رزرو هتل ایران بوم گردی

مدرسه عمادیه گرگان

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

مدرسه عمادیه گرگان در ضلع شرقی مرکز محله درب نو در بافت قدیم گرگان واقع شده است.مدرسه عمادیه یکی از بناهای تاریخی این شهر است که در دوره شاه سلیمان صفوی ساخته شده است.مدرسه عمادیه که نام‌های دیگر آن مدرسه آقا حسین عمادیه یا دروازه نو است، از بناهای قدیمی شهر گرگان است که در سال ۹۵۲ هجری قمری در دوره پادشاهی سلیمان صفوی به وسیله روح‌الله حسینی استرآبادی در خیابان امام خمینی در ضلع شرقی مرکز محله درب نو در بافت قدیم تاسیس شد. محله درب نو از سمت شرق به بازار نعلبندان و از سمت غرب به محله، میدان و خیابان شهید رجایی و از جنوب به خیابان امام خمینی گرگان راه دارد.

مدرسه-عمادیه مدرسه عمادیه

این مدرسه تاریخی با ۱۵۵۰ متر زمین همراه با آب‌انبار، قبرستان، حمام، مغازه‌های گوناگون، مسجد گلشن، مجموعه چند تکیه، بافت و عناصر عمده محله درب نو و نیز قسمتی از بافت بازار کهنه استرآباد را شامل می‌شوند. اخبار دقیقی درباره زمان ساخت این مدرسه موجود نیست، ولی اصل بنا در اواخر دوره تیموری و به‌خصوص اوایل دوره صفویه درست شده است.

مدرسه-عمادیه2 مدرسه عمادیه

معماری بنا

این مدرسه با پلانی مستطیل شکل و به صورت چهار ایوانی و با فرم حیاط مرکزی است که در پیرامون آن حجره‌های طلّاب قرار گرفته است و در جناح‌های جنوب، شمال و شمال غربی دارای حیاط خلوت می‌باشد و همه عناصر آن به صورت قرینه و با فرم و ریتم منظم و یکسان کنار هم قرار گرفته‌‌اند. این بنا یک طبقه بوده و فقط ایوان‌های آن به صورت دو طبقه احداث شده است. دو ایوان شمالی و جنوبی با پوشش طاق گهواره‌ای ساخته شده‌اند. مهم‌ترین ایوان، ایوان غربی یعنی همان ورودی مدرسه، دارای در چوبی و بزرگ است که بر بالای طبقه دوم گلدسته چوبی احداث شده و جایگاه مؤذن است.

ایوان شرقی فضای تالار مانند بزرگی است که محل درس (مَدرس) بنا می‌باشد. فضای داخلی مَدرس دارای طاقچه‌های متعددی است که برای قرار دادن کتاب‌ها استفاده شده است. ایوان‌های شمالی و نوبی دو طبقه همکف دالان مانند با پوشش طاق جناقی است که به حیاط‌های خلوت ارتباط دارند.

مدرسه-عمادیه3 مدرسه عمادیه

ورودی بنا

دو عدد سکو به منظور استراحت و نشستن قبل از در ورودی درست شده است. پس از در اصلی مدرسه نخستین چیزی که وجود دارد، ایوان زیبای شرقی مدرسه است که رو به روی ایوان غربی قرار دارد. از درون مدرسه جرزهای ورودی دارای طاق‌نماهایی است که نسبت به سطح زمین تقریبا نیم متر بالاتر ساخته شده است.

این ساختمان حیاط مستطیل شکل مرکزی دارد و در جناح جنوب و شمال و شمال غربی نیز حیاط‌هایی خلوت ساخته شده است، بنای یاد شده کرسی چینی و بندکشی شده و جرزهای مدرسه آجری با ملات گل و آهک است و جرز خشت خام در برخی نقاط به چشم می‌خورد.

سقف بنا به صورت شیروانی و سفال‌پوش است. جرزهای مدرسه آجری با ملات گل و آهک است و در بعضی نقاط جرز خشت خام نیز دیده می‌شود. اندودهای به کار رفته از کاه گل و گچ است و ابعاد و اندازه آجرهای به کار رفته ۲۰×۲۰×۴ سانتی‌متر است. این بنا متعلق به دوره صفویه بوده و توسط خواجه عمادالدین احداث گردیده است. حیاط مدرسه دارای مساحت حدود ۱۰۰۰ مترمربع است و با سنگ‌های رودخانه‌ای مفروش گردیده است.

مدرسه-عمادیه4 مدرسه عمادیه

نحوه دسترسی

آدرس :گلستان، گرگان، محله درب نو، خیابان امام خمینی

مدرسه-عمادیه5 مدرسه عمادیه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین