رزرو هتل ایران بوم گردی

غار گسک صفی آباد

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳۰ شهریور ۱۴۰۰

غار گسک صفی آباد که به نام‌ غار یِرقیستان نیز خوانده می‌شود، در شمال روستای گِسک از توابع بخش صفی‌آباد شهرستان اسفراین و در ۱۰۰ کیلومتری بجنورد در ارتفاعات کوه یارم جان واقع شده است. یِرقی کلمه‌ای ترکی است و به معنای نوعی درخت می‌باشد که از آن برای ساخت دسته بیل توسط بومیان منطقه استفاده می‌شود. شاید به خاطر وجود استالاکمیت‌های فراوان صاف و بلندی که به شکل دسته بیل یا مشابه آن در این غار موجود است، نام آن را یِرقیستان گذاشته‌اند.

غار-گسک غار گسک

این غار از جمله غارهای فنی استان خراسان شمالی محسوب می‌شود که دارای ۳ حلقه چاه به عمق‌های ۱۰، ۱۵ و ۴۵ متر می‌باشد. همچنین این غار از غارهای زنده بوده و هم اکنون در آن ساخت استالاگمیت و استالاکتیت ادامه دارد. در این غار تعدادی خفاش نیز زندگی می‌کنند. از آنجا که این غار توسط محمدرضا شیخ کشف شد، به آن، غار شیخ نیز می‌گویند.

غار-گسک2 غار گسک

تاریخچه غار

برقیستان یکی از معدود غارهای دست کنده بشر در ایران است که البته مورد بی مهری از طرف سازمان های متولی هم چون میراث فرهنگی واقع شده،تعداد معدودی توریست و غارنورد و کوهنورد از طریق فضای مجازی، پرسش های محلی، مطلعین و کسانی که گذشته از این به آنجا سفر کرده اند از وجود این غار آگاهی یافتند که البته اطلاع رسانی برای بازشناساندن آن کافی و وافی نبوده است .غار برقیستان را در کند و کاوی تاریخی می توان در کتاب سفرنامه خراسان و سیستان یافت .

کلنل ییت توسط سیدی مطلع به کوه های نزدیک «گسک» و قنبرباغی در حدود ۱۰۰ سال پیش می رود.ادعای سید بر آن بود که این غار از یک سو در این محل و از سوی دیگر به غار فیروزه نیشابور می خورد کلنل ییت و سید پس از رفتن به این منطقه نمی توانند غار را بیابند و دست خالی برمی گردند .پس از آن نیز در دهه های بعد توسط چند نفر سودجو این غار مورد شبیخون واقع شده و اشیا و آثار کهنسال این غار به یغما برده می شود.که البته بعدها با همت ارگان های ذیربط، البته نه همه این آثار که متعلق به دوره ساسانی است بلکه، تعدادی از آنها ضبط شد.

«گسگ» از جمله روستاهایی است که با توجه به بافت قدیمی آن، می تواند به یکی از روستاهای هدف گردشگری تبدیل شود و وجود غار برقیستان و کوه یارمجا باعث جذب توریست در منطقه و روستا خواهد شد.که البته همت مردمی و مسئولین عزیز در این رابطه بسیار مفید خواهد بود.

غار-گسک3 غار گسک

غار-گسک4 غار گسک

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما