جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

نخلستان آبپخش بوشهر

تاریخ بروزرسانی :
۶ شهریور ۱۴۰۲

نخلستان آبپخش بوشهر ، از جاذبه های گردشگری جذاب شهرستان دشتستان استان بوشهر است. به خاطر این نخلستان ‌ها شهر آبپخش به نگین سرسبز بوشهر مشهور شده است. نخلستان ‌های آب پخش بوشهر طولانی ‌ترین جاده دارای نخل در جنوب ایران است. نخل ‌های سر به فلک کشیده این جاده زیبایی توصیف نشدنی دارد. این جاده در شاهراه بین استان‌ ها‌ی بوشهر، خوزستان و هرمزگان واقع شده است.

نخلستان آبپخش بوشهر نخلستان آبپخش بوشهر

ویژگی های منطقه آبپخش

منطقه آبپخش واقع در استان بوشهر به علت بهره گیری از کانال‌ های پر آب که از رودخانه شاپور سرچشمه می ‌گیرد طبیعتی بسیار زیبا و چشم نواز به خود گرفته است. وجود نخل‌ های زیاد منظره بسیار دلنوازی به بافت این شهر بخشیده است. به دلیل این سرسبزی و طراوت، آبپخش به نگین سرسبز بوشهر معروف است. نخلستان‌ های آب پخش با کانال ‌های پرآب رودخانه شاپور و دالکی آبياری می ‌شوند. کانال ‌های پرآب با نخل‌ های سرسبز چشم‌ ا‌نداز بسیار زیبا را بوجود آورده كه هر مسافری را وادار به توقف در این جاده و نخلستان‌ ها می ‌كند.

به خصوص زمانی كه نخلستان‌ ها آبياری می ‌شوند، انعكاس نخل‌ ها ‌در آب زيبايی آنها را دو چندان می ‌كند. شبکه آبیاری و زهکشی آبپخش، به عنوان قدیمی ‌ترین شبکه آبیاری کشور مطرح است که در سال ۱۳۲۰ توسط كارشناسان آلمانی ساخته شده و هنوز هم كاربرد دارند. آبپخش قطب تولید خرما تلقی می ‌شود و خرماهای این منطقه بعنوان بهترین انواع خرما در بازار ایران خرید و فروش می ‌شود. درآمد و شغل اکثر مردمان این شهر نیز از طريق تولید خرما تامين می شود به طوريكه سی و پنج درصد از خرمای تولید شده در استان بوشهر به این شهر تعلق دارد.

 آبپخش بوشهر1 e1693139835645 نخلستان آبپخش بوشهر

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر مطلب جاهای دیدنی آب پخش را مطالعه بفرمایید.

انواع خرمای نخلستان آبپخش بوشهر

خرماهای نخلستان‌ های آبپخش از نوع کبکاب، شیخالی، محبوبی، برهی، حاج باقری، قندی، شکری بریمی و گنتار است. ساير محصولات كشاورزی در این شهر انجیر، هندوانه، طالبی، لیمو، انار، گندم، غلات، سبزیجات و صیفی‌ جات است. سرکه خرما یکی دیگر از محصولات تولید شده منطقه آبپخش است که به عنوان محصول محلی به فروش می ‌رسد و مردم می‌ توانند به عنوان یک محصول در آمد زا از آن استفاده کنند. سرکه خرمای این منطقه از محبوب‌ ترین سرکه‌ های تولیدی در جنوب کشور به شمار می ‌رود. این سرکه با خرماهای نامرغوب به عمل می ‌آید و طعم بسیار خوبی دارد.‌

همچنین این نوع سرکه بیشتر در ترشیجات به کار برده می ‌شود. علاوه بر خرما، صنایع دستی شهر آب پخش نيز مشهور است. صنایع دستی این شهر از درخت خرما تهيه می ‌شود كه شامل حصیر، زنبیل و دمکش است. در این شهر غرفه ‌های صنایع دستی و محصولات کشاورزی زيادی به چشم می ‌خورد. هرسال جشنواره‌ های متعددی برای عرضه محصولات و صنایع دستی آبپخش به مسافران برگزار می ‌شود که با استقبال خوبی همراه است.

نخلستان آبپخش بوشهر2 نخلستان آبپخش بوشهر

نحوه دسترسی به نخلستان آبپخش بوشهر

نخلستان ‌های متراكم آبپخش بوشهر در مسير مسافران و گردشگرانی كه از طرف بوشهر و برازجان عازم شهرستان ‌های گناوه، دیلم و استان خوزستان هستند، واقع شده است. شهر آبپخش نیز در شصت کیلومتری بوشهر و در شانزده کیلومتری شهر برازجان قرار دارد.

نخلستان آبپخش بوشهر3 نخلستان آبپخش بوشهر

سایر جاذبه های گردشگری منطقه

پارک خضرا به عنوان بزرگترین پارک گردشگری استان بوشهر هر روز میزبان صد ها مسافری است که از این دیار عبور می ‌کنند. این پارک دارای فضای سبز گسترده و بسیار وسیعی است. مکان ‌های گردشگری دیگری که در آبپخش بوشهر می‌ توان نام برد عبارتند از: پارک خلیج فارس و منطقه چهارراه. منطقه چهار راه یکی از مناطق دیدنی آبپخش محسوب می ‌شود که وجود تپه‌ های سرسبز و درختان سدر محلی این منطقه را زیباتر کرده و باعث شده تا مسافران و گردشگران در صورت ورود به این منطقه از این محل برای استراحت و لذت بردن از فضای آرام آن استفاده کنند.

نخلستان آبپخش بوشهر4 نخلستان آبپخش بوشهر

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.