جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

چشمه آبگرم شوط

تاریخ بروزرسانی :
۱ مهر ۱۴۰۲

چشمه آبگرم شوط یکی از جشمه های درمانی که به دلیل دارا بودن املاح معدنی، در درمان بسیاری از بیماری های پوستی، گوارشی، اعصاب و روان و حتی بیماری های قلبی تاثیر قابل توجهی دارند می باشد. این چشمه که در محیطی دلپذیر و مفرح در حاشیه شهر شوط واقع شده است مجهز به استخر و سالنهای سرپوشیده، بوفه و آلاچیق و سایر امکانات است.

چشمه آبگرم شوط1 چشمه آبگرم شوط

چشمه مذکور، اصلی ترین جاذبه گردشگری این شهرستان است که هر سال گردشگران زیادی را به قصد درمان به سوی خود جذب می کند. این چشمه، دو سرچشمه اصلی دارد که چهل متر دورتر و بر روی تپه ای قرار گرفته اند. از دو سوی این تپه آب گرم و از وسط آن آّب سرد می جوشد. در مظهر اصلی چشمه استخرهایی ساخته شده است که آب آنها به صورت دائمی در جریان است. در این منطقه یک مجتمع گردشگری و آب درمانی در حال احداث است که مساحتی در حدود سه هکتار برای این کار در نظر گرفته شده است.

مشخصات چشمه آبگرم شوط

آب گرم شوط دارای دو سرچشمه اصلی است که به فاصله تقریبی ۴۰ متر بر روی پشته ای با ارتفاعی متفاوت از هم واقع شده ‌اند. مظهر اصلی چشمه را یک حوضچه طبیعی به شکل نامنظم تشکیل می دهد که در اثر رسوب گذاری آب چشمه، حوضچه های طبيعی و زیبایی به وجود آمده است. روی حوضچه ها استخرهایی ساخته شده است و آب گازدار به طور دائم و جوشان در آن جريان دارد. آب گازدار از قسمت غربی حوضچه از زمین می جوشد و از مجرایی که در جنوب غرب حوضچه قرار دارد خارج می شود.
در شمال غرب چشمه اصلی، سه حوضچه دیگر نیز وجود دارد که مجاری خروج آب آنها در سطح تپه نمایان است. چشمه آبگرم شهرستان شوط در محیطی دلپذیر و مفرح در حاشیه شهر شوط واقع شده است.

چشمه آبگرم شوط چشمه آبگرم شوط

خواص درمانی چشمه آبگرم شوط

آب این چشمه كمی ترش مزه و بی رنگ است و از بیکربنات و آهن تشکیل شده است. از خواص درمانی آن بيشتر برای درمان پادرد و نيز به ‌صورت استحمام برای تسکین درد مفاصل استفاده می‌ شود.

امکانات چشمه آبگرم شوط

در حال حاضر مجتمع گردشگری و آب درمانی این منطقه با هدف جذب گردشگر و توسعه گردشگری منطقه آزاد ماکو در زمینی به مساحت سه هکتار و با زیربنای ۱۸۰۰ مترمربع در حال احداث است. در حال حاضر بر روی این چشمه یک استخر روباز ایجاد شده است که گردشگران از آن استفاده می کنند. ایجاد چهار استخر مجزا و سرپوشیده برای بانوان و آقایان، ایجاد بوفه، سویس بهداشتی و محوطه سازی و فضای سبز، آلاچیق، پارکینگ و محلی برای بازی کودکان، در دستور کار پروژه بهسازی این آب گرم قرار دارد.

چشمه آبگرم شوط3 چشمه آبگرم شوط

جاذبه های گردشگری شوط

غار شیخ سلو، جاذبه طبیعی دیگر این شهر است که در روستای شیخ سلو قرار دارد.
تپه خلیل آباد، که متعلق به دوران ماقبل تاریخ است و به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است از دیگر دیدنیهای این شهرستان است.
برج مقبره کندال که در جنوب روستای کندال قرار گرفته شش کیلومتر دورتر از شوط واقع شده است. گنبد بر روی یک تپه ساخته شده و گنبدی سنگی است. که برخی آن را به روس ها و برخی به ارامنه نسبت می دهند. این گنبد دایره ای شکل و با ارتفاعی در حدود سه متر می باشد.
عمارت تاریخی خان، که بر اساس معماری آن، قدمتش را به اواخر دوره قاجار و کمی از اوایل دوره پهلوی نسبت می دهند. که در روستای خوک شوط قرار گرفته است.

چشمه آبگرم شوط2 چشمه آبگرم شوط

نحوه دسترسی

از تهران، تبریز و ارومیه به مقصد شوط اتوبوس های مسافربری وجود دارد. این شهر در مسیر بزرگراه تبریز به سمت بازرگان، یک خروجی دارد. اگر با خودروی شخصی سفر می کنید از مسیر بزرگراه تبریز – بازرگان. سه راهی شوط و «سه راهی اصلی شوط-چالدران-چایپاره» می توانید به شهر شوط بروید.

چشمه آبگرم شوط4 چشمه آبگرم شوط

چشمه آبگرم شوط5 چشمه آبگرم شوط

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *