بلیط هواپیما

مدرسه کاسه گران اصفهان

تاریخ انتشار : ۱۱ تیر, ۱۳۹۷
مدرسه کاسه گران اصفهان اصفهان اصفهان

مدرسه کاسه گران از جاهای دیدنی اصفهان مربوط به دوره صفوی است و در سبزه میدان، بازار ریسمان واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۵۸ با شمارهٔ ثبت ۳۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مدرسه کاسه گران از جهای دیدنی اصفهان از بناهائی است که در آخرین سال سلطنت شاه سلیمان و آغاز حکومت شاه سلطان حسین صفوی در نزدیک مسجد جامع اصفهان در بازار ساخته شد. بانی مدرسه امیرمحمد مهدی حکیم اردستانی است. مدرسه کاسه گران در دو طبقه و به صورت دو ایوان در قسمت های شمال شرقی و جنوب غربی ساخته شده است، حجره ها در یک حیاط مرکزی به شکل ۸ گوش نامنظم ساخته شده اند.
کتیبه سر در مدرسه به خط ثلث با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی به تاریخ ۱۱۰۵ هجری قمری به قلم “عبدالله رجال” است. در این کتیبه به نام شاه سلیمان صفوی و حکیم الملک اردستانی اشاره شده است. بر سکوهای طرفین سر در مدرسه نیز با خط بنائی آیات قرآن به تاریخ ۱۱۰۳ هجری قمری نوشته شده است. در اشکال مربع طرفین سر در مدرسه هم،‌ با خط نستعلیق و خط بنائی و خط ثلث ضمن اشعاری نام ” محمد مومن بنا اصفهانی” و”محمد ابراهیم اصفهانی” با تاریخ ۱۱۰۳ نوشته شده است.
در اطراف ایوان شمالی مدرسه کاسه گران کتیبه ای به خط ثلث سفید بر روی زمینه قهوه ای گچبری شده است. این کتیبه طولانی که روایتی از حضرت رسول (ص) است به خط جعفر بن عبدالله نوشته شده است. تاریخ این کتیبه نیز ۱۱۰۳ هجری قمری است.
در اطراف سردر داخلی این مدرسه دیدنی در اصفهان کتیبه ای به صورت قرینه کتیبه ایوان شمالی وجود دارد که آن نیز ثلث لاجوردی بر زمینه سفید نوشته شده است. به نوشته منابع و مآخذ مختلف، حکیم الملک اردستانی که از اطباء حاذق بوده است به هندوستان رفته و پس از مدتی به ایران مراجعت می نماید و بنای مدرسه را آغاز می کند. بنابراین این مدرسه در ابتدا شمسیه و سپس به حکیمیه معروف می شود.
مدرسه کاسه گران از جاهای دیدینی در اصفهان به دلیل در برداشتن تزئینات گچبری و خطوط بنائی در عداد آثار بسیار زیبای دوره صفویه به شمار می آید
آدرس : اصفهان نزدیک مسجد جامع اصفهان در بازار

مدرسه کاسه گران اصفهان

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

مدرسه کاسه گران اصفهان

مدرسه کاسه گران اصفهان

PDFPrint

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  یک مدرسه زیبا هنری است که تا به امروز به جا مانده که معماری جذاب ودیدنی داره

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۱:۲۱:۴۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  یکی از قدیمی ترین مدارس در اصفهان است فضای معماری و گچبری زیبایی ازش شاهد هستیم امیدوارم این بنای زیبا حفظ بشه و در دست مرمت قرار بگیره

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۶:۰۹:۲۲ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *