رزرو هتل فضاگشت
۲۷ آبان ۱۳۹۶

چشمه زندان سلیمان

اشتراک گذاری

چشمه آب معدنی زندان سلیمان بین احمدآباد علیا و کوه زندان در شهرستان میاندوآب واقع شده و حدود ۱۹۸۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. از میان چشمه‌های گوگردی دو چشمه در قسمت غربی کوه زندان قرار دارد که اهالی محل از آن برای استحمام استفاده می‌کنند. حوض یکی از این دو به شکل مستطیل و به اندازه ۴/۳۵×۲/۲۰ متر است و نیم متر عمق دارد. بدنه‌ حوض از سنگ آهکی طبیعی است که آن را تراشیده و به شکل مستطیل درآورده‌اند. قسمت اعظم آب از مجرای جنوب شرقی و مقدار کمی نیز از مجرای جنوب غربی خارج می‌شود. آبدهی این چشمه یک لیتر در ثانیه است و پس از خروج از حوض تا فاصله تقریباً ۵۰ متری در زمین فرو می‌رود.
چشمه دوم تقریباً در فاصله ۱۶ متری غرب چشمه اول قرار دارد. حوض آن بیضی شکل و طبیعی و قطرش ۶/۳ و ۵ متر است. عمق این چشمه متفاوت و حداکثر ۶۰ سانتی‌متر است. مظهر چشمه زیر قشری سنگی در قسمت شمالی حوض قرار دارد و آب از مجرایی که در قسمت جنوب غربی واقع شده خارج می‌شود و در مسیر خود گسترش می‌یابد و به زمین فرو می‌رود. آبدهی این چشمه تقریباً دو لیتر در ثانیه است.
در این ناحیه مظهرهای دیگری نیز وجود دارد که آب آنها پس از عبور از سطح زمین، رسوب‌های سفید کربنات و منیزیم باقی می‌گذارد که حتی از دور به صورت مسیرهای سفید رنگ دیده می‌شود.
آب این چشمه‌ها جزو آب‌های سولفوره است که دارای مصارف درمانی دردهای مفصلی و رماتیسمی است.

چشمه آب معدنی چشمه زندان سلیمان

چشمه آب معدنی

اجاره خودرو
           
 

نظر کاربران :

  • محمد

    برج سنگی محوطه میراث جهانی پاسارگاد بنایی است عظیم که برخی آن را آرامگاه کمبوجیه فرزند کورش کبیر می دانند، اما به نظر می رسد این گمان اشتباه باشد، این بنا به یک برج بیشتر شباهت دارد تا به یک آرامگاه، عده ای کاربری آن را مثل کاربری بنای کعبه زردتشت در نقش رستم می دانند. که البته کاربری آن هم تاکنون روشن نیست.

    ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *