بلیط هواپیما سوئیت تبریز

چشمه وقت و ساعت شمس‌آباد

۹ تیر ۱۳۹۸چشمه وقت و ساعت شمس‌آباد چهارمحال وبختیاری هفشجان

چشمه وقت و ساعت شمس‌آباد یکی از چشمه‌های واقع در دامنه کوه جهان بین هفشجان و در غرب روستای شمس‌آباد، شهرستان شهرکرد، استان چهارمحال و بختیاری است. چشمه وقت و ساعت در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرکرد و ۱۰ کیلومتری شهر هفشجان قرار دارد. علت نامگذاری وقت و ساعت به این دلیل است که آب چشمه وقت و ساعت در طول روز ممکن است برای مدت ۲ تا ۳ ساعت قطع شود به گونه‌ای که هیچ اثری از آب در دهانه چشمه مشاهده نمی‌شود ولی با گذشت مدت زمانی به یک باره آب از دهانه چشمه وقت و ساعت شروع به جوشش می‌کند و منظره زیبایی را به وجود می‌آورد.
شهرکرد را باید بام ایران، سرزمین کوه و چشمه و آبشار، دیار مهر و مهربانی و شهری در همسایگی آسمان با مردمانی خونگرم معرفی کرد. شهرکرد مرتفع‌ترین مرکز استان در ایران است و به همین دلیل به بام ایران شهرت دارد، اما در مجموع، شهرکرد جزء ۲۰ شهر مرتفع کشور است که با ارتفاع دو هزار۶۰ متر از سطح دریا، ۴۷۰ متر پایین‌تر از مرتفع‌ترین شهر ایران، فریدون‌شهر قرار دارد.
این چشمه و تفرجگاه اطراف آن، در شهرستان شهرکرد و در فاصله دو کیلومتری غرب روستای شمس آباد و ۲۵ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری، در مجاورت کوه‌های جهان بین قرار دارد.
گردشگاه چشمه وقت و ساعت علاوه بر وجود چشمه‌ای از عجایب حیرت انگیز طبیعی، دارای درختان سر به فلک کشیده‌ای می‌باشد که سایه سار آن‌ها، مکانی مفرح برای گذران اوقات فراغت مردم محلی، دوستداران طبیعت و مسافران و گردشگران داخلی و خارجی فراهم کرده است.
علت نامگذاری «چشمه وقت و ساعت» این است که آب این چشمه چند مرتبه (معمولاً سه مرتبه) در طول روز، به صورت تناوبی خشک و پر آب می‌شود.
آب چشمه وقت و ساعت، هر دفعه برای مدت حدود ۲ ساعت قطع می‎شود و دوباره شروع به جوشش می‎کند، به گونه‌ای که در زمان قطعی، هیچ اثری از آب در دهانه چشمه مشاهده نمی‌شود، ولی پس از مدتی، یکباره آب از دهانه چشمه خارج و جاری می‌شود و منظره زیبایی را به وجود می‌آورد.
قدمت چشمه وقت و ساعت که از چشمه‌های کارستی به شمار می‎رود، به قبل از دوران چهارم زمین شناسی (کواترنری) می‌رسد.
میزان آب چشمه وقت و ساعت، در فصول مختلف سال متفاوت است اما حجم آن در بهار، قابل توجه و بیشتر است، به طوری که کف چشمه اصلی که چند متر پهنا دارد، پر از آب شده و آب آن به اندازه ۲۰ سانتی متر بالا می‌آید.
تا کنون دلیل علمى قانع کننده‎اى پیرامون عملکرد این چشمه ارائه نشده است، ولى برخی کارشناسان زمین شناسی، وجود سفره‎هاى زیر زمینى خاصى را علت جوشش و خشک شدن این چشمه بیان کرده‎اند.
این چشمه علاوه بر ارزش‌های علمی و طبیعی، از قداست خاصی نزد عامه مردم برخوردار است.
در اطراف چشمه وقت و ساعت، سنگ‌هایی از جنس کانی مگنتیت وجود دارد که سبب چسبیده شدن سنگ‌های اطراف می‌شود و این نکته باعث شده تعدادی از مردم، به این مکان به عنوان یک جایگاه مقدس نگاه کنند.
چشمه وقت و ساعت شمس آباد در تاریخ ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ و با شماره ۱۰۹ در فهرست آثار طبیعی ملی ایران ثبت شده است.
گفتنی است: آب چشمه کارستی، حاصل نفوذ آب مخازن بزرگتر زیرزمینی در یک مخزن کوچکتر و خروج آن از چشمه می‌باشد.


چشمه وقت و ساعت شمس‌آباد
چشمه وقت و ساعت شمس‌آباد

منابع:
ویکیپدیا
باشگاه خبرنگاران جوان
خبرگزاری ایسنا

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *