جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

سد زو سرایان

تاریخ بروزرسانی :
۲۹ مرداد ۱۴۰۲

سد زو سرایان سدی تاریخی مربوط به دوران ساسانیان می باشد . این سدی آهکی در ۱۰ کیلومتری شهر سرایان واقع شده است. سابقه تاریخی سرایان به دوران قبل از اسلام برمی گردد. سد تاریخی زو نیز از یادگارهای باقی مانده این دوران است.

سد زو سرایان سد زو سرایان

در قسمتی از سد زو سرایان، رودخانه قسمتی از كوه را سوراخ نموده و آب كمی در داخل سد جاری می باشد. در بالادست این سد، سد شهید پارسا كه تازه ساخت است واقع شده است. سد تاریخی زو با طول تاج ۵۶ متر، عرض تاج حدود ۱۴ متر و ارتفاع بیش از ۲۵ متر توده بزرگی از قلوه سنگ و ملات ساروج است که در مسیر دره ای عمیق واقع شده است. جهت مسیلی که سد بر روی آن بسته شده شمال شرقی–جنوب شرقی است و در نتیجه خود سد دارای جهت شمال غربی–جنوب شرقی است.

در حال حاضر آبگیر سد از رسوبات حاصل از سیلاب ها انباشته شده به گونه ای که سطح رسوبات با تاج سد همسطح شده است. لذا مسیر جریان آب از مسیل واقع در غرب سد ادامه پیدا می کند. لوله سفالی که در عمق حدود ۵ متری از سطح تاج کار گذاشته شده باعث تخلیه آب سرریز آبگیر می شده است. با طراحی پلکانی نمای خارجی دیواره سد، اختلاف ضخامت از پایه سد تا تاج سد ایجاد شده و باعث شده که سد به یک توده حجیم بسیار مستحکم تبدیل شود که این یکی از دلایل اصلی سلامت بنا می‌ باشد. موقعیت قرارگیری بنا و سلامت آن باعث شده که قابلیت تبدیل شدن به منطقه ای تفرجگاهی را داشته باشد.

سد زو سرایان1 سد زو سرایان

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.