بلیط هواپیما تور خارجی

پارک باغملی

2017-12-04پارک باغملی خراسان رضوی تربت حیدریه

باغ ملی تربت حیدریه در مرکز شهر و در انتهای خیابان معروف به باغ ملی، بر فراز تپه ای قرار گرفته و از زیباترین بوستان های شهری است که در گذر سال ها با دستان پرتوان باغبانان هنرمند این شهر تبدیل به یک اثر دیدنی تحسین برانگیز شده است.
درختان سرو سر به فلک کشیده و گلهای زیبا و رنگانگ و در کنار این ها، طراحی های هنرمندانه بر روی برخی درختان خشک شده باغ که از آنها تابلوهای مفهومی تراشیده شده، بر زیبایی های این باغ افزوده است.
در خصوص مفهوم باغ های ملی و ریشه تاریخی آن در ایران،باغ های ملی در جهان بعد از رنسانس پدید آمده و گسترش یافتند و در ایران ریشه وجودی آن را می توان در دوران صفوی جست و جو کرد.
هر چند باغ های ملی با باغ های ایرانی متفاوت هستند، اما برخی باغ های ملی نظیر میدان نقش جهان اصفهان را می توان باغ ایرانی هم نامید.
باغ های ملی از اواخر دوره قاجار و بخصوص دوران پهلوی به محلی برای تجمع و تفریح افراد تبدیل شده است،باغ ملی محلی برای تبادل اندیشه، فرهنگ و آداب اجتماعی محسوب می شده است و امروز نیز باغ های ملی این ماهیت و کارکرد خود را از دست نداده اند.
باغ ملی تربت حیدریه تا 70 سال پیش در واقع یک آرامستان بود و از آن زمان به تدریج تبدیل به باغ ملی شد.
با توجه به اینکه قدمت برخی درختان سرو باغ به بیش از 90 سال رسیده و خشک شده بودند، توسط هنرمندان تراشیده شده و به تابلوهای مفهومی تبدیل شده اند.
در آستانه نوروز، با صرف سه میلیارد ریال اعتبار نسبت به بازپیرایی باغ ملی اقدام شد زیرا همه ساله و به خصوص در ایام تعطیلات نوروز و تابستان مورد استقبال زیاد مسافران و گردشگران و البته شهروندان قرار می گیرد.
گونه های موجود در باغ ملی شامل درختچه های زینتی، گونه های ژاپنی، سرو، صنوبر و اقاقیا است.
هم اکنون پنج بوستان و 15 پارک محله در این شهر وجود دارد که مجموع درختان بوستان ها دو هزار 100 اصله و پارک محله ها نیز 450 اصله است.
شهر 130 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

آدرس: ایران – خراسان رضوی – تربت حیدریه انتهای خیابان باغملی

پارک باغملی

پربازدیدترین ها:

پارک باغملی

پارک باغملی

PDFPrint

نظر کاربران :

 • Roya شنبه 28 بهمن 1396 - ساعت 20:36:38

  خسته نباشید لطفا اطلاعات بیشتری راجع به این مکانا بذارین مث عکسای هوایی، نقشه معماریش نوع گیاهای منطقه
  تشکر🙏

  پاسخ دادن
 • لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاجیگا تور