مسجد جامع اردستان جهانی می شود | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

مسجد جامع اردستان جهانی می شود

تاریخ انتشار خبر :يكشنبه 14 آبان 1396
2017-11-05

‘علیرضا غیور’ روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این بنا شامل آب انبار، کاروانسرا، بازارچه، حسینیه، حمام و مدرسه علوم دینی نخستین مسجد 2 طبقه و دومین مسجد چهار ایوانی جهان اسلام می باشد که در سال 553 ه.ق بنا شده و در سال 1311 خورشیدی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی گفت: این بنا چهار دوره تاریخی ساسانیان، آل بویه، سلجوقی و صفویه را به خود دیده و به فرمان ابوطاهر حسین ابن غالی بن احمد و به دست استاد محمود اصفهانی بنا گردیده و سازه های آن از آجر، گچ، خشت و چوب است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان نیز در این زمینه گفت: مطالعات و کاوش های باستان شناسی دهه 1350 خورشیدی در مسجد جامع انجام شد (توسط باقر آیت الله زاده شیرازی و سید نصراله هاشمی با همراهی پروفسور گالدیری، سرپرست هیات باستان شناسی ایتالیایی) و مجموعه مقالات آن در سال 1361 انتشار یافت.
محمدرضا صدوقی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به استناد پژوهش ها این مسجد را واجد شرایط ثبت جهانی دانست و پس از به روز رسانی طرح مطالعات آن در سال 1392 به عنوان یک اثر جهانی به یونسکو پیشنهاد شد.
وی بیان کرد: یونسکو با پیگیری های صورت گرفته در سال جاری، مسجد جامع اردستان را در نوبت ثبت جهانی اعلام کرده و در آینده نزدیک ارزیاب های آنها از این بنا بازدید خواهند کرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: در صورت تایید ارزیابی ها در اجلاس سالانه یونسکو، این بنای با ارزش در فهرست آثار جهانی قرار خواهد گرفت.
نخستین مطالعات بر روی اثر تاریخی مسجد جامع اردستان از سوی پروفسورآندره گودار (باستان شناس معروف) در سال 1310 خورشیدی انجام و در کتاب آثار تاریخی ایران نیز درج شده است.
اردستان دارای یک اثر جهانی (قنات 2 طبقه )، 67 اثر ملی و 2 بافت تاریخی است؛ این شهرستان با 43 هزار نفر جمعیت در 118 کیلو متری شمال شرق اصفهان واقع می باشد.

مسجد جامع اردستان جهانی می شود

PDFPrint
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.