بلیط هواپیما سوئیت تبریز

چشمه بل یا رود کانی بل (کوتاه ترین رودخانه دنیا)

۹ خرداد ۱۳۹۸چشمه بل یا رود کانی بل (کوتاه ترین رودخانه دنیا) کردستان اورامان تخت

چشمه بل، یکی از جاذبه های حیرت انگیز ایران به حساب می آید که در منطقه اورامانات کردستان واقع است. چشمه کانی بل که حجم آب حیرت انگیزی دارد در نزدیکی روستای ناو و حجیج واقع است و به رودخانه سیروان می ریزد. این چشمه از ارتفاعات کوهستان تخت تغذیه می شود و بسیار پر خروش است. چشمه و رود بل با ۱۵ متر طول، به عنوان “کوتاه ترین رودخانه دنیا” شناخته شده است . این چشمه كه در محل و زبان كردی به نام كانی بل معروف است و احتمالا نام خود را از خدای آب بابلیان باستان كه بل نام داشت گرفته است، در دو كیلومتری هجیج و در فاصله كمی از رودخانه سیروان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل كوه، تشكیل آبشاری پر خروش داده و به رودخانه میریزد.

محل خروج آب چشمه بل از دل كوه شباهت بسیاری به دهانه یك غار كه به علت ریزش مسدود شده باشد، دارد. در گذشته استفاده از آب این چشمه علیرغم گوارایی و پر آبی آن (در بهار سالهای پر آب تا ۴۰۰۰ لیتر در ثانیه)، به علت فاصله كم آن با رودخانه سیروان مقدور نبوده و تنها به ساخت آسیابی بر آن خلاصه میشد. ولی در سالهای اخیر، ۳ واحد تولید آب معدنی و یك مزرعه پرورش ماهیان سردآبی با استفاده از آب آن احداث شده اند. همچنین طرحی برای انتقال آب این چشمه برای مصارف آشامیدنی روستاهای اطراف در دست بررسی میباشد.


دسترسی به چشمه بل
چشمه بل، میان روستای ناو از توابع شهرستان سروآباد و روستای هجیج از توابع شهرستان پاوه کرمانشاه قرار دارد. آب این چشمه پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری پر خروش داده و به رودخانه می ریزد. چشمه بل، برای منطقه اورامان اهمیت فرهنگی و تاریخی دارد. این چشمه به عنوان اثر ملی توسط سازمان میراث فرهنگی در فهست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. آبدهی چشمه بل حدود چهار هزار لیتر بر ثانیه است. آب این چشمه پس از جوشش از یک دهانه غار مانند و پس از طی مسیری حدود ۲۰۰ متر با شیب تند به رودخانه سیروان ریخته و در انتها به کشور عراق روانه می شود.


قدمت چشمه بل
محققان چشمه بل را با قدمتی حدود ۶۰ میلیون سال، مربوط به دوران کرتاسه می دانند. چشمه بل بزرگترین چشمه کارستی خاورمیانه است. کارست به معنای پدیده خوردگی و انحلال توده سنگ های کربناته است. طبق تحقیقات به عمل آمده، مشخص شده که آب معدنی کانی بل، از نظر ترکیبات شیمیایی بهترین کیفیت آب شرب را داراست. همچنین براساس آزمایشات انجام شده در این آب میزان عناصری که برای بدن ضرر دارد از جمله آرسنیک، نیترات، آمونیاک و … معادل صفر است.

پوشش گیاهی
تنوع پوشش گیاهی این منطقه به خصوص گیاهان دارویی آنچنان زیاد است که دیگر منطقه اورامان را از استفاده از داروهای شیمیای انسان ساز بی نیاز کرده است. از طرفی حضور گیاهان آبزی چون عدسک آبزی یک ریشه، سرخس آبی گیاهان کنار آبزی مانند علف هفت بند، غلات و گیاهان خشک زی چون بلوط، بومادران، گل گندم، شقایق وحشی، شبدر وحشی زیبایی وصف ناپذیری در منطقه ایجاد کرده است.

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *