پاپوش مناسبی پای او کنید و اگر احساس کردید دچار گزیدگی شده و مرتبا خود را می‌خاراند، به اورژانس مراجعه کنید.

– اگر به کوه می‌روید باید بدانید که هر چه بالاتر می‌روید، هوا رقیق‌تر و تنفس سریع‌تر می‌شود و قلب شما تندتر می‌زند. در نتیجه ممکن است دچار سردرد، حالت تهوع و مشکلات خواب شوید. اگر کودکی همراه شماست از ۱۵۰۰ متر بالاتر نروید.

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *