بلیط هواپیما سوئیت تبریز

موزه هنرهای معاصر اصفهان

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۴ مرداد ۱۳۹۸

موزه هنرهای معاصر اصفهان در خیابان استانداری، مقابل کاخ عالی قاپو و در نزدیکـی بـاغ زیبـای چهلستون قرار گرفته است. از موزه هنرهای معاصر اصفهان تا ۲۵ سال قبل به عنوان ساختمان اصلی استانداری اصفهان بهره برداری می‌شد. در سـال ۱۳۷۳ با ترمیم اساسی این بنا، ساختمان مرمت شده تحت عنوان موزه هنرهای معاصر اصفهان افتتاح گردید. پس از عبور از یک پیش فضا، حیاطی وسیع قرار گرفته که محیطی بسیار دلنشین دارد. در شــمال و غـرب حیاط، ساختمان موزه  به حالت کرسی شکل، با پایه‌ای بلند همراه با پنجره‌های مشبک و زیرزمینی بسـیار جالب ســاخته شده است.
در زمان گذشته، کاخی باقی مانده از عهد صفوی به نام جبه خانه در این محل قرار داشت که پـس از ویران شدن در زمان قاجار، ساختمان» دارالحکومه روی خرابه‌های آن ساخته شـد. این عمارت، محـل سکونت مسعود میرزا ظل السلطان حاکم اصفهان بود. زیرزمین این بنا به عنوان زندان مورد اسـتفاده قـرار مـی گرفت. در زمان احداث دارالحکومه، اکثر بناهای عصر صفوی تخریب شده بودند و برای ساخته شدن این عمـارت، تنهـا جبه خانه صفوی ویران گردید. حیاط موزه، ۱۲۵۰ متر مربع وسعت دارد.
با انتقال استانداری اصفهان به محل جدید، این عمارت که تقریباً مخروبه شده بود به همت شهرداری اصفهان مرمت و در بعضی موارد بازسازی کامل گردید و به موزه هنرهای معاصر اصفهان تبدیل شد. و در اسفند ماه ۱۳۷۳ رسماً مورد بهره برداری قرار گرفت. این عمارت زیبا در دو طبقه بنا شده و دارای ۶ سالن نمایشگاهی، کتابخانه، امور اداری و سالن اجتماعات است.
در حال حاضر، از بعضی قسمتهای این مجموعه به عنوان گالری هنری استفاده شده و آثار هنری هنرمندان ایرانــی و‌گاه غیر ایرانی به شکل دوره‌ای به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین‌گاه نشستهای فرهنگی در حیـاط یا ساختمان این بنای تاریخی برگزار می‌گردد.

موزه هنرهای معاصر اصفهان

عمده فعالیت های موزه هنرهای معاصر اصفهان :
ـ برپایی نمایشگاه های هنری در سطوح استانی، ملی و بین المللی
ـ برگزاری جلسات سخنرانی و سمینارهای تخصصی در ارتباط با رشته های مختلف هنری
ـ گردآوری، حفظ، مرمت و نمایش آثار هنری نفیس
ـ آشنا نمودن مردم و هنرمندان با هنرهای معاصر
ـ برقراری ارتباط با موزه های و مراکز فرهنگی، هنری داخلی و خارجی
ـ تحقیق و پژوهش در زمینه های هنری
ـ فراهم نمودن محلی مناسب برای تجمع هنرمندان
شماره تماس موزه هنرهای معاصر اصفهان
تلفن ۰۳۱-۳۲۲۲۹۱۲۱
ساعات بازدید موزه هنرهای معاصر اصفهان: ۹ الی ۱۷:۳۰
منابع:اصفهان سیتی-ایران تورینگ

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *