رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

چشمه‌های آب معدنی استان قزوین

اشتراک گذاری

استان قزوین همچون بسیاری از استان‌های کشور، سرچشمه‌های آب‌های معدنی و طبیعی متعددی دارد اما متأسفانه راه‌های دسترسی به برخی از چشمه‌های آب گرم این استان از زیرساخت مناسبی برخوردار نیست و همین امر سبب شده تا فقط افراد محلی به طور سنتی به این چشمه‌های دسترسی داشته باشند.* چشمه آبگرم یله گنبد: چشمه آبگرم یله گنبد در ۱۵ کیلومتری شمال روستای یله گنبد از توابع بخش کوهین شهرستان قزوین در سمت راست مسیر جاده قزوین- رشت قرار دارد. راه دسترسی به آن ۱۲ کیلومتر آسفالت و بقیه جاده خاکی است.این چشمه در کف دره‌ای که از آن رودخانه کوچکی عبور می‌کند از زمین خارج می‌شود و در چندین نقطه آن آثار گسل و آینه گسل دیده می‌شود. آب معدنی شمال این دره از سنگ‌های آذرین و جنوب آن از سنگ‌های آهکی تشکیل شده است. مظهر چشمه در چند نقطه نزدیک به هم قرار گرفته و آب در حوضچه‌هایی انباشته شده و جهت استحمام مراجعین استفاده می‌شود. آب این چشمه از دسته آب‌های معدنی بیکربناته کلسیک آهن و گازدار خیلی گرم (۴۲ درجه سانتی‌گراد) است و استحمام در آن به دلیل وجود گاز کربنیک و گرمای آن، تسکین‌دهنده و ضد درد می‌باشد. این آب در درمان بیماری‌های عصبی، مفصلی و رماتیسم مؤثر است و آشامیدن آن نیز در عملکرد دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفرا و بیماری‌های معده‌ای و روده‌ای و نیز بیماری‌های تغذیه‌ای مؤثر می‌باشد.

اگرچه آب گرم یله گنبد از امکانات رفاهی و اقامتی بی‌بهره است اما روستای مذکور دربر گیرنده کوه‌های مرتفع و دره‌های عمیق است که جلوه‌ خاصی به این منطقه بخشیده و امکان صخره‌نوردی و کوه‌نوردی را برای گردشگران و علاقمندان فراهم نموده است. مسیرهای بکر و دست‌نخورده این محدوده مناسب برای پیاده‌روی‌های کوتاه مدت است.

چشمه-آبگرم-یله-گنبد چشمه‌های آب معدنی استان قزوین

چشمه-آبگرم-یله-گنبد2 چشمه‌های آب معدنی استان قزوین

چشمه-آبگرم-یله-گنبد3 چشمه‌های آب معدنی استان قزوین

چشمه-آبگرم-یله-گنبد4 چشمه‌های آب معدنی استان قزوین

* چشمه‌های آب معدنی آب ترش و آب لرزان: این چشمه‌های آب معدنی در ۴۵ کیلومتری جاده قزوین- رشت و در فاصله چند صد متری از یکدیگر قرار گرفته‌اند. آب این دو چشمه از گروه آب‌های سولفاته کلسیک سرد، گازدار و آهن‌دار است.

این چشمه‌ها با خاصیت درمانی خود همواره مورد توجه اهالی منطقه بوده‌اند اما به دلیل عدم دسترسی مناسب علی‌رغم قابلیت‌های زیاد، آنگونه که باید و شاید شناخته نشده‌اند.

* چشمه آبگرم ارشیا (خرقان): چشمه آبگرم ارشیا در کیلومتر ۹۵ جاده قزوین– همدان در منطقه خرقان قرار دارد. آب‌ این چشمه از دسته آب‌های کلرور سدیک و بیکربناته کلسیک گرم با اسید و سیلیس است. آب این چشمه در درمان دردهای عصبی، سیاتیک و رماتیسم مؤثر است و برای عفونت‌های مجاری تنفسی، تورم گلو و حلق و برونشیت مزمن به صورت استنشاق بخار و دوش بینی مناسب تشخیص داده شده است. آب‌های معدنی‌ خرقان پس از مصرف به رودخانه ابهررود که از این منطقه عبور می‌کند، می‌ریزند.

چشمه-آبگرم-خرقان2(1) چشمه‌های آب معدنی استان قزوین

چشمه-آبگرم-خرقان3 چشمه‌های آب معدنی استان قزوین

چشمه-آبگرم-خرقان5 چشمه‌های آب معدنی استان قزوین

* چشمه آبگرم تاکستان: این چشمه که در مسیر جاده تاکستان- آوج قرار دارد، از مهم‌ترین چشمه‌های آب گرم استان قزوین به شمار می‌رود و هر ساله هزاران نفر برای استفاده از خواص درمانی آب آن به این محل مراجعه می‌نمایند. بعد از زمین لرزه‌ای که در خرداد ماه سال ۱۳۶۹ در این محل روی داد، مقدار آب و دمای آب این چشمه به طور چشمگیری افزایش یافته است.

           
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    البته بايد رسيدگي شود و هزينه شود تا مردم بتواننده با امكانات بهتر استفاده كنند

    ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *