بلیط هواپیما سوئیت تبریز

قلعه چهار برج باغ بهادران

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱ شهریور ۱۴۰۰

قلعه چهار برج باغ بهادران ، بنای زیبایی است که بر فراز بلندی تپه در شهر باغبهادران از توابع شهرستان لنجان واقع شده است. قدمت آن اواخر صفوی و اوایل افشاریه است و دارای چهار برج دیده بانی می باشد. قلعه چهاربرج که مانند نگینی بر تارک شهر باغبادران می درخشد، به شمارۀ ۲۶۱۸۰ در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از آثار تاریخی شهر باغبادران (باغ بهادران) که نشان از قدمت و دیرینگی این سرزمین کهن دارد قلعه چهاربرج یا قلعه نظامی این شهر است. در گذشته این قلعه نظامی بوده و برفراز تپه ای در شمال و مرکز شهر باغبادران قرار گرفته است. این قلعه که نمایی منحصر به فرد دارد از حاشیه زاینده رود، ارتفاعات اطراف و حتی پست ترین نقطه شهر قابل رویت است. از درون قلعه از هر طرف که به شهر نگاه کنیم از نظر موقعیت سوق الجیشی عظمت خود را نمایان می سازد. شدت نور, رنگ گرم نور و استقرار منابع نور در دور تادور دیوارها و چهار برج و مدخل ورودی قلعه بر ریتم نمایش آن درشب از جهات متعدد می افزاید. این همه منظره بدیعی را به وجود می آورد.

قلعه چهار برج باغ بهادران

سبک معماری این قلعه تاریخی به عصر صفویه و افشاریه باز می گردد و از جمله آثار و ابنیه احداث شده در عصر نادری است که نقش حفاظت از شهر را بر عهده داشته است. قلعه دارای ۴ برج بزرگ و مدور گلی می باشد که دیوارهای آن محوطه را احاطه کرده اند. اخیرا این قلعه توسط سازمان میراث فرهنگی و شهرداری باغبادران مرمت شده است.

قلعه چهار برج باغ بهادران

همزیستی آب، کوه، دشت، درخت با مناظر طبیعی و روح نواز و وجود بافت سنتی در محلات مختلف شهر باغبادران و جاذبه‌ های مذهبی و تاریخی شهر همچون بقایای‌ قلعه‌ کافر، سنگ ‌نگاره ها، قلعه‌ های قدیمی باغبادران باعث شده تا مسافران و گردشگران بسیاری باغبادران را مقصد سفر خود قرار دهند.

نحوه دسترسی

آدرس :اصفهان، لنجان، باغ بهادران

 

قلعه چهار برج باغ بهادران

قلعه چهار برج باغ بهادران

قلعه چهار برج باغ بهادران

قلعه چهار برج باغ بهادران

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داغ ترین ها