بلیط هواپیما سوئیت تبریز

زيارتگاه امامزاده سيده ملک خاتون تهران

۲۲ خرداد ۱۳۹۸زيارتگاه امامزاده سيده ملک خاتون تهران استان تهران تهران

زيارتگاه امامزاده سيده ملک خاتون در تهران خيابان خاوران ،خيابان شهيد برادران سجادی ،هشت متری ملايری واقع شده است .در سال ۱۳۷۸ ش فعاليت های عمرانی و نما کاری و اجرای طرح های توسعه و محوطه سازی و ايجاد فضای سبز ،به طرز زيبايی در زيارتگاه امامزاده سيده ملک خاتون انجام شده است. آرامگاه سيده ملک خاتون که به زيارتگاه امامزاده سيده ملک خاتون معروف است و هرساله مورد بازديد هزاران نفر قرار میگيرد.بنای اصلی حرم ،تاريخی و از آثار زمان فتحعلی شاه قاجار است که طبق کتيبه سنگ مرمرو کاشی های مرقد توسط نواب عليه سلطنت خانم ملقب به محترم السلطنه بنت بديع الملک ميرزای عماد الدوله در سال ۱۳۰۹ ه ق تعمير گرديده است .

زيارتگاه امامزاده سيده ملک خاتون تهران

بنای فعلی بقعه شامل ايوان آجری و رواق جديد سر تاسری اطراف است .و ورودی آن از سمت شمال و نمای آن فاقد کاشيکاری است .در سال ۱۳۸۱ ش ،به دليل فرسودگی ضريح چوبی مشبک عهد قاجار ،ضريح جديد مطلا و بديعی توسط استاد روزگاريان در اصفهان ساخته شده و در اين مکان نصب گرديده است .طرح مرمت سر در قديمی محوطه نيز با هماهنگی ميراث فرهنگی در دست اقدام است .طبق متن زيارتنامه موجود ،صاحب بقعه از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است.
سیده ملک خاتون یا شیرین دختِ اسپهبدْ رستمِ طبری معروف به ام‌الملوک ملکه و از فرمانروایان آل بویه بود. او اولین زن حکومت‌گر شیعی مذهب در تاریخ ایران و از خاندان باوندیان طبرستان بود. وی همسر فخرالدوله دیلمی و همچنین مادر دو تن از شاهان آل بویه به نام‌های شمس‌الدوله دیلمی و مجدالدوله دیلمی بود. پس از مرگ همسرش در شعبان ۳۸۷ قمری، دو پسر او به پادشاهی ری و همدان رسیدند و به سبب اینکه هنوز در سنین خردسالی به سر می‌برند، ادارهٔ امور و نیابت سلطنت به ملکهٔ فخرالدوله واگذار شد. او از شعبان ۳۸۵ تا مرگ اش در ۴۰۷ هجری قمری رسما حکومت را کامل در دست داشت و به‌صورت دو ژور بر بوییان حکومت می کرد. جنبه‌های مثبت شخصیت سیده خاتون در ابعاد فرهنگی، مذهبی، سیاسی و مدیریتی مورد توجه مورخین قرار گرفته‌است. عنصر المعالی دربارهٔ سیده خاتون می‌نویسد: «زنی ملک‌زاده و عفیفه و زاهد بود.»
بقعه مزبور دارای محوطه ای پارک مانند همراه با وسايل بازی کودکان و ديگر امکانات مورد نياز زائران است و مراسم دعا و روضه خوانی در طول هفته در آن برگزار می شود.
آدرس : تهران، خيابان خاوران ،خيابان شهيد برادران سجادی ،هشت متری ملايری

زيارتگاه امامزاده سيده ملک خاتون تهران
زيارتگاه امامزاده سيده ملک خاتون تهران

منابع:
بزنیم بیرون
بیتوته
ویکیپدیا

بلیط هواپیما ارزان

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *