بلیط هواپیما سوئیت تبریز

عمارت اعلم السلطنه تهران

۴ خرداد ۱۳۹۸عمارت اعلم السلطنه تهران استان تهران تهران

عمارت اعلم السلطنه مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان حافظ، چهارراه عزیزخان، کنار بورس واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است عمارت اعلم السلطنه سال‌های سال است که به عنوان مرکز آموزش شهيد زمان پور به دست سازمان تحقيقات جهاد کشاورزی سپرده شده است.تاريخ ساخت بنا عمارت اعلم السلطنه ۱۲۷۹ هجری شمسی است در حدود۱ قرن پيش به مالکيت مرحوم کاظم بنا نظام ملقب به اعلم السلطنه در آمده بود که ايشان از ملاکين قزوين بوده است بعد از او عمارت اعلم السلطنه به خانم سناتور فرود دختر ايشان رسيد و پس از انقلاب به نهادهای انقلاب واگذار شد.اين بنا در يک باغ قرار دارد که داراي ۴ نمای شرقی ، غربی ، جنوبی ، و شمالي است و درهای ورودی خانه و زير زمين آن و همچنين پله های آن در سمت نمای شرقی مي باشد .

شکل پنجره های هر نما با نماهای ديگر متفاوت است به نظر می رسد پنجره های نمای شرقی و نمای جنوبي دارای تزئينات و زيبايی بيشتری است فرم اصلی بنا يک مستطيل دارای اضلاع نامتقارن است . از لحاظ سبک معماری ، اين بنا ايرانی و غربی به شمار می رود.ساخت بنا به دوره مظفرالدین شاه قاجار می رسد که حدود صد سال قبل اعلم السلطنه مالک آن شده است. نمای ساختمان نشان می دهد که سبک بنا آمیزه ای از سبک معماری ایرانی و غربی است. عمده تزئینات بنا، تزئینات آجری بوده که بیشتر در نماسازی دیده می شود. این بنا در حال حاضر مرکز آموزش جهاد سازندگی است و چندین بار مورد مرمت قرار گرفته است.

در معماری جديد غربی خانه داخل فضايی قرار می گيرد که مفهوم آنرا اشکال محسوس محاط در آن تعيين مي کنند اما در معماری اسلامی ، فضا اغلب از اشکال به آن معنا می دهند حصارهای باغ يا طاق ها و قوس های بازار هستند که در شهر سنتی يا خانه ای که انسان سنتی در آن زندگی می کند فضا را مشخص می کند .روبروی نمای شرقی این عمارت حوضی تقريباً بزرگ قرار دارد و اطراف آن باغچه و درخت است در اين نما کالشيکاری نيز غير از آجرکاری وجود دارد که به صورت قاب مانند مي باشد و در ازاده های بيرونی بنا استفاده شده و نقش آن يک شخصيت شاهنامه ای می باشد . دو رنگ اصلی در نمای ساختمان وجود دارد که نظر بيننده را به خود جلب مي کند . حياط اين خانه سنگ فرش شده و باغچه های دو طرف آن گويی انسان را دعوت به داخل خانه می کند .
در تزئينات به کار رفته در بنا تزئينات آجري بيشتر به چشم مي خورد که اکثراً در نماي ساختمان به کار رفته از ديگر تزئينات آن گچبری است که در راهروها و سقف ها و ديوارها به کار رفته است .پی سازی اين بنا سنگی بوده و پوشش نهای شيبدار و خرپايی چوبی که با ورقهای گالوانيزه شده پوشيده شده است .

آدرس : تهران ، خيابان حافظ ، نزديک به بورس اوراق بهادار ، بن بست ايرانيان

عمارت اعلم السلطنه تهران
عمارت اعلم السلطنه تهران

منابع
بزنیم بیرون
ویکیپدیا

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *