رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۴ شهریور ۱۳۹۶

منطقه حفاظت شده گاندو

اشتراک گذاری

رودخانهٔ باهوکلات یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌های استان سیستان و بلوچستان و عامل اصلی حیات و زندگی در جنوب بلوچستان به حساب می‌آید. این رودخانه آب‌های مناطق وسیعی از صفحات جنوبی شهرستان ایرانشهر (بخش‌های سرباز، بمپور، راسک) و شهرستان‌ چابهار (بخش‌های دشتیاری قصر قند) را جمع‌آوری کرده و به دریای عمان سرازیر می‌کند.
رودخانهٔ باهوکلات از کوه پیرآباد در ۴۷ کیلومتری چنوب شرقی ایرانشهر و ۳۸ کیلومتری شمال غربی سرباز سرچشمه می‌گیرد و به نام رودخانه رگاب (ریگاب) دهستان سرباز را به سوی جنوب شرقی طی می‌کند. در سر راه با دریافت آب رودهای مهجکا، سیاه کئور، بگنان و هیچدر در جهت سرباز سرازیر می‌گردد. در این محل با رودخانه قوامک یکی شده و به نام رود سرباز به سوی جنوب غربی از دره‌های تنگ و پرپیچ و خم عبور می‌کند و با رودخانه اسپکار همراه می‌شود. این رود در مسیر خود آب رودهای کیش و پیشامگ را نیز دریافت کرده و به نام رود گامشاندر به ناحیه پیشین وارد می‌شود. در این ناحیه با رودخانه‌های سوهون تنگ و سوران آب درهم می‌آمیزد و سد پیشین را پشت سر می‌‌گذارد و به سوی جنوب غربی روان می‌گردد. پس از دریافت یکی دو رود دیگر به دهستان باهوکلات در شهرستان چابهار داخل می‌شود. رودخانه باهوکلات در ۹۰ کیلومتری شرق چابهار به خلیج گواتر در دریای عمان سرازیر می‌شود.
طول رودخانه ۳۴۰ کیلومتر و مساحت حوضه آبریز آن در حدود ۸۰۰۰ کیلومترمربع است. حداکثر آبدهی لحظه‌ای آن ۸/۱۱ مترمکعب در ثانیه اندازه‌گیری شده است. این میزان آبدهی لحظه‌ای نشانگر سیلابی و طغیانی بودن شدید این رودخانه می‌باشد. این رودخانه به ویژه به دلیل زیستگاه تمساح ایرانی اهمیت توریستی فراوان دارد.

IMAGE633684220622788750 منطقه حفاظت شده گاندو

09_full منطقه حفاظت شده گاندو

46_full منطقه حفاظت شده گاندو

100886452596 منطقه حفاظت شده گاندو

dvm3wl منطقه حفاظت شده گاندو

 

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *