بلیط هواپیما سوئیت تبریز

محوطه باستان شناسی چلو

۱۳ آبان ۱۳۹۲محوطه باستان شناسی چلو خراسان شمالی سنخواست

محوطه ی باستانی چلو یا همان شهر سوخته با قدمتی حدود ۶۰۰۰ سال در چند کیلومتری سنخواست قرار دارد. گفته شده کشاورزان سنخواست حین کار بر روی زمین های خود این منطقه را برای اولین بار کشف کرده اند که بلافاصله مورد توجه مسئولین قرار گرفته و عمیلات جستجو در این منطقه آغاز شده و تا کنون بقایای اسکلت انسان، تکه های کوزه و سفال و بقایای ظروف شکسته سفالی در اینجا کشف شده است. تحقیقات در این منطقه در فرصت های آتی همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی ‘علی اكبر وحدتی’ معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: فصل اول كاوش باستان‌شناسی در محوطه تپه باستانی چلو در نیمه مهرماه امسال با همكاری هیات ایتالیایی و با نظارت مستقیم پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام شد.

وی افزود: این محوطه یك استقرارگاه باستانی وسیع در حوالی شهر سنخواست است كه نشانه‌های استقرار از دوره مس و سنگ تا دوره آهن (هزاره چهارم تا اول پیش از میلاد) در آن برجای مانده است.

وحدتی گفت: این محوطه با گستره حدود ۶۰ هكتار در زمره بزرگ‌ترین استقرارگاههای پیش از تاریخ شمال شرق كشور است كه ایجاد شش كارگاه كاوش و ۲۸ گمانه تعیین حریم در بخش‌های محوطه نتایج ارزشمندی را به بار آورد.

تابلوی ورودی منطقه

چلو

تکه های شکسته ظروف سفالی

چلو1

محل خروج اسکلت های انسان

وحدتی افزود: كاوش در محوطه چلو در دو بخش استقراری و گورستان انجام شد كه چشم‌انداز جدیدی از باستان‌شناسی پیش از تاریخ حوزه رود ‘كالشور’ و منطقه شمال شرق كشور را ترسیم كرد.

وی اظهار داشت: در منطقه گورستان، با وجود فعالیت‌های كشاورزی در دهه‌های قبل و تخریب تعدادی از گورها، بر اساس اطلاعات حاصل از كاوش در شش گور می‌توان بخشی از آداب تدفین را بازسازی كرد.

سرپرست ایرانی تیم مشترك ایران – ایتالیا در كاوش تپه چلو، افزود: در گورستان محوطه چلو، مرده‌ها به پهلوی راست و به حالت خمیده (چمباتمه زده) دفن شده‌اند و هدایای تدفینی اغلب در بالای سر و كنار پاهای آنها چیده شده و در تمام گورهای كاوش شده یك ظرف ‘آشپرخانه‌ای’ وجود دارد كه در آن بقایای مواد غذایی به چشم می‌خورد.

چلو 2

وی گفت: كاوش تیم مشترك در نیمه غربی محوطه چلو یك محدوده ذخیره‌سازی آذوقه به مساحت حدود یك هكتار را آشكار ساخت و آثاری از مهر و موم دهانه خمره‌ها به دست آمد كه به احتمال قوی نشان‌دهنده یك نظام انبارداری پیشرفته و كنترل مواد ورودی و خروجی به انبارها است.

بقاياي يک جسد تاريخي کشف شده در کاوشهاي باستانشناسي تپه تاريخي چلو در محل آيينه خانه مفخم شهر بجنورد به نمايش گذاشته شد.
علي کاظمي در گفت و گو با ايرنا افزود: اين جسد که متعلق به يک زن ميانسال است پارسال توسط هيات کاوش باستانشناسي مشترک ايران و ايتاليا به همراه شماري ديگر از اجساد در اين تپه تاريخي کشف شده بود.وي گفت: براي انتقال و نمايش بقاياي جسد زن ميانسال به محوطه عمارت مفخم بجنورد تمامي اصول علمي رعايت شده است.او افزود: هدف از انتقال يک نمونه از اجساد کشف شده در تپه تاريخي چلو به محوطه آيينه خانه عمارت مفخم بجنورد معرفي اين اثر تاريخي چهار ساله به گردشگران بوده است.و

چلو3

معاون اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار داشت: محوطه باستانی چلو در مسیر یك شاهراه باستانی قرار گرفته كه در قرون اولیه اسلام نیشابور و گرگان را به هم مرتبط می‌كرده و شاید بتوان گفت این راه از دوره پیش از تاریخ شكل گرفته است.

وحدتی افزود: با ادامه كاوش در این محوطه در سال‌های آتی می‌توان نقش كلیدی منطقه حاشیه كویر و حوزه كالشور را در تكامل فرهنگ‌های پیش از تاریخ شمال شرق فلات روشن ساخت و به سوالات مهمی در باب روابط فرهنگی ایران و آسیای میانه پاسخ داد.

سرپرست ایرانی تیم مشترك ایران – ایتالیا در كاوش تپه چلو گفت: محوطه باستانی چلو، نظر به جایگاه مطالعاتی و اهمیت فرهنگی‌اش در سال ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

كاوشگران ایتالیایی و فرانسوی چهار سال پیش با مطالعه بر روی تپه تاریخی چلو سنخواست، دیرینگی آنرا بیش از پنج هزار سال تخمین زده بودند.

                       
رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • عارف امینی

    منطقه چلو نیاز به مساعدت دارد تا شهرت جهانی پیدا کند.
    امیدوارم بودجه های بیشتری به این منطقه اختصاص یابد.

    ۱۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *