رزرو هتل فضاگشت
۷ مرداد ۱۳۹۶

قلمکاری

اشتراک گذاری

قلمکارسازی یکی از صنایع دستی پر سابقه ای است که قرنها در اوج شهرت بود و از دوره مغولها در ایران مرسوم شده است. در دوره مذکور به منظور جلب نظر خوانین مغول ایرانیان نیز دست به ابتکاراتی زدند که از جمله ابداع نقاشی روی پارچه یا پارچه های قلمکار بود، سپس این صنعت در زمان صفویه گسترش بیشتری پیدا کرد.

به هر صورت عمر پرشکوه این صنعت در زمان صفویه بود و در اواسط عصر قاجاریه بتدریج از رونق آن کاسته شد. در زمان سلطنت شاه عباس کبیر این صنعت رونق بسزایی یافت و بیشتر لباسهای مردانه و زنانه از پارچه های قلمکار تهیه می شد و این پارچه ها در این زمان شهرت فراوان داشته و مورد توجه درباریان بود و از اینرو بیشتر لباس آنان از ” قلمکارزر” یا ” اکلیلی” تهیه می شد. در آن زمان محلهای مخصوصی برای تهیه لباس درباریان در بازار قیصریه اصفهان وجود داشت وپارچه های قواره ای قلمکارراکه دراصطلاح آن روز “دلگه” نامیده می شدرا از آن محلها به دست می آوردند.

اجاره خودرو

اگر علاقه و پشتکار عده ای از استادکاران این فن نبود، اکنون اثری از این صنعت ظریف باقی نمی ماند ولی تلاش پیگیر صنعتگران این رشته و استقبالی که از آن شد موجب شد تا بار دیگر حجم تقاضا برای اینگونه پارچه های نقش دار افزایش یابد و چون مقدار تولید و عرضه این محصول محدود بود صنعتگران را به چاره اندیشی و پیدا کردن راه حل جهت عرضه بیشتر باهمان کیفیت هنری واداشت. در این مورد تنها راه چاره را ایجاد نقوش مورد نظر را روی قالب و انتقال قالبهای مذکور روی پارچه دانستند.

معروفترین استاد قالب تراش در این رشته مرحوم استاد رحیم بیدادی بود که سالها پیش در گذشت. از استادان دیگر قالب تراش می توان از استاد اسماعیل قالب تراش و استاد مهدی اولیایی نام برد.

قلمکار 3 قلمکاری

قلمکار 4 قلمکاری

قلمکار 5 قلمکاری

قلمکار 6 قلمکاری

قلمکار 7 قلمکاری

قلمکار 8 قلمکاری

 

قلمکار 1 قلمکاری

قلمکار 2 قلمکاری

قلمکار 9 قلمکاری

قلمکار 11 قلمکاری

قلمکار قلمکاری

           
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفيع

  سفره هاي قلمكار جديد با رنگها و طرح هاي به روز در بازار اصفهان موجود شده و از طرحهاي يكنواخت و رنگهاي يكجور خبري نيست، قلمكارهايي به رنگ صورتي،زرد اخرايي،سبز پسته اي، سرمه اي و….

  ۱۲ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  یکی از هنرهای قدیمی هستش، فک میکنم مغولها تو ایران اوردنش، الانم یکی از صنایع دستی و سوغات شهر اصفهان هستش

  ۲۸ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *