رزرو هتل فضاگشت
۱۶ خرداد ۱۴۰۳

پل سیاه اهواز

اشتراک گذاری

پل سیاه اهواز یکی از جاذبه های گردشگری در شهر اهواز می باشد که در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۰۸ خورشیدی و همزمان با احداث راه‌آهن سراسری ایران، اولین پل شهر اهواز که بعدها بدلیل رنگ سیاه بدنه و پایه‌های آن به پل سیاه شهرت یافت، به طور ۱۰۵۰ متر و عرض ۶ متر، تقریباً درست در محل احداث پل تاریخی اهواز (که دارای قدمت ساسانی بوده و به پل شادووان معروف بود)، بر روی رودخانه کارون ساخته شد. تا خط آهن بندر امام (ره)، در جنوب استان خوزستان و در ساحل خلیج فارس، را به راه‌آهن سراسری خرمشهر ـ تهران‌ـ شمال وصل نماید.

پل سیاه پل سیاه اهواز

برای آشنایی بیشتر با اهواز پیشنهاد می کنیم به صفحه جاهای دیدنی اهواز مراجعه بفرمایید.

مشخصات پل سیاه اهواز

این پل در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان مسیر حمل آذوقه، نیرو و مهمات نیروهای متفین مورد استفاده قرار می‌گرفت. به دلیل تأثیری که در پیروزی متفقین داشت به آن لقب پل پیروزی داده شد. پل سیاه از نوع فلزی با فونداسیون‌های بتنی بر روی بستر سنگی کف رودخانه کارون بنا شده‌است. با طول ۱۰۵۰ متر و عرض حدودی ۶ متر دارای ۵۲ پایه‌است. سطح پل دو خط رفت و برگشت برای عبور قطار وجود دارد. در طرفین آن پیاده روهایی به عرض حدوداً یک متری قرار گرفته‌است.

از دیگر رودیدادها این بود که در تاریخ ۱۱ مرداد ۸۸ در محله عامری و زیر پل سیاه اهواز در کنار حرم علی ابن مهزیار اهواز بمب گزاری صورت گرفت. به یکی از پایه‌های این پل که محل عبور قطار است، آسیب جدی وارد شد.

پل سیاه پل سیاه اهواز

933 پل سیاه اهواز

پل سیاه پل سیاه اهواز

پل سیاه پل سیاه اهواز

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *