رزرو هتل فضاگشت
۴ شهریور ۱۴۰۱

نکاتی برای سفر در دوران بارداری

اشتراک گذاری

نکاتی برای سفر در دوران بارداری  را برای مادرانی که باردار هستند و بیشتر از خود نگران جنینی هستند که در شکم دارند را جمع آوری کرده ایم .مسافرت با کودک، کار سخت و پر دردسری است، تصور بیماری های کودک و این که مدام مادر باید حواسش به کودک باشد و ممکن است نتواند از مسافرت لذت ببرد، باعث می شود بسیاری از مادران در چند سال اول زندگی کودک شان چندان به سفر فکر نکنند. سفر کردن برای مادر باردار کار پراسترسی است؛ آنقدر که خیلی از این مادران تصمیم می گیرند سفر کردن را تا چند سال به تاخیر بیندازند. اما می توان با رعایت بعضی نکات زیر در هنگام سفر از سلامت مادر و جنین مراقبت کرد.

به طور کلی می توان گفت مطمئن ترین زمان سفر برای یک خانم باردار در صورت نداشتن مشکل زمینه ای، سه ماهه دوم بارداری اش است. زمانی که جنین تقریبا شکل گرفته اما هنوز اندازه اش کوچک است و مشکلات سقط زودهنگام سه ماهه اول یا افزایش وزن و مشکلات دیگر سه ماهه آخر هم وجود ندارد. برای مسافرت بهتر است حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. اگر حاملگی پرخطر از جمله سابقه ناباروری، سقط های مکرر و مشکلاتی از این قبیل داشته اید، حتما مراقبت های پزشکی لازم را در نظر بگیرید و برای اقدامات احتمالی خود و اطرافیان تان را آماده کنید و اطلاعات لازم را از پزشک و همچنین مقصد سفرتان تهیه کنید.به نکات زیر برای سفر در دوران بارداری توجه بفرمایید.

اجاره خودرو

حاملگی های پرخطر

به خانم های دارای حاملگی پرخطر توصیه می شود از سفر در دوران بارداری اجتناب کنند. حاملگی پرخطر معمولا به دلیل مشکلات گردن رحم، خونریزی از واژن، حاملگی چندقلویی، دیابت حاملگی، فشار خون حاملگی، سابقه مشکلات جفت در بارداری فعلی یا بارداری های قبلی، سابقه سقط، سابقه حاملگی خارج رحمی و سابقه زایمان پیش از موعد به وجود می آید. اگر سن مادر بالای ۳۵ سال است یا این اولین بارداری اش است بهتر است در مدت بارداری از رفتن به سفر خودداری کند. هرکدام از مشکلات فوق ممکن است نیاز به مراجعه فوری به اورژانس و پزشک متخصص زنان مخصوص خود مادر را دارد. در صورتی که این اتفاقات در زمان سفر رخ بدهند ممکن است حتی جان مادر و جنین به خطر بیفتد.

سفر در دوران بارداری به مناطق پرخطر

پیشگیری از بیماری های اپیدمیک یا اندمیک مناطق خاص، طبق دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت به همه افرادی که قصد مسافرت به آن مناطق را دارند، توصیه می شود؛ پیشگیری ها و ایمن سازی هایی مانند تزریق واکسن تیفوئید یا سرخک و اوریون یا خوردن قرص های مالاریا. در این حالت بهتر است خانم های باردار از سفر به این نقاط صرف نظر کنند چون تزریق واکسن های حاوی ویروس های زنده مانند آنچه نام برده شد به خانم های حامله توصیه نمی شود و ابتلا به بیماری مالاریا هم ممکن است باعث سقط یا به دنیا آوردن نوزاد مرده شود. در عین حال مصرف بعضی از داروهای ضد مالاریا هم برای جنین عوارضی را به دنبال خواهد داشت. در بین داروهای ضد مالاریا هم تنها می توان داروی کلروکین را با احتیاط به فرد باردار داد و داروهای دیگر در زمان بارداری ممنوعیت مصرف دارد.

حاملگی و پرواز

▪ در بارداری قبل از مسافرت با هواپیما حتما باید با پزشک تان مشورت کنید. از او بپرسید که پرواز با هواپیما خطری را متوجه شما یا جنین تان می کند یا خیر و آیا شما شرایط سفر را دارید؟ به عنوان مثال به خانم دارای دیابت حاملگی یا جنین های چند قلو توصیه نمی شود با هواپیما سفر کنند. خانم هایی هم که سابقه آمبولی های وریدی یا مشکلات عروقی در پا دارند نباید با هواپیما سفر کنند.

▪ سفرهای هوایی می تواند باعث زایمان زودرس شود. این اتفاق به خصوص در ۶ هفته آخر حامگی احتمال بیشتری دارد.

▪ ممکن است پرواز با هواپیما در مادران باردار تنگی نفس و استرس ایجاد کند که این استرس کاملا به جنین منتقل می شود و می تواند باعث کمبود اکسیژن برای جنین هم بشود.

▪ بعضی از خطوط هوایی به هیچ وجه اجازه سفر به خانم های باردار را نمی دهند. بعضی از خطوط هوایی هم برای سفر از شما درخواست تایید پزشک تان را دارند. قبل از تهیه بلیت در این مورد تحقیق کنید.

▪ اگر تصمیم به مسافرت خارج از کشور را دارید، در نظر داشته باشید که بعضی از بیمه های خارجی که معمولا مسافران را تحت پوشش قرار می دهند، در مورد خانم های باردار محدودیت دارند.

▪ اگر بلیت درجه یک تهیه نمی کنید و قرار است مدت زیادی در پرواز باشید موقع تهیه بلیت یا دریافت کارت پرواز به خدمه پروازدر مورد وضعیت تان اطلاع دهید تا به شما صندلی ردیف اول یا صندلی کنار درهای خروج اضطراری را بدهند تا فضای دراز کردن پا را داشته باشید و به شکم تان کمتر فشار بیاید.

▪ صندلی کنار راهرو هم به شما اجاز می دهد برای رفتن به توالت (که ممکن است به طور مکرر پیش بیاید) مشکل کمتری داشته باشید.

 چه کارهایی را نباید در سفر انجام داد

خانم ها اغلب هنگام بارداری در انجام همه کار ها جانب احتیاط را دارند اما شاید نسبت به خطرات بعضی کار ها به خصوص در سفر آگاه نباشند.مسافرت در دوران بارداری را حتما با احتیاط انجام دهید.

شنا کردن در دریا به خصوص ایستادن در کنار ساحل و در برابر امواج ممکن است به خاطر ضربه ها و فشار آب باعث آسیب جنین شود. غواصی هم علاوه بر خطرات فوق مشکل تغییر فشار هوا و گازهای خونی را هم دارد که جنین را تحت فشار قرار می دهد.

سونای بخار و وان های حمام آب گرم از امکاناتی است که بسیاری از هتل ها در اختیار مسافران قرار می دهند اما متاسفانه خانم های باردار باید از این خدمات رایگان چشم پوشی کنند. استخرهای آب گرم مثل آنچه در شهرهایی مانند سرعین و اردبیل وجود دارد هم می تواند برای مادران باردار خطرناک باشد.

در ارتفاعات بالا تر از ۳ هزار متر به علت تغییر فشار هوا و کاهش اکسیژن هوا ممکن است هم مشکل تنگی نفس مادر تشدید شود و هم جنین در خون کم اکسیژن تحت فشار قرار بگیرد. خانم های باردار هم بیشتر در معرض بیماری ارتفاع هستند و به همین دلیل بهتر است از سفر به این مناطق خودداری کنند.

 در هنگام پرواز چه نکاتی را باید به خاطر داشت

▪ کمربند ایمنی را زیر شکم تان و روی ران تان ببندید

▪ به طور طبیعی تهویه ریوی خانم های باردار کمی با مشکل مواجه است چه برسد به تنفس در هوای کم فشار کابین هواپیما؛ به همین دلیل احتمال غلیظ شدن خون و ایجاد لخته در عروق پا ها وجود دارد. برای جلوگیری از این مشکل سعی کنید هنگام پرواز جوراب واریس بپوشید و حین پرواز هم هرازگاهی پاهای خود را صاف کنید و کمی ورزش دهید.

▪ در هواپیما به اندازه کافی آب بنوشید و پاهای خود را حرکت دهید. در مادران باردار غلظت خون کمی بالا تر است و این به همراه اضافه وزن بارداری و عدم تحرک در زمان پرواز می تواند باعث ترومبو آمبولی شود. به همین دلیل تا آنجا که می توانید مایعات مصرف کنید و نگران دستشویی رفتن نباشید؛ دهیدراسیون (از دست دادن مایع بدن) از خطراتی است که مادران باردار را به خصوص در زمان پرواز تهدید می کند. مصرف مایع از ایجاد لخته های خون در عروق عمقی پا هم جلوگیری می کند.

▪ سعی کنید زیاد در راهروهای هواپیما راه نروید؛ تکان های ناگهانی و اتفاقات غیرمنتظره می تواند باعث زمین افتادن شما شود. راه رفتن را با احتیاط و فقط در موارد ضروری انجام دهید.

▪ خیلی از خانم ها هنگام بارداری دچار کم خونی خفیفی هستند. اگر حین پرواز دچار تنگی نفس شدید یا چشمان تان سیاهی رفت از خدمه پرواز بخواهید برای تان ماسک اکسیژن تهیه کنند.

● جعبه دارو و کمک های اولیه برای سفر در دوران بارداری

حتما با پزشک تان مشورت کنید که چه داروهایی و چه وسایل پزشکی را باید همراه داشته باشید. حواس تان باشد که این وسایل همیشه در دسترس تان باشد و آن را در انتهای چمدان لباس ها بسته بندی نکنید. حداقل داروها و وسایل لازم می توانند موارد زیر باشند:

▪ داروهایی برای مقابله با مشکلات رایج حاملگی مثل سوزش سردل، ریفلاکس، برفک دهان، یبوست و همورویید. به همین دلیل داروهایی مثل رانیتیدین و اومپرازول، پماد آنتی همورویید و داروهای ضد قارچ مانند نیستاتین را همراه داشته باشید.

▪ داروهای ضد اسهال و پودرهای خوراکی ضد اسهال را همراه داشته باشید.

▪ قرص ها و داروهای مولتی ویتامین

▪ گلوکومتر برای آزمایش قند خون در صورت احتمال ابتلا به دیابت حاملگی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *