رزرو هتل تفریحات کیش

مرگ آرام یگانه

۱۷ آذر ۱۴۰۱

“یگانه” خانه تاریخی رزن استان همدان و اثری باستانی از دوران قاجاریه است که گذشت روزگار و در اثر تازیانه های زمانه و برخی بی مهری ها و دخالت های انسانی دچار تخریب و رو به مرگ تدریجی رفته است.

زخم بی مهری آنچنان قامت این بنای تاریخی و باستانی را خمیده و در آستانه ویرانی قرارش داده که به نظر می رسد تاکنون تلاش متولیان امر برای سامان دادن و بازگشت این یادمان ارزشمند به دوران شکوه پیشینش هم بی اثر مانده است.

برخی شهروندان و دوستداران میراث تاریخی در شهرستان رزن خواستار ساماندهی و مرمت این بنای ارزشمند تاریخی شدند.

تور اروپا

مرگ آرام یگانه

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رزن هم می گوید: این بنای تاریخی دارای مالکیت خصوصی است و هنوز توسط میراث‌فرهنگی تملک نشده است.

«شهروز کهیایی» روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در صورت همکاری و مشارکت مالک این خانه تاریخی، اداره میراث فرهنگی شهرستان نیز آمادگی دارد که نسبت به مرمت و احیای این اثر تاریخی اقدام کند.

وی با بیان اینکه خانه تاریخی یگانه رزن در فهرست آثار ملی ثبت شده است، افزود: میراث‌فرهنگی در راستای حفظ ابنیه تاریخی بناهایی مانند خانه تاریخی یگانه را به صورت مشارکتی احیا می کند.

کهیایی تصریح کرد: مالک این بنا به دلایلی موافق با احیای آن نیست و اگر بنا تحت تملک اداره کل میراث فرهنگی باشد اداره به صورت مشارکتی این کار را انجام می‌دهد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان‌ رزن ادامه داد: برای جلوگیری از تخریب بنا از طریق اداره‌کل راه و شهرسازی استان، ‌نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و مدیرکل میراث‌فرهنگی استان پیگیری صورت گرفته و اقداماتی انجام شده است.

کهیایی اظهار داشت: تاکنون مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان مصالح برای مرمت خانه تاریخی یگانه شهرستان رزن تهیه و در محل بکارگیری شده اما به دلیل آنکه این ساختمان در تملک میراث فرهنگی نیست مالک تمامی مصالح را منهدم کرده است.

وی با اشاره به اینکه برای مرمت این بنا تاکنون اعتباری تخصیص داده نشده افزود: دنبال این هستیم که از طریق بازآفرینی بافت تاریخی، بنا تحت تملک راه و شهرسازی درآید تا مرمت و احیای این بنا اجرایی شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان‌ رزن با اشاره به بازدید سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی استان از بنا گفت: مقرر شد پس از اعلام تخصیص اعتبارات عمرانی، کار مقدماتی مانند قرار دادن شمعک دیوارها برای حفظ آن انجام شود تا پس از تملک مرمت کلی را انجام دهیم.

کهیایی با تاکید بر اینکه حفظ این خانه تاریخی یکی از برنامه‌های مهم اداره میراث‌فرهنگی شهرستان رزن است، تصریح کرد: این بنا یکی از نیازهای اساسی در این شهرستان بوده و به موزه مردم شناسی رزن تبدیل می شود.

وی افزود: خانه تاریخی یگانه که مربوط به یکی از خوانین شهر رزن بوده است، دارای بنایی زیبا با معماری قاجاری است و در سال ۹۸ به شماره ۳۲۳۷۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان‌ رزن اظهار داشت: با مرمت و احیای خانه های تاریخی ضمن ایجاد فضاهای خدماتی رفاهی ویژه گردشگران و کمک به رونق گردشگری و کسب و کارهای صنایع دستی، امکان بهتری برای حفاظت و صیانت از این خانه ها و پیشگیری از تخریب آنها فراهم می شود.

مهم‌ترین قانون مرتبط با واگذاری خانه های تاریخی از سوی اشخاص حقیقی و یا حقوقی که در ۱۳۴۷ به تصویب مجلس وقت رسیده و همچنان قابلیت اجرا دارد، «قانون خرید اراضی و ابنیه و تاسیسات برای حفظ آثار تاریخی و باستانی» است.

بر اساس ماده یک این قانون :هرگاه برای حفظ آثار تاریخی و باستانی و تعمیر و مرمت آنها و همچنین بهتر نمایاندن آثار مزبور و انجام عملیات حفاری و بررسی‌های باستانی احتیاج به خرید اراضی، ابنیه و تاسیسات متعلق به افراد یا موسسات خصوصی باشد وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبق مفاد این قانون عمل می‌کند.

بنابراین رعایت مفاد این قانون برای هر دو طرف سازمان میراث فرهنگی و همچنین افراد خصوصی و اشخاص حقیقی یا حقوقی مالک ابنیه لازم‌ الاجرا است.

‌این قانون مشتمل بر هفت ماده و سه تبصره است که در تاریخ چهارم آذرماه سال ۱۳۴۷ به تصویب مجلس وقت رسید.

شهر رزن ۹۱ اثر تاریخی دارد که ۵۳ اثر تاکنون ثبت ملی شده که شامل تپه های تاریخی، مساجد، امامزاده ها است.

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *