بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر گلسار البرز

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۲ شهریور ۱۴۰۰

شهر گلسار البرز ، شهری است از توابع بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ که در استان البرز واقع شده است . این شهر پیش از این سیف‌آباد نام داشت. این شهر از ادغام روستاهای سیف آباد ، پل کردان و سید محله ایجاد شده‌است. شهرگلسار در سال ۱۳۹۵ دارای ۱۳٬۷۴۵ نفر جمعیت و ۴۱۰۳ خانوار بوده و جز مناطق صنعتی بخش مرکزی می باشد.
شهر گلسار

قدمت شهر گلسار

چنانچه می دانیم پیدایش شهرها در جهان و ایران منوط به شرایط خاص بوده است که یکی از دلایل پیدایش شهرها وجود جاده و سیستم حمل و نقل است . به این صورت و چنانچه می دانیم بسیاری ازشهرهای ایران در مسیر راههای اصلی قرار گرفته اند . دلیل وجودی پیدایش آن ها همین مسیر های اصلی بوده اند . در اصطلاح به شهرهای خطی معروف اند .

پیدایش شهر گلسار نیز اینگونه بوده است .شهر گلسار در گذشته ای تقریبا ۱۰۰ساله (آنگونه که از نقل قول اهالی بر می آید) در مسیر جاده قدیم کرج – قزوین قرار گرفته است . این شهر شامل دو روستای سیف آباد خالصه و پل کردان می شده است. وجود دشت های حاصلخیز و رودخانه کردان در مجاروت و نزدیکی به همین جاده اصلی موجب گردید که عده ای از ساکنین روستاهای دامنه البرز به این محل نقل مکان کنند. در اراضی مستعد این محل به فعالیت کشاورزی و دامپروری و یا کار در کارخانجات مشغول شوند. رفته رفته بر جمعیت این دو محل افزوده گشت.

رشد جمعیت در گلسار

از سوی دیگر به دلیل احداث بزرگراه تهران – قزوین و همچنین وجود راه آهن تهران – تبریز به عنوان یکی از کلیدهای اصلی ایران موجب گردید . شهر گلسار در مسیری قرار گیرد که در دید و گذر سایر هموطنانی که از این مسیر به شهر تهران و کرج که امروز مرکز استان البرز می باشد در رفت و آمد بوده اند قرار گیرد . نزدیکی شهر گلسار و تسهیل در رفت و آمد به پایتخت و مرکز استان و مزیت کاهش هزینه های حمل و نقل موجب گردید که در جوار شهر گلسار کارخانجات و شرکت های صنعتی احداث شوند . به دنبال آن موجب گردید که مهاجرین سایر شهرستانهای کشور بنابه مزیت اشتغال در این منطقه به شهر گلسار مهاجرت کرده و سکونت یابند .

امروز به عنوان یکی از مهمترین اقشار شهر گلسار به حساب آیند. رشد جمعیت این دو روستا از یکسو و نیاز به خدمات شهری متناسب با این رشد جمعیت از سوی دیگر موجب گردید که در سال ۱۳۸۷ شهرداری شهر گلسار تاسیس گردد . شرکت‌های ماموت، تک ماکارون، اجاق گاز پادیسان و گارنیت در این شهر قرار دارد.

ویژگیهای شهر گلسار

محدوده و حریم شهر گلسار به مساحت ۱۹۰۰هکتار , دارای بافت جمعیتی متنوعی نیز می باشد واز این نظرتنوع فرهنگی یکی از نقاط غنی در استان البرز به شمار می آید. که اهالی این شهر را به طور کلی می توان به دو بخش تقسیم نمود. بخش اول این ساکنین از اهالی و روستاهای واقع در البرز مرکزی و بخش دیگر آن مهاجرینی هستند که از سایر شهرستانها و استان ها به این منطقه مهاجرت نموده اند. اهالی شهر گلسار غالبا در کارهایی مانند کشاورزی ,کار در کارخانجات شهرستان و یامشاغل آزاد مشغول به فعالیت هستند .

شهر گلسار از شهرهای ولایتمدار و دارای مردمانی انقلابی است که همواره در تمامی صحنه ها دوشادوش دیگر هموطنان حضوری پررنگ داشته اند . موئید این سخن تقدیم ۴۹ شهید سرافراز و جانبازان و آزادگان و رزمندگان اسلام به انقلاب اسلامی است . که وجود پر خیر و برکت این عزیزان و خانواده های معززشان موجب سربلندی و افتخار شهر گلسار گردیده است . بار مسئولیت را بر دوش خدمتگزاران در شوراءاسلامی و شهرداری گلسار دوچندان میکند .

گلسار

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • ل ف

    شهر گلسار ( سیف اباد سابق)بسیار زیبا بود مثل بهشتی کوچک البته فبل از انقلاب و اوایل دهه شصت ولی اکنون به شهری مهاجر پذیر مخصوصاافغانها تبدیل شده
    ما بومیهای این شهر بسیار متاسف و متاثر هستیم از چهره نا زیبای شهر مهاجر هم حدی دارد اینهمه افغان در خانهای کوچک بدون فرهنگ بدون تحصیلات فقط استفاده کننده امکانت شهری .متاسفانه هیچ کسی کنترل نمیکنه در اینده نه چندان دورگلسار تبدیل به ولسوالی کابلسار میشعخیلیبرای شهردار و شوری شهر متاسفمکه اصلا توجه ندارند که این افغانها تمامی فرصت شغلیرو گرفتن.بوتیک فروشکاه هامثل مرغ فروشی پروتین خیاطیهاتولیدی ارایشگاهها مردانه وزنانه اموزشگاهای تدریس زبان در چند جا بدون مجوز فسفودها و هیچ کس جلوی انها را نمگیرد نه مجوزی نه مالیاتی متاسفم برای سران بزرگ گلسار بومی ها شوراها شهردار

    ۱۳ شهریور, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *