رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

همه چیز درباره پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

تاریخ بروزرسانی :
۴ شهریور ۱۴۰۲

همه چیز درباره پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ را بهتر است بدانید و سپس برنامه ریزی کرده و به این سفر بروید. پیاده‌رَوی اربعین، یا راهپیمایی اربعین، از آیین‌های شیعی است که در روزهای منتهی به ۲۰ صفر (اربعین حسینی) برگزار می‌شود. این پیاده‌روی از نقاط مختلف عراق به‌طرف کربلا و با هدف زیارت اربعین انجام می‌شود. بیشتر زائران، از مسیر نجف به کربلا می‌روند. در طول مسیرهای راهپیمایی، جایگاه‌هایی برای پذیرایی از زائران وجود دارد که موکب خوانده می‌شود.

پیاده روی اربعین 14027 800x444 همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

در زمان حکومت صدام حسین، محدودیت‌هایی در اجرای این مراسم اعمال شد، ولی با سقوط حزب بعث عراق در سال ۲۰۰۳م، این مراسم احیا شد و هرساله علاوه بر شیعیان عراق، شیعیان کشورهای دیگر به‌ویژه ایران نیز به راهپیمایی اربعین می‌پیوندند. بنابر گزارش‌ها، علاوه بر شیعیان، گروه‌هایی از اهل‌سنت، مسیحیان، ایزدیان و دیگر مذاهب نیز در پیاده‌روی اربعین حضور می‌یابند.

در سال‌های اخیر، میلیون‌ها نفر در این راهپیمایی شرکت می‌کنند؛ به‌نحوی که این رویداد را بزرگترین گردهمایی سالانهٔ مذهبی در جهان دانسته‌اند. درباره تعداد حاضران در این راهپیمایی‌، آمارهایی بین دوازده میلیون تا بیست میلیون نفر بیان شده است.

مسیرها و شرایط پیاده روی اربعین

اغلب زائران عراقی، پیاده‌روی را از خانه خود، در هر شهری که هستند، آغاز می‌کنند اما مسیر اصلی پیاده‌روی اربعین که موکب‌ها در آن برپا می‌شوند، جاده نجف تا کربلاست. فاصله نجف تا کربلا فقط ۸۰ کیلومتر است که اگر بخواهید بدون هیچ استراحتی این مسافت را طی کنید، ۱۷ ساعت در راه هستید.
در ادامه درباره مسیرهای مختلف پیاده‌روی اربعین بیشتر می‌خوانید:

%name همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

پیاده‌روی از مرز ایران و عراق تا کربلا

بعضی از زائران پیاده‌وری خود را از مرزهای مشترک ایران و عراق (مهران، خسروی، چذابه و شلمچه) شروع می‌کنند. اگر شما هم قصد دارید پیاده‌روی خود را از این مرزها شروع کنید، باید بدانید که از مرزهای ایران تا کربلا حدود ۳۰۰ کیلومتر راه است که طی‌کردن این مسیر با پای پیاده حدودا ۵۴ ساعت طول می‌کشد.

پیاده روی اربعین 14029 همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

پیاده‌روی اربعین از نجف تا کربلا

همان‌طور که گفتیم، پیاده‌‌روی اصلی اربعین، مسیر نجف تا کربلاست. شما می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌ها و سواری‌هایی که در مرز ایران و عراق وجود دارد، خودتان را به نجف برسانید و باقی مسیر را پیاده طی کنید.
مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی از درب باب‌الساعه حرم امام علی (ع) آغاز می‌شود. برای رسیدن به جاده اصلی، کافی‌ست وارد خیابان امام زین‌العابدین شوید و مسیر را تا بزرگراه کربلا ادامه دهید. پیداکردن مسیر پیاده‌روی با توجه به تعداد زیاد زائران، به هیچ عنوان کار سختی نیست و حتی اگر نتوانید تابلوها را بخوانید، می‌توانید جمعیت را دنبال کنید.
مسافت پیاده‌روی اربعین (نجف تا کربلا) حدود ۸۰ کیلومتر است. در حالت عادی تقریبا ۱۷ ساعت طول می‌کشد تا این مسافت را طی کنید اما با توجه به شلوغی ایام اربعین، ممکن است این زمان به ۲۵ ساعت افزایش پیدا کند. یک فرد عادی معمولا این مسافت را در ۲ الی ۳ روز طی می‌کند.
در مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا ستون‌های شماره‌گذاری‌شده‌ای قرار دارد که می‌توانید از آن‌ها برای پیداکردن مسیر و پیداکردن همراهان خود یا آدرس‌دادن استفاده کنید. این ستون‌ها را با نام «عمود» می‌شناسند. فاصله هر عمود از عمود بعدی، ۵۰ متر است؛ یعنی در هر ۱ کیلومتر ۲۰ عمود قرار دارد. تعداد کل عمودها در مسیر جاده نجف تا کربلا ۱۴۵۲ عدد است.

مسیر قدیمی پیاده‌روی اربعین حسینی

بد نیست بدانید که یک مسیر دیگر هم از نجف به کربلا وجود دارد که به «طریق العلماء» یا «طریق الفرات» مشهور است. این مسیر از کنار رود فرات می‌گذرد و کمی طولانی‌تر از جاده اصلی نجف تا کربلاست. زمانی که پیاده‌روی اربعین از طرف حزب بعث ممنوع شده بود، برخی از مردم و علما، از این مسیر برای رسیدن به نجف استفاده می‌کردند.

پیاده روی اربعین 1402 همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

ثبت نام ارز اربعین

ارز اربعین ۱۴۰۲ تنها به کسانی تعلق پیدا می‌کند که قصد سفر (چه زمینی و چه هوایی) به کربلا را دارند.ارز اربعین ۱۴۰۲ تنها به کسانی تعلق پیدا می‌کند که قصد سفر (چه زمینی و چه هوایی) به کربلا را دارند. از جمله تفاوت‌های دیگر این نوع ارز با ارز مسافرتی واحد آن است که تنها به صورت دینار عراق عرضه می‌شود.

نحوه خرید ارز اربعین بانک ملی به صورت آنلاین

برای آن دسته از زائرانی که می‌خواهند از بانک ملی ارز بخرند؛ می‌توانند کاملاً آنلاین نسبت به دریافت ارز اربعین ۱۴۰۲ اقدام کنند.
بانک ملی و بانک صادرات خرید ارز آنلاین اربعین را از طریق اپلیکیشن بله برای تمامی زائران فراهم نمودند. در واقع این اپلیکیشن به‌عنوان سامانه خرید ارز اربعین آنلاین برای کاربران عمل می‌کند و زائران می‌توانند تا سقف ۲۰۰ هزار دینار را طریق این اپلیکیشن خریداری کنند.

خرید ارز اربعین ۱۴۰۲ با اپلیکیشن بله

در اولین قدم از ثبت نام و خرید ارز اربعین ۱۴۰۲ با نرخ ارز دولتی، باید اپلیکیشن بله را دانلود کنید.
پس از دانلود اپلیکیشن بله و مراجعه به تب خدمات، گزینهٔ ارز اربعین را انتخاب کنید.
پس از انتخاب گزینهٔ ارز اربعین مراحل زیر را طی کنید.
گزینهٔ «ارز اربعین» را انتخاب کنید و وارد صفحۀ «ارز اربعین» شوید.
اطلاعات خود را که شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شمارۀ شناسنامه، کد ملی، کد پستی، شماره گذرنامه و تاریخ تولد را وارد کنید.
بعد از زدن دکمۀ «تأیید و ادامه»، یک پیام به شما نمایش داده می‌شود، کد ثبت نام سماح را باید در این قسمت وارد کنید. اگر در سامانه سماح ثبت نام نکرده‌اید باید در ابتدا ثبت نام خود را در این سامانه انجام دهید و بعد به بخش «ارز اربعین» بازگردید و مراحل باقی مانده را تکمیل کنید. بعد از وارد کردن کد سماح، دکمۀ «تأیید و ادامه» را بزنید.
تاریخ و شعبۀ بانکی برای دریافت ارز اربعین خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تنها شعب پرداخت ارز اربعین در این لیست قرار دارند.
میزان ارز مورد نظر خود را انتخاب و پرداخت کنید.
بعد از پرداخت، با داشتن رسید که شامل شناسه فروش، تاریخ دریافت حضوری ارز اربعین است، در تاریخی که انتخاب کردید به شعبهٔ مربوطه مراجعه کنید و بدون معطلی ارز خود را دریافت کنید.
چرا برای پیاده روی اربعین ارز مسافرتی بخریم؟
اربعین هر سال کشور عراق میزبان افرادی‌ست که می‌خواهند اربعین را مهمان امام حسین (ع) باشند؛ اما به دلیل نداشتن ارز نمی‌توانند به‌راحتی کالا‌های مورد نظر خود را بخرند. زائران اگر چه به هنگام ورود به چالشی بر نمی‌خورند و با نذری‌ها و مهمان‌نوازی مواجه می‌شوند؛ اما ممکن است نیاز به کالایی ضروری داشته باشند و بدون ارز خرید امکان‌پذیر نیست.خرید ارز مسافرتی اربعین این امکان را فراهم می‌کند که با هزینه‌ای کمتر بتوانید هر آنچه را می‌خواهید تهیه کنید.

پیشنهاد می کنیم مطلب وسایل مورد نیاز برای سفر به کربلا را نیز مطالعه بفرمایید.

اقدامات لازم قبل از پیاده روی اربعین

۱. هر روز زمانی را برای ورزش کردن تعیین کنید و سعی داشته باشید با ورزش‌های نرم آغاز و به مرور تمرین‌ها را بیشتر کنید.

۲. پیاده‌روی منظم و آرام را تمرین کنید. برای اینکه میزان توانمندی خود را ارزیابی کنید، توجه داشته باشید که میزان ضربان نبض باید روی ۱۲۰ تا ۱۳۰ بار در هر دقیقه باشد. بر همین اساس، حین ورزش یک لحظه بایستید و نبض گردن یا مچ را در مدت ۶ ثانیه گرفته و حاصل را در ۱۰ ضرب کنید تا اندازه آن در یک دقیقه حاصل شود. البته ضربان قلب خود را با مچ‌بندهای هوشمند سلامت هم می‌توانید اندازه‌گیری کنید.

۳. با توجه به طولانی بودن مسیر و نیاز به انعطاف پذیری عضلات، حرکت‌های ژیمناستیکی انجام دهید تا در پیاده‌روی طولانی مدت، گرفتگی عضلات مانع ادامه حرکت شما نشود.

۴. تمرین‌های تنفسی داشته باشید؛ به طوری که در روز در کنار ورزش‌های هوازی، روزانه در هر حالتی که هستید تنفس شکمی داشته و دم و بازدم خود را کنترل کنید.

%name همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

۵. حتما قبل از سفر کفش مناسب تهیه کنید. البته توصیه می‌شود که از کفش نو استفاده نکنید و کفش سبک و روزانه خود را در مسیر بپوشید.

۶. وعده‌های غذایی را در زمان مقرر میل کنید و برای داشتن آمادگی جسمانی از مصرف آبلیموی تازه غافل نشوید. روزانه به صورت ناشتا یک لیوان آبلیمو، عسل، آب ولرم و مقداری زنجبیل مصرف کنید.

۷. با توجه به گرمای هوا و لزوم حفظ سلامت، از خوردن غذای تند و سرخ کردنی بپرهیزید و میوه و سبزیجات را در وعده‌های غذایی بگنجانید. همچنین غذاهایی که آب بدن را کاهش می‌دهند، مصرف نکنید.

۸. مصرف شیرینی را به حداقل برسانید. البته برای جلوگیری از افت فشار مقداری شکلات به همراه داشته باشید.

۹. مشکلات معده و گوارشی را قبل از سفر برطرف کنید و داروهای مورد نیاز را به همراه داشته باشید.

۱۰. اگر فشار خون بالا، بیماری دیابت و مشکلات کلیوی دارید، یا مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته و ضعف یا نقص سیستم ایمنی هستید، حتما برای رفتن به زیارت اربعین با پزشک خود مشورت کنید.

۱۱. قبل از سفر به دندانپزشکی بروید و از سلامت دندان‌های خود مطلع شوید.

۱۲. غذاهای سبک و مقوی بخورید و روزانه مقداری آجیل مصرف کنید.

%name همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

ثبت نام سماح اربعین

برای شرکت در پیاده روی اربعین باید به سامانه سماح مراجعه و با ورود اطلاعاتِ خود، ثبت نام کنید. توجه کنید که اگر در این سامانه ثبت نام نکنید، نمی توانید از کشور خارج شوید. ثبت‌نام اربعین ۱۴۰۲ در سامانه سماح از ۳ مرداد آغاز شده و تا ۳ روز قبل از اربعین ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.
هزینه ثبت نام: برای ثبت نام در سماح باید هزینه ای برابر با ۳۵۰۰۰ تومان برای بیمه حوادث و خدمات درمانی بپردازید.
عوارض خروج از کشور: برای سفرهای زیارتی زمینی این مبلغ در حدود ۱۵۰۰۰ تومان است که مطابق مصوبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته می‌شود.
نکته مهم: زائران اربعین پس از اتمام نام‌نویسی در سامانه سماح، حتما کارت شناسایی ارائه شده را چاپ و در تمام طول سفر اربعین همراه خود داشته باشند.
ویزا: طبق توافق مقامات ایرانی و عراقی، افرادی که در پیاده روی اربعین شرکت می‌کنند از دریافت ویزا معافند؛ این یعنی برای دریافت ویزای اربعین عراق ۱۴۰۲ نیازی به پرداخت هزینه نیست و تنها با داشتن پاسپورت می‌توانید در این سفر معنوی شرکت کنید.

پیاده روی اربعین 14022 800x534 همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

مراحل ثبت نام در سامانه سماح

پس از ورود به سامانه، اطلاعات فردی متقاضی نمایش داده می‌شود. در ادامه، باید نوع مرز خروجی اعم از زمینی، هوایی و دریایی، نام مرز خروجی، نحوه عزیمت تا مرز خروجی، تاریخ خروج، تاریخ بازگشت و غیره را مشخص کنید.
اگر به‌صورت گروهی ثبت‌نام می‌کنید، می‌توانید در این مرحله ذیل نام خود به‌عنوان سرگروه، نام همراهان سفر خود را نیز اضافه کنید.
با توجه به ممنوعیت فروش سیمکارت به افراد زیر ۱۸ سال، این افراد می‌توانند به‌عنوان یکی از اعضای گروه در سامانه سماح ثبت‌نام کنند و نمی‌توانند به‌صورت انفرادی در پیاده روی اربعین شرکت کنند.
پس از ثبت اطلاعات، وارد صفحه حق پرداخت بیمه می‌شوید. پس از پرداخت حق بیمه، ثبت‌نام تکمیل می‌شود.
پس از پایان ثبت‌نام در سامانه سماح، حتما کارت شناسایی ارائه شده را چاپ کرده و در تمام طول سفر اربعین به همراه داشته باشید. همچنین بارکد (QR Code) تولید شده را نیز چاپ کرده و به وسایل همراه خود بچسبانید چرا که در صورت مفقود شدن وسایل، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

پیاده روی اربعین 140211 800x534 همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

دریافت وام اربعین

زمان ثبت نام وام اربعین ۱۴۰۲

از آنجایی که روز اربعین نزدیک می باشد، وزیر امور اقتصادی اعلام داشته که زائرین می توانند در این روزهای پایانی به سامانه تعیین شده مراجعه کرده و درخواست خود را در آن ثبت نمایند تا در صورت واجد شرایط بودن، وام اربعین ۱۴۰۲ به آنها تعلق گیرد.
متقاضیان زیادی که مدام از خود میپرسند که “چگونه در وام اربعین ثبت نام کنیم”، می توانستند در سال گذشته و در زمان ثبت نام وام زیارت کربلا با ورود به سایت تعیین شده به نشانی my.haj.ir درخواست خود را ثبت کرده و وام اربعین را دریافت نمایند.
متقاضیان در زمان ثبت نام وام اربعین ۱۴۰۲، که حداکثر تا ۲۵ مرداد ماه سال جاری می باشد، می توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک ملی یا به شکل غیر حضوری و از طریق سامانه بام برای افتتاح حساب و دریافت این تسهیلات اقدام نمایند.
لازم به ذکر است این تسهیلات بعنوان کمکی برای مخارج افرادی می باشد که توان مالی چندان خوبی نداشته، اما علاقه مند به شرکت در این مراسم بزرگ به صورت زمینی می باشند. بنابراین از افرادی که توان پرداخت مخارج سفر را دارند، خواستاریم تا از دریافت این وام خودداری نمایند.

پیاده روی اربعین 14026 همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

شرایط دریافت وام اربعین ۱۴۰۲

داوطلبان زیارت کربلا در روز اربعین برای دریافت مجوز خروج از کشور می بایست شرایط خاصی را دارا باشند. تمامی زائران بر اساس اطلاعیه ای که سازمان حج و زیارت اعلام داشته است، باید گذرنامه خود را دریافت کرده باشند.
وام اربعین ۱۴۰۲، تنها به افرادی تعلق می گیرد که از مرز ایران عبور کرده باشند، شایان ذکر است که این افراد، در مرحله اول، باید شرایط ثبت نام وام زیارت اربعین را داشته باشند؛ در نتیجه، پس از آن، می توانند برای دریافت وام اربعین ۱۴۰۲ نیز اقدام نمایند.
بنابراین بر اساس آنچه برای ثبت نام زیارت اربعین به عنوان شرایط تعیین شده بود، می توان شرایط دریافت تسهیلات اربعین ۱۴۰۲ را نیز اعلام کرد:
داشتن گذرنامه یکی از مواردی می باشد که زائرین حتما آن را برای خروج از کشور به طور قانونی باید دریافت کرده باشند. داوطلبانی که هنوز موفق به دریافت پاسپورت خود نشده اند، می توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ برای اخذ گذرنامه خود اقدام نمایند. همچنین افرادی که اعتبار گذرنامه شان پایان یافته است، می بایست برای تمدید آن اقدام کنند. از شرایط اصلی دریافت این وام قبل از سفر به عراق نداشتن چک برگشتی و بدهی معوق می باشد.
داشتن کارت واکسن برای زیارت کربلا در روز اربعین الزامی می باشد. گفته ها حاکی از آن است که داشتن دو دوز واکسن کرونا در این شرایط کافی بوده و می توان آن را دریافت نمود. افرادی هم که از تاریخ آخرین دریافتی واکسن خود به مدت چند ماه می گذرد، می بایست دوز یادآور را نیز تزریق کرده و کارت دیجیتالی واکسن خود را دریافت نمایند. البته با توجه به اتمام وضعیت قرمز کرونا در ایران به نظر می رسد این شرط از شروط لازم حذف شده باشد.

یکی از مهم ترین شرایطی که وام گیرندگان اربعین باید به آن توجه داشته باشند، متقاضی در هنگام افتتاح حساب بابد رقمی معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در اختیار بانک قرار دهد که پس از استعلام های لازم شامل دریافت این وام خواهد گردید.
با توجه به شرایط دریافت وام اربعین ۱۴۰۲ باید گفت که زائرین این وام را پس از عبور از مرز ایران دریافت کرده و نحوه دریافت آن را در ادامه مطلب بررسی خواهیم کرد.

نحوه دریافت تسهیلات اربعین ۱۴۰۲

متقاضیانی که قصد خروج از کشور به منظور زیارت عتبات عالیات در روز اربعین دارند، می بایست تا تاریخ ۲۵ مرداد با مراجعه به بانک ملی و یا از طریق سامانه بام، اقدام به افتتاح حساب و درخواست اعطای تسهیلات نمایند و پس از طی کردن مراحل لازم، تسهیلات اربعین به مبلغ ۱۰ میلیون تومان را دریافت نمایند. مهلت افتتاح حساب برای دریافت این وام تا ۲۵ مرداد ماه و در کلیه شعب بانک ملی می باشد شایان ذکر است مبلغ ۲۵۰۰۰۰۰ تومان نیز بابت ودیعه از متقاضی دریافت می شود که متقاضیان همزمان با اعطای تسهیلات می توانند مبلغ تودیع شده را دریافت نمایند.
بر خلاف سال گذشته مبلغ این وام هیچ ارتباطی با تعداد زائران یک خانواده ندارد و امسال بدون در نظر گرفتن تعداد زائران یک خانواده به هر یک از متقاضیان مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام تعلق می گیرد. رقم این وام در سال گذشته بر اساس تعداد اعضای خانوار بین ۳ تا ۵ میلیون متغیر بود.
در واقع باید گفت که در صورتی که تایید شود زائران از مرز خروج کرده و درخواست وام خود را ثبت کرده اند، مبلغ وام با توجه به شرایط آنها به حسابشان واریز شده و می توانند آن را صرف مخارج سفر خود کنند.

میزان و نحوه بازپرداخت وام اربعین

تسهیلات وام اربعین ۱۴۰۱ به مبالغ متفاوتی بسته به شرایط خانوار از ۳ میلیون تومان آغاز و تا سقف ۵ میلیون تومان، اعطا می شد. اگر سرپرست خانوار به صورت فردی در این پیاده روی شرکت می کرد، ۳ میلیون تومان وام به او تعلق خواهد می گرفت. اما، در صورتی که یک الی دو نفر از اعضای خانواده با او همراه می شدند؛ به ترتیب ۴ الی ۵ میلیون تومان تسهیلات، به سرپرست تعلق می گرفت، که مبلغ این وام در سال ۱۴۰۲ تغییر یافته و با توجه به شرایط اقتصادی به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

در رابطه با میزان بازپرداخت وام اربعین باید گفت متقاضی تسهیلات می تواند نهایتا تا ۶ ماه برای بازپرداخت اقساط خود اقدام نماید و مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، تا پایان مهلت بازپرداخت گرو بانک باقی خواهد ماند. نرخ سود این بانک مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار ۲۳ درصد می باشد. با توجه به آنچه ذکر شد اقساط وام اربعین ماهی یک میلیون و ۷۸۰ هزار و ۲۴۱ تومان خواهد بود و متقاضی باید در نهایت مبلغ ۱۰ میلیون و ۶۸۱ هزار و ۴۴۴ تومان به بانک برگرداند. به عبارتی سود وام اربعین به میزان ۶۸۱ هزار و ۴۴۴ تومان خواهد بود.

%name همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

زمان واریز وام اربعین ۱۴۰۲

زائرانی که از مرز ایران عبور کرده و وارد کشور عراق شده اند، می توانند وام اربعین خود را دریافت نمایند. این در حالیست که بسیاری از متقاضیان در صدد یافتن پاسخی برای این هستند که وام اربعین کی واریز می شود.
لازم به ذکر است متقاضیان با افتتاح حساب به شکل حضوری و یا از طریق سامانه بام و درخواست وام اربعین به محض خارج شدن از ایران و رسیدن به عراق، وام اربعین خود را دریافت خواهند کرد. زائرانی که این درخواست را ثبت نکرده باشند، مسلما وام اربعین هم نخواهد گرفت.

پیگیری وام اربعین ۱۴۰۲

از آنجایی که وام اربعین مستقیما به حساب یارانه واریز می شود، بسیاری از متقاضیان در تلاشند تا بتوانند وضعیت واریزی وام اربعین خود را به دست آورند. در این صورت می توان چند کار انجام داد. اگر سیستم پیامک حساب بانک ملی شخص فعال باشد، با واریز مبلغ وام اربعین می تواند از موجود خود آگاه شود.

در غیر این صورت می توان از طریق پشتیبانی سایت بانک ملی و حساب کاربری متقاضی در سامانه بام ، وضعیت واریزی این وام را پیگیری کرد. متقاضیان نیز می توانند با استفاده از دستگاه های خودپرداز از آخرین موجودی خود مطلع گردند.

%name همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

خرید بلیط تهران کربلا قطار یا هواپیما یا اتوبوس

سفر هوایی به کربلا

اگر قصد سفر هوایی به عراق را دارید باید بدانید شهر کربلا فرودگاهی ندارد و برای سفر به عراق و شرکت در مراسم پیاده روی اربعین ۱۴۰۲، باید بلیط پرواز به نجف یا بغداد را انتخاب کنید و سپس از این شهرها به‌صورت زمینی خود را به کربلا برسانید. به‌گفته وزیر راه‌وشهرسازی، در پیاده روی اربعین ۱۴۰۲، ۲ هزار پرواز برنامه‌ریزی شده است تا زائران را به این مراسم برساند.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، به‌نقل از سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، فروش بلیط پروازهای اربعین ۱۴۰۲ نیز از ۲۶ مرداد آغاز خواهد شد و متقاضیان برای دریافت بلیط پروازهای اربعین تنها باید از طریق سایت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و قسمت فروش اینترنتی اقدام به خرید کنند. زائران اربعین از طریق این سایت به مرجع خرید هدایت شده و می‌توانند با قیمت‌های مصوب اعلام‌شده بلیط را خریداری کنند. پروازهای اربعین نیز از ۲۷ مرداد آغاز خواهد شد.

سفر دریایی به کربلا

به‌گزارش خبرگزاری فارس، امسال زائران اربعین ۱۴۰۲ می‌توانند از مسیر دریایی عازم عراق شده و با کشتی از بندر خرمشهر به بندر بصره بروند. به‌گفته امید کوثری، مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین، پیش‌بینی شده در ایام اربعین ۱۴۰۲، روزانه حدود ۴ هزار زائر از بندر خرمشهر به بندر بصره سفر کنند و زائران می‌توانند به جای حضور در مرز شلوغ شلمچه، از مسیر دریایی و با کشتی‌ عازم عراق شوند.

مسیر خرمشهرـ بصره از طریق دریایی، ۱۶ مایل دریایی و حدود یک ساعت است. همچنین قرار است وسایل حمل‌ونقل عمومی در بصره مستقر شده و زائران را تا شهرهای زیارتی عراق منتقل کند. هنوز هزینه سفر دریایی به عراق از طریق بندر خرمشهر اعلام نشده است.

سفر ریلی به کربلا

امسال علاوه بر خطوط ریلی که زائران را در مسیرهای مشهد- کرمانشاه، تهران- کرمانشاه، مشهد- اهواز- خرمشهر، تهران- اهواز- خرمشهر، اهواز- خرمشهر و خرمشهر- شلمچه جابه‌جا خواهند کرد، قرار است قطار ترکیبی تهران کربلا نیز راه‌اندازی شود. به‌گزارش ایسنا، به‌گفته مدیرعامل شرکت راه‌آهن، قطار ترکیبی تهران کربلا با ظرفیت ۲ زوج سیر در هفته، در هفته‌های آتی راه‌اندازی خواهد شد اما هنوز تاریخ دقیق حرکت این قطار اعلام نشده است.

قطار ترکیبی از تهران به کربلا از سال ۱۴۰۱ راه‌ندازی شده؛ به این ترتیب که مسافران با قطار تا شلمچه می‌روند و از آنجا یک مسیر ۳۰ کیلومتری را با اتوبوس تا بصره رفته و از بصره هم با قطار به کربلا می‌روند. به‌گفته این مقام مسئول، تلاش‌هایی برای راه‌اندازی قطار مستقیم شملچه – بصره نیز در حال انجام است اما ساخت آن حداقل ۱۸ ماه زمان می‌برد.

مرزهای زمینی برای سفر اربعین کدامند ؟

در اربعین ۱۴۰۲، در کنار مرزهای هوایی و دریایی، ۶ مرز زمینی برای عبور و مرور زائران پیش‌بینی شده است که این مرزها در ۵ استان آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان قرار دارند.

مرز تمرچین

استان آذربایجان غربی، شهرستان پیرانشهر
فاصله مرز تمرچین تا ارومیه: ۱۳۳ کیلومتر
فاصله مرز تمرچین تا تهران: ۷۴۷ کیلومتر
فاصله مرز تمرچین تا کربلا: ۶۴۵ کیلومتر
فاصله مرز تمرچین تا نجف: ۷۱۰ کیلومتر
تردد از مرز تمرچین در اربعین ۱۴۰۲ شبانه‌روزی است.
پس از گذر از مرز تمرچین باید از شهرهای حاج عمران، چومان، سوران، اربيل، سامرا، بغداد و كربلا عبور کنید تا به شهر نجف برسید.%name همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

مرز باشماق

استان کردستان، شهرستان مریوان، روستای باشماق
فاصله مرز باشماق تا تهران: ۶۱۷ کیلومتر
فاصله مرز باشماق تا شهر مریوان: ۱۸ کیلومتر
فاصله مرز باشماق تا سنندج: ۱۳۰ کیلومتر
فاصله مرز باشماق تا کربلا: ۴۶۳ کیلومتر
فاصله مرز باشماق تا نجف: ۵۴۸ کیلومتر
در اربعین ۱۴۰۲، تردد از مرز باشماق از ساعت ۰۴:۳۰ بامداد تا ساعت ۱۷:۰۰ امکان‌پذیر است.
پس از گذر از مرز باشماق باید از شهرهای پنجوین، سلیمانیه، چمچمال، کرکوک، طوزخورماتو، منطقه حسینیه، بغداد و کربلا عبور کنید تا به شهر نجف برسید.

مرز خسروی

استان کرمانشاه، شهرستان قصرشیرین
فاصله مرز خسروی تا شهر کرمانشاه: ۱۹۶ کیلومتر
فاصله مرز خسروی تا تهران: ۶۹۳ کیلومتر
فاصله مرز خسروی تا کربلا: ۳۰۰ کیلومتر
فاصله مرز خسروی تا نجف: ۳۸۰ کیلومتر
زائران می‌توانند علاوه بر خودروهای شخصی و اتوبوس، از طریق خط آهن مشهد به کرمانشاه و فرودگاه بین المللی کرمانشاه، خود را به شهر کرمانشاه برسانند و سپس با اتوبوس، ظرف ۲ ساعت به مرز خسروی برسند.
در اربعین ۱۴۰۲، تردد از مرز خسروی به‌صورت شبانه‌روزی است.
پس از گذر از مرز خسروی باید از شهرهای خانقین، مقدادیه، بعقوبه، بغداد، کاظمین و کربلا عبور کنید تا به شهر نجف برسید.

مرز مهران

استان ایلام، شهرستان مهران

فاصله مرز مهران تا تهران: ۷۶۶ کیلومتر
فاصله مرز مهران تا شهر ایلام: ۸۷ کیلومتر
فاصله مرز مهران تا کربلا: ۲۷۹ کیلومتر
فاصله مرز مهران تا نجف: ۳۰۳ کیلومتر
در اربعین ۱۴۰۲، تردد از مرز مهران به‌صورت شبانه‌روزی است.
پس از گذر از مرز مهران باید از شهرهای بدره، کوت، نعمانیه، شوملی و دیوانیه عبور کنید تا به شهر نجف برسید.

پیاده روی اربعین 140210 800x533 همه چیز درباره پیاده روی اربعین 1402

مرز شلمچه

استان خوزستان، شهرستان خرمشهر
فاصله مرز شلمچه تا تهران: ۹۲۰ کیلومتر
فاصله مرز شلمچه تا خرمشهر: ۱۷ کیلومتر
فاصله مرز شلمچه تا کربلا: ۵۴۹ کیلومتر
فاصله مرز شلمچه تا نجف: ۴۶۰ کیلومتر
در اربعین ۱۴۰۲، تردد از مرز شلمچه به‌صورت شبانه‌روزی است.
پس از گذر از مرز شلمچه باید از منطقه شلمچه و تنومه در عراق عبور کرده و وارد شهر بصره شده و پس از گذر از شهر سماوه به شهر نجف برسید.

مرز چذابه

استان خوزستان، شهرستان دشت آزادگان، شهر بستان
فاصله مرز چذابه تا تهران: ۷۶۶ کیلومتر
فاصله مرز چذابه تا شهر ایلام: ۸۷ کیلومتر
فاصله مرز چذابه تا کربلا: ۲۷۹ کیلومتر
فاصله مرز چذابه تا نجف: ۳۰۳ کیلومتر
پس از گذر از مرز چذابه باید از شهرهای العماره، فجر، دیوانیه، شافعیه، و شامیه عبور کنید تا به شهر نجف برسید.

           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *